تلگرام
اینستاگرام
آپارات
آپارات
فیسبوک
توییتر
گوگل پلاس

نشست خبری «کولی های اسپانیا» برگزار شد

0

نشست خبری گروه ” جیپسی فمیلی” 22 اردیبهشت ماه در هتل تاج محل تهران برگزارشد.

این نشست با حضور شاهرخ بحرالعلومی تهیه‌کننده و مدیرعامل پرشیا فیلم، محمدرضا خانزاده تهیه‌کننده و مدیرعامل شرکت اکسیر نوین، تونی ونجلیس تهیه‌کننده و اعضای گروه جیپسی فمیلی، در حالی که قرار بود راس ساعت16 برگزارشود با 50 دقیقه تاخیر آغاز شد.

درحالی که  اعضای گروه جیپسی در لابی هتل منتظر شروع نشست بودند, عشقی که به موسیقی داشتند باعث شده بود که مدام ساز بزنند و بخوانند.

سرانجام نشست با سخنان شاهرخ بحرالعلومی آغاز شد. وی اظهارداشت: « شب گذشته آخرین اجرا از سومین تور گروه “کولی های اسپانیا” را با موفقیت در تهران پشت سرگذاشتیم. این در حالی است که در سال های اخیر تمایل حضور گروههای خارجی با استانداردها و موازین جمهوری اسلامی بیش از پیش به چشم آمده است اما این گروه خاص به دلیل نوع نگاه،محتوی آثار و تطبیقی که با مسلک و فرهنگ ایرانی داشتند،  پیش از سایر گروهها به ایران دعوت شدند.»

وی همچنین ادامه داد:«آقای تونی ونجلیس که تهیه کننده قدیمی آثار هستند، بیش از سه دهه با گروه بزرگ جیپسی ها همکاری داشتهاند و معرف حضورتان هستند. همچنین آقای آنتونیکو ریس( برادر زاده مرحوم خوزه ریس)  از نسل  اول کولی ها در کنار من هستند. این گروه قبل از اینکه نام گذاری شود، به جیپسی ریس (برگرفته از نام خوزه ریس) معروف بود.»

بحرالعلومی در ادامه به معرفی سایر اعضای گروه پرداخت. میشل ریس،پسرمرحوم خوزه ریس ( نوازنده درام) ، جانی بیلی کورتزملقب به تونی(گیتارالکتریک)، شوشو، تامبو ریس،فرزند پاتچای ریس،( خواننده اصلی)، پاول کوبایی(بیسیست) ،یوآندی( درامر  وپرکاشنیست) و خوزه کورتز(درامر) .

سپس نوبت به محمدرضاخانزاده رسید و ایشان توضیحات مختصری ارائه داد:« در همین مدت کوتاه توانستیم علاوه بر تهران در چند شهر دیگر اجرا داشته باشیم. بعد از ماه رمضان هم قصد داریم در سایر شهرها و همچنین تهران اجراهایی برگزار کنیم.»

 

سوالات خبرنگاران

بحرالعلومی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در رابطه با استقبال ازکنسرت کیش گفت:« استقبال در کیش هم مثل تهران بی سابقه بود.»

همچنین آنتونیکو ریس در رابطه با استقبال مردم ایران پاسخ داد:« افتخار بسیاربزرگی است برای خانواده جیپسیها که در ایران حضور داریم. ما در دنیا به این معروف هستیم که با قلبمان میخوانیم. این استقبال و همدلی از سوی مخاطبان ایرانی که با قلبشان همراه ما میشوند، ما را هم به خواندن با قلبمان بیشتر ترغیب میکند. روح نهفته در موسیقی باعث میشود که فهمیدن معنی اشعار اهمیت چندانی نداشته باشد بلکه مردم با روح وقلبشان با این موسیقی ارتباط برقرار میکنند.

مصادیقی مثل عشق،مبارزه،آزادی،تعهد وآرمانهای ضداستکباری را از طریق کلام منتقل میکنیم اما احساس ما و روحی که در آثار نهفته است، باعث میشود مخاطب با ما ارتباط برقرار کند.»

وی همچنین در مورد احساس خود درباره مخاطبان ایرانی پاسخ داد:« ملت ایران حکم خانواده ما را دارند. ما فقط جایی میخوانیم که به آن تعلق داشته باشیم.»

بحرالعلومی در این باره توضیح بیشتری داد:« ریشه تاریخی این موسیقی از سرزمین ماست. در سده پنجم، به وسیله ابوالحسن خان نافع معروف به زریاب، ساز عود از ایران به آندلس(اسپانیای کنونی) میرود. تغییراتی در این ساز بهوجود میآید و تبدیل به گیتار فلامینگو میشود. برای همین این موسیقی برای ما ایرانیان گوش نواز است. خاستگاه موسیقی از سرزمین آبا و اجدادی ماست.»

تونی ونجلیس هم در رابطه با مخاطبان ایرانی پاسخ داد:« ایرانیان بسیار گرم و مانند یک خانواده از این اجراها استقبال کردند حتی کودکان نیز بسیار خارق العاده بودند و در هیچ جای دنیا ندیدم که بچه های کوچک اشعار ما را همراه با والدین خود زمزمه کنند.»

بحرالعلومی در پاسخ به سوال خبرنگاری که در رابطه با کیفیت سالنهای ایران پرسیده شد، گفت: « جیپسیها همه جا برنامه اجرا کردهاند. از تجملات به دور هستند. با اینکه نوازندههایی حرفهای هستند اما در سالنهای غیرآکوستیک و استادیومهای بزرگ هم اجرا داشته اند. سالنهای ما هم در سالهای اخیر استانداردهای خوبی داشته اند. سالن وزارت کشور و سالن استادشهریار در منطقه خاوران تبریز که یک هفته قبل از اجرای این گروه افتتاح شده بود، از جمله سالنهایی بود که کولی ها در آن اجرا داشتند.»

آنتونیکو ریس افزود:« موسیقیدانهای برجسته خود را باشرایط تطبیق میدهند. ما در شرایط مختلفی اجرا داشتهایم. ایران هم استانداردهای خوبی داردو ما از اجرا در این سالنها لذت بردیم.»

خبرنگار دیگری در رابطه با احتمال کنسل شدن ویزای افراد این گروه در تور بعدی پرسید و اینکه آیا ممکن است مشکلی مانند گروه کیتارو برای کولیها پیش بیاید یا خیر.

رضاخانزاده پاسخ داد:«گروههایی که قبلا به کشور آمده اند معمولا مشکلی در باره ویزا پیدا نمیکنند. شاید مشکل کیتارو چیز دیگری باشد.»

بحرالعلومی تایید کرد :« وزارت امور خارجه همیشه بیشترین همکاری را با ما دارند. برای همین من تعجب میکنم که شما به این بیاندیشید که دلیل برگزار نشدن یک برنامه، صادر نشدن ویزا باشد.»

همچنین وی درباره سایر برنامه های اکسیرنوین گفت:« شرکت اکسیر درخواستهای زیادی از سوی بزرگان موسیقی دنیا برای برگزاری کنسرت در ایران داشتهاست که آقای خانزاده آنها را متعاقبا اعلام خواهد کرد.»

آنتونیکو ریس در پاسخ به این سوال که آیا جیپسیها موسیقی ایران را پیگیری میکنند یا خیر گفت:« ما موسیقی ایرانی را به خوبی میشناسیم و دنبال میکنیم. حتی به دنبال تهیه یک کار مشترک با یکی از هنرمندان ایرانی، به دو زبان فارسی و اسپانیایی هستیم. موسیقی خوب، مرز نمیشناسد. همه  انواع موسیقی میتواند با مخاطب خود از طریق قلب ارتباط برقرار کند.»

نظر تونی ونجلیس(تهیه کننده) در باره موسیقی ایرانی اینگونه بود:« به این فکر میکنم که روزی جیپسیها بتوانند با هنرمندان ایرانی برنامه مشترک اجرا کنند. هنرمندانی مثل علی دیباج، امیرعباس گلاب و بابک مافی میتوانند در صحنههای جهانی بدرخشند و طرفداران بیشتری جذب کنند.»

همچنین شاهرخ بحرالعلومی در این باره یادآوری کرد:« هنگامیکه اعضای گروه در بازار تبریز بودند و صدای اذان مرحوم موذن زاده اردبیلی را شنیدند، به شدت از آن استقبال کردند. »

اما سوال چالش برانگیز این نشست در باره این بود که چرا عده ای اعلام کرده بودند که این گروه، گروه اصلی جیپسی کینگز نیست.

آنتونیکو ریس درباره تاریخچه تشکیل گروه گفت:« موسیقی کولیها توسط  عموی من ،مرحوم خوزه ریس،  در دهه 60 و اوایل70  میلادی شکل گرفت و بعد از ایشان، ما تحت عنوان “جیپسی ریس” فعالیت میکردیم. مردم تصور میکنند که این موسیقی را فقط باید جیپسی کینگز بخواند، اما این نام فقط یک برند است که خود ما آن را بهوجودآوردیم. جیپسی ریس  سپس جیپسی فمیلی و جیپسی کینگز شکل گرفتند. ابتدا عموی من و بعد فرزندانش و برادرزادههایش این موسیقی را ادامه دادیم اما این موسیقی را هرکسی میتواند بخواند.برای ما مهم خود موسیقی است و ما میراث دار خوزه ریس هستیم. جیپسی کینگز و جیپسی گولد دو برند هستند و ما آثارمان را تحت عنوان جیپسی گولد بیرون میدهیم. مهم این است  همه ما جیپسی ها هستیم.

خانزاده درباره الیاس،خواننده ترکی، بیان داشت که وی به مدت سه سال با شرکت اکسیر قرارداد دارد و اگر قرار باشد در ایران اجرا کند قطعا از طریق این شرکت به ایران می آید.

وی همچنین در پاسخ به اینکه هدف اصلی اکسیر از برگزاری کنسرتهای خارجی چیست، فاکتورهای  تنوع و ایجاد رقابت بین هنرمندان  را نام برد.

خانزاده افزود:« فاکتورهایی که در انتخاب گروهها در نظر میگیریم باید مطابق با فاکتورهای مراجع ذی صلاح باشد.چه از نظر قانونی و چه محتوایی باید گروه هایی را بیاوریم که از کیفیت لازم برخوردار باشند. البته سلیقه خود ماهم دخیل است. باید ذکر کنم که در هر دوره ای که جیپس یها می آیند، دو یا سه فرد جدید از جیپسیها به گروه اضافه میشوند. با توجه به سنگین بودن هزینهها و کاهش ارزش ریال، ما نمیتوانیم همه افراد گروه را همزمان بیاوریم.»

بحرالعلومی اضافه کرد:« قول میدهیم که برای برنامه “کنسرت برای صلح” از افراد بیشتری دعوت بهعمل بیاوریم.»

در بخش بعدی آنتونیکو ریس به ترتیب اعضای گروه را به طور کامل معرفی کرد و بیان کرد که خودش، میشل و تامبو سه پسرعمو هستند که راه خوزه ریس،پدرمیشل ریس، را ادامه دادند.

وی افزود:« تامبو دارای بهترین صدای حال حاضر همه جیپسیهاست. همه معتقدند که تامبو،پسرپاتچای، وارث اصلی گروه جیپسی است زیرا بهترین و قویترین صدا را دارد. همه اعضا از بچگی شان همراه من کار کردهاند اما تامبو و میشل بیشتر از بقیه تمرین میکردند و از همان دوران میدانستم که روزی بسیار موفق خواهند شد. باعث افتخار من است که بگویم استاد این دونفر بودهام و اکنون آنها از من بهتر می نوازند.»

در ادامه  خبرنگاران خواستند تا سایراعضای گروه هم نظرات خود را اعلام کنند و در نهایت همه باهم به زبان فارسی جمله “دوستت دارم ایران” را فریاد زدند.

سپس در انتها، اعضای گروه جیپسی، با اجرای یک قطعه زیبا به جلسه خاتمه دادند.

 

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید

کانال تلگرام هم‌آهنگ