تلگرام
اینستاگرام
آپارات
آپارات
فیسبوک
توییتر
گوگل پلاس

ویدئو مپینگ هزار توی زمان به صورت اختصاصی برای برج آزادی ساخته شده است

0

نشست رسانه ای پروژه نور پردازی «هزار توی زمان» با حضور هنرمند پروژه، مسئولان و نمایندگان رسانه ها در برج آزادی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی برج آزادی، در این نشست استفان دو ژراندو (هنرمند پروژه)، سید علی مفاخریان شهردار منطقه 9 تهران، نعمت اله پایان رئیس مجموعه فرهنگی هنری برج آزادی و سعید مقدم مدیرعامل موسسه کلید طلایی در جمع خبرنگاران حاضر شده و توضیحاتی در خصوص برگزاری برنامه ارائه دادند.

نعمت اله پایان، رئیس مجموعه برج آزادی در ابتدای نشست به خبرنگاران خیر مقدم گفت و افزود: برنامه ویدئو مپینگ هزار توی زمان پنج شنبه 28 تیر از ساعت 21:00 آغاز خواهد شد. این برنامه توسط استفان دو ژراندو هنرمند شاخص فرانسوی و بنیان گذار بنیاد خلاقیت در فرانسه اجرا خواهد شد.

پایان ادامه داد: بنیاد فرهنگی هنری رودکی در راستای معرفی فرهنگ و هنری غنی ایرانی اسلامی رویدادهای مختلفی را در مجموعه آزادی برنامه ریزی کرده است که اجرای ویدئو مپینگ نیز به عنوان هنر جدید با موضوعات متفاوت برای انتقال پیام مد نظر قرار دارد.

رئیس مجموعه برج آزادی همچنین به برگزاری دو برنامه در حاشیه این ویدئو مپینگ اشاره کرد و ادامه داد: قرار است به صورت همزمان یک جشنواره عکاسی با همکاری آژانس عکس دوربین.نت برگزار شود و جوایزی نیز برای آن در نظر گرفته شده است. همچنین ورک شاپ نقاشی با دعوت از اساتید این هنر برگزار خواهد شد که در این برنامه نیز داوری آثار و اهدای جوایز خواهیم داشت.

پایان در خصوص موسیقی اثر گفت: قرار است همزمان با تصاویر موسیقی الکتریکی که توسط آقای ژراندو ساخته شده پخش شود. البته ما در تلاشیم تا اجرای موسیقی اصیل و اقوام ایرانی در سطح میدان را بیشتر کنیم تا موقعیت اجتماعی برج و میدان آزادی را بهبود ببخشیم.

وی سپس از شهردار منطقه 9 تهران برای همراهی و بها دادن به هنر و هنرمند تشکر کرد.

سید علی مفاخریان شهردار منطقه 9 تهران در خصوص برگزار این برنامه گفت: از برج آزادی برای میزبانی هزارتوی زمان سپاسگزارم. قطعا اتفاقی که قرار است در میدان بزرگ آزادی بیفتد از حیث اهمیت برج آزادی به عنوان تنها نماد مدرنیته تهران اتفاق بسیار خوبی است. برج آزادی با بهره گیری از 3 دوره معماری تاریخی هویت خاصی به تهران داده و این بسیار حائز اهمیت است که میزبان نخستین اجرای اثری بین المللی خواهد بود.

مفاخریان ادامه داد:چنین رویدادهایی با بازآفرینی فضا، به ایجاد امکان مکث بیشتر شهروندان در فضای شهری و تقویت نظام پیاده در شب و استفاده از ظرفیت های شهری کمک می کند. امیدوارم در آینده شاهد این باشیم که از نماد برج آزادی به عنوان فضای اکران بین المللی آثار هنرمندان استفاده شود.

شهردار منطقه 9 گفت: میدان آزادی یک هویت تاریخی دارد. این میدان به عنوان قدمگاه امام، محل تجمعات انقلاب شکوهمند اسلامی بوده است و جایگاهی ویژه در خاطرات تاریخی و ملی ما دارد و در تلاشیم تا بتوانیم کارکرد ویژه فرهنگی هنری این بنا را حفظ کنیم.

در بخش دیگری از نشست استفان دو ژراندو از دست اندرکاران این پروژه نام برد و گفت: قطعا این برنامه بدون همکاری شهرداری منطقه 9 تهران، مجموعه برج آزادی، موسسه کلید طلایی، نیما عشقی پور مسئول و متخصص تنظیمات تصویر،  وداد فامور زاده مسئول تنظیمات صدا، کارَن سلاجقه و بهجت کریمان در کمیته برنامه ریزی و حمایت بسیار مهم سفارت فرانسه به مرحله اجرا نمی رسید و من از همه آنها تشکر می کنم. برای من باعث افتخار است که در ایران و در میان مردمی با فرهنگ باورنکردنی، بی نظیر و مهربان هستم. از زمانی که به ایران آمده ام هر لحظه احساس بزرگی برای من به همراه  دارد.

ژراندو ادامه داد: این پروژه در زمان های مختلفی طراحی و ساخته شده است. بخشی از آن شامل اتفاقات آموزشی در دانشگاه تهران و موزه موسیقی است و بخشهای دیگر در سال آینده در موزه هنرهای معاصر تهران و شیراز اجرا خواهد شد. این برای من شانس بزرگی است که می توانم اثری معاصر را اجرا کنم. یادآوری اثر معاصر از لحاظ بین المللی و امکانات امروزی بی سابقه است و من از ایران برای فراهم کردن امکان برگزاری و اجرای این اثر تشکر می کنم.

استفان دو ژراندو در خصوص موسیقی اثر نیز توضیحاتی داد و گفت: من از حدود 15 سال پیش که بر روی پروژه هزار توی زمان کار کرده ام همواره در جست و جوی ارتباط و عدم ارتباط بوده ام. زمانی که یک فرد دیگر را ملاقات می کنیم نمی توانیم تصور کنیم نماینده چه چیزی است. تا حدودی تفکر اثر من رسیدن به عدم قابلیت پیش بینی است. می توانیم بگوییم که این موسیقی متعلق است به فرهنگ موسیقی جدی اروپایی و تحقیقاتی که با همکاری محققانی در فرانسه بر روی مواد و مصالح موسیقی جهانی و با محاسباتی در ارتباط با فاصله و ترکیبات مرتبط با آن صورت گرفته است.

ژراندو از کنترل تصاویر به وسیله الگوریتم خبر داد و افزود: تصاویر انتزاعی، شاعرانه و گاهی شامل اجزایی از متن هستند. در تمام اجراهای پیش رو همواره هزارتوی زمان در شکل الگوریتمیک زنده خودش ادامه خواهد داشت. این اثر نه شروعی دارد و نه پایانی و مسئله ارتباط را به چالش می کشد. به جز ایران پروژه بزرگ یادمان وار دیگری را در فرانسه دارم که در فضای زیر زمینی مربوط به قرون وسطی با 70 متر ارتفاع اجرا خواهد شد.

این هنرمند فرانسوی در بخش دیگری از سخنانش و در پاسخ به سوالهای خبرنگاران گفت: زمانی که در حال طراحی هزارتوی زمان هستم گاهی برای برخی از مسائل جوابی ندارم. هزارتو از جنبه ای یک جست و جو است و گوش کردن به انعکاس جهانی آن چیزی که ما هستیم. خوشحالم که این امکان را داشتم که ارتباطی میان ایران و فرانسه ایجاد کنم و فقط اشاره می کنم این شکل از آفرینش هنری مسیرهای از پیش تعیین شده را به سوال می گذارد و هنوز رواج قابل توجهی ندارد. مسئله این نیست که بخواهیم علاقه ایجاد کنیم و یا ایجاد نکنیم؛ بلکه مسئله اشتراک افکار است.

سعید مقدم، مدیر عامل موسسه کلید طلایی نیز ضمن تشکر از برج آزادی و شهرداری منطقه 9 گفت: این اولین کار یک هنرمند فرانسوی و دومین کار یک هنرمند اروپایی در ایران است. البته تفاوت مهم این پروژه ارجحیت صدا به نور است. تجهیزات به کار رفته هم از بهترین و به روزترین دستگاه ها انتخاب شده است. ضمن این که این اثر در مدت 45 دقیقه به صورت سه بعدی و به صورت اختصاصی برای برج و منطبق با خطوط برج طراحی شده است.

پروژه ویدئو مپینگ «هزار توی زمان» شامگاه پنج شنبه 28 تیر از ساعت 21:00 در میدان آزادی برگزار می شود و تماشای آن برای عموم آزاد است.

در ادامه عکس های علی رزمخواه را ببینید:

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید

کانال تلگرام هم‌آهنگ