تلگرام
اینستاگرام
آپارات
آپارات
فیسبوک
توییتر
گوگل پلاس

مالکیت فکری و حمایت از حق کپی رایت برای هنرمندان عرصه موسیقی

0

با توجه به محیط رقابتی موجود و گسترش روز افزون تکنولوژی های جدید، کشورها با سرعت زیادی در مسیر جهانی شدن پیش می روند و روز به روز در بازار داغ تجارت رقابتی خود غرق می شوند. شرایط به گونه ایست که دنیایی پر تلاطم و پر تنش در اطراف خود پدید آورده ایم و کمتر شاهد آثار هنری فاخر در مقایسه با اعصار گذشته هستیم، به هر حال دنیا هر شکلی که باشد برای تلطیف روحیه و آرامش روح و روان نیازمند هنر است. اما با توجه به گسترش تکنولوژی های جدید و سهولت انتقال آزادانه اطلاعات، آثار هنری هم برای نمایش از پلتفرم های مجازی موجود استفاده می کنند و به همین سبب بر اهمیت حمایت از حقوق آثار هنری تحت عنوان حق کپی رایت تاکید می شود.
یک اثر هنری معمولاً با یک ایده نو آغاز می شود، ایده نه تنها در ایران بلکه در تمام دنیا به خودی خود مشمول هیچگونه حمایتی نمی شود، چراکه بر اساس تحقیقات به عمل آمده، در هر لحظه ای که ایده ای به ذهن شما می رسد در همان لحظه همان ایده حداقل به ذهن ۵ نفر دیگر هم می رسد، پس این ایده باید در قالب اختراع، طرح صنعتی، کتاب، علامت تجاری و یا حتی فیلم و آهنگ بیان شود تا نظام ها مسئولیت حمایت از این ایده ها را مشروط به شرایطی بر عهده بگیرند.
کپی رایت (حق نشر) برگرفته از پیمان برن، نوعی حفاظت قانونی از آثار چاپ شده و چاپ نشده ادبی، علمی و هنری است که در بخش هنری شامل شعر، ترانه، تصنیف، سرود، کتاب، نقاشی، پیکره‌سازی، عکاسی و موارد مربوط به هنرهای سنتی است؛ قانون کپی رایت به خالق اثر اجازه میدهد تا برای مدتی معین از حقوق انحصاری تکثیر، اقتباس در شیوه بیان، پخش و نمایش عمومی اثر استفاده کند، و از سال ۱۹۶۷ مدیریت آن بر عهده سازمان جهانی حمایت از حقوق مایملک معنوی (WIPO) قرار گرفته است.
حق کپی رایت در ابتدا با حقوق انحصاری و امتیازات چاپ کتاب آغاز شد، اولین اساسنامه آن در سال ۱۷۰۹ منتشر شد. در مراحل و سالهای اولیه حق نشر تنها شامل تکثیر کتاب‌ها می‌شد، با گذر زمان محدودیت‌های دیگر از قبیل ترجمه و آثار هنری به آن اضافه شد.
در ایران قانون حق نشر به قانون ثبت علائم تجاری که در سال ۱۳۰۴ تصویب شد، مربوط می شود و در سال ۱۳۴۸ قانون حمایت حقوق مؤلفان و مصنفان و هنرمندان در ایران تصویب شد. همچنین کشور ما توانست در سال ۲۰۰۱ به عضویت سازمان جهانی مالکیت فکری درآید و تابحال تعدادی از پیمان‌های مربوط به مالکیت فکری را پذیرفته‌است.
حقوق ادبی هنری یکی از بخش های حقوق مالکیت معنوی است. صنعت موسیقی نیز در این دسته جای می گیرد. کشورهای پیشرفته راز موفقیت و توسعه خود را در توجه به این حقوق دانسته با توسعه همه جانبه آن موجبات پیشرفت علم، فرهنگ، تولید و حتی تجارت آثار هنری را فراهم آوردند. قوانین مربوط به حمایت از حقوق هنرمندان عرصه موسیقی در کشور ها به گونه ای تهیه و تنظیم می شود که ضمن تضمین منافع صاحبان این حق شامل آهنگساز، خواننده، تنظیم کننده، نوازنده، شاعر و… از حقوق علاقمندان و مخاطبان صنعت موسیقی نیز دفاع کرده باشد و هم به پیشبرد منافع ملی کمک کرده باشد. پس در نتیجه هنرمندان خوش ذوق به راحتی و با اطمینان خاطر تراوشات مغزی خود را بروز داده و در دسترس همگان قرار دهند که همین امر زمینه شکوفایی موسیقی و تولید آهنگ هایی جاودانه در اذهان عمومی را فراهم می آورد.
متاسفانه در ایران علیرغم فرهنگ غنی و علاقه و استعداد هنری که در گذشته ایرانیان موج میزند، احترام به حقوق هنرمندان مفهوم چندانی ندارد. به ویژه پس از انقلاب، به علت محدودیت های موجود برای دسترسی به آهنگ ها و موزیک ویدئوهای ایرانی و خارجی، ورود غیرقانونی و استفاده از آثار هنرمندان این عرصه بدون اطلاع آنان بسیار مرسوم گردید و نسل جدید بدان عادت کرده اند. با پیشرفت صنعت موسیقی در داخل کشور، استفاده از روش های سابق و دانلود مجانی از وب سایت های غیر رسمی همچنان رواج دارد و با توجه به هزینه گزاف، وقت و تلاشی که تعداد زیادی از هنرمندان برای تولید و توزیع آلبوم های خوانندگان صرف می کنند، اینچنین اقداماتی به شدت به صنعت موسیقی ایران لطمه می زند و انگیزه پیشرفت و نوآوری را از هنرمندان می گیرد پس این وظیفه تک تک افراد است تا با در نظر گرفتن این مهم گامی در فرهنگ سازی در این حوزه برداشته و با درک مفهوم حق کپی رایت، ذوق هنری خود را نشان داده و به هنرمندان عرصه موزیک کمک کنند تا بال و پر گرفته و استعدادهای خود را شکوفا سازند. هم آهنگ نیز به عنوان عضو جدیدی در خانواده موسیقی ایرانی تلاش می کند تا ضمن در نظر گرفتن علایق و نیازهای مخاطبان با ارائه بهترین خدمات، از حقوق هنرمندان عزیز حمایت کرده و همگام با روندهای پیشرفت جهانی تکنولوژی، بستری قابل اطمینان و جدید را برای گسترش فعالیت های هنرمندان در عرصه موسیقی ایرانی پدید آورد.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

دیدگاه‌ها غیرفعال میباشند.

کانال تلگرام هم‌آهنگ