تلگرام
اینستاگرام
آپارات
آپارات
فیسبوک
توییتر
گوگل پلاس

کیارستمی به هنر موسیقی تعریف تازه‌ای بخشید

0

هم آهنگ – طلیعه خردمند: عباس کیارستمی یکی از مفاخر حوزه هنر ، سینما و موسیقی بود که در آثار ادبی خود به مسائل ریز و روزمره بُعدی خاص و جهانی می‌بخشید.او با خلق آثاری بدیع، نوگرایانه و زیبا، هنر را تعریف تازه‌ای بخشید و نام ایران را در محافل هنری بلندآوازه کرد.

فستیوال شعر و موسیقی با اجرایی از اپرای کیا رستمی :

یکی از مهمترین فعالیت‌های او که شاید کمتر در ذهن و خاطره‌ها مانده باشد اجرای اپرای “کوزی فان توته” یکی از آثار مهم ولفگانگ آمادئوس موتسارت آهنگساز معروف را در چارچوب فستیوال شعر و موسیقی در شهر اکس‌آن‌پرووانس (در جنوب فرانسه) بود.

“کوزی فان توته” اولین اپرای موتسارت بود که در اولین دوره جشنواره اپرای اکس-آن- پرووانس در سال ۱۹۴۸ به روی صحنه رفت.

با گذشت شصت سال از آن رویداد هنری، مدیریت جشنواره قصد داشت در بزرگداشت آن اجرای تاریخی، برنامه‌ای ویژه و چشمگیر ارائه دهد؛ بنابراین به عباس کیارستمی سینماگر ایرانی که به ویژه در فرانسه از شهرت و محبوبیتی به سزا برخوردار بود، پیشنهاد شد که اپرای “کوزی فان توته” اثر موتسارت را کارگردانی کند. کیارستمی پس از مدتی تردید و تأمل این پیشنهاد را قبول کرد.

موتسارت اپرای شوخ و سبک “کوزی فان توته” (زن‌هایی این چنین!) را در اوایل سال ۱۷۹۰ به سفارش امپراتور اتریش تصنیف و اجرا کرد. این اپرا به خاطر بافت دشوار و مضمون جسورانه‌اش، تا ده‌ها سال گرفتار غفلت و بی‌توجهی بود، اما در دهه‌های اخیر جایگاه شایسته خود را بازیافته است.

اپرای “کوزی فان توته” به کارگردانی عباس کیارستمی از چهارم تا ۱۹ ژوئیه هشت بار در اکس آن پرووانس به روی صحنه رفت.

کیارستمی در سال ۱۳۸۷ در گفتگو با خبرگزاری مهر در مورد این اپرا چنین گفت: «این تجربه‌ای جدید است که مرا به شدت به تحرک وامی‌دارد. باید بگویم وقتی نخستین‌بار درباره این کار با هم بحث کردیم، تصمیم گرفته بودم آن را نپذیرم. چون کار من نبود و احتمالا از پس آن برنمی‌آمدم. همه ما موسیقی خلق می‌کنیم، اما با ابزار متفاوت. حالا که نظرم تغییر کرده، به این نتیجه رسیده‌ام که روی صحنه بردن اپرا نباید چندان سخت‌تر از ساختن یک فیلم باشد. محدودیت‌های زیادی در اپرا هست، اما اینها مانع ادامه کار نمی‌شود»

ساخت اپرای دیدار شمس تبریزی و مولانا به سفارش بنیاد شمس تبریزی که کار نگارش قطعات آن را نیز «لوریس چکناواریان» انجام داده بود، از دیگر آثار کیارستمی به حساب می‌آید.

وی طراحی دکور صحنه، طراحی پوستر، بروشور و بلیت‌های کنسرت‌های مشکاتیان را نیز انجام داده است.

مهم ترین کتاب های منتشر شده کارگردان سینمایی :

«همراه با باد»

«گرگی در کمین»

«آتش» (جزئی از غزلیات شمس)

«باد و برگ»

«حافظ به روایت کیارستمی»

«سعدی از دست خویشتن فریاد»

با توجه به پیشینه این هنرمند درشعر ، ادبیات و موسیقی داشت میتوان گفت کیا رستمی توجه و علاقه زیادی به این عرصه نشان میداد. و بی شک بین الملل ترین چهره هنری کشور بود.

او با آثار و شخصیت بی بدیلش جاودانه است و نه فقط در ایران که در جهان نیز نام آشنا و ابدی خواهد ماند. هر چند مرگ کیا رستمی فقط تشخیصی است که پزشکان داده اند و این اولین باری نیست که درست تشخیص نمی دهند.

روند بیماری و فوت استاد کیارستمی

روزنامه ایرانشهر به نقل از دکتر امید ربانی فر افشا گر پرونده پزشکی کیا رستمی نوشته است ؛کیارستمی به توصیه دوستانش و اعتبار دکتر میر در بیمارستان جم بستری شد ؛ دکتر میر استاد را نمیشناخت و شاید اگه هم میشناخت این شناخت  تاثیر چندانی در روند جراحی او نداشت؛ این دکتر به جای اینکه عمل را خودشان انجام دهد، عمل را به پسرشان می سپارند.ظاهر عمل موفقیت آمیز بوده و متخصص جراح و متخصص عفونی(دکتر پارسا) در حالیکه بیمار هنوز بستری است برای تعطیلات عید راهی مسافرت نوروزی می شوند.

اما عفونت بعد عمل اتفاق می افتد و چون کسی نمیتواند دو پزشک مسئول را پیدا کند خانم حکمت با وزیر تماس میگیرند که استاد دوباره تحت عمل جراحی قرار میگیرند و این بار با شک به عفونت کیسه صفرا ، کیسه صفرا برداشته میشود.حین عمل لوله حالب هم پاره شد و سوند دبل جی در ایشان تعبیه میشود استاد از بیمارستان مرخص اما این بار برای برداشتن دبل جی در بیمارستان آراد بستری میشوند. و بعد هم با رضایت خانواده به فرانسه اعزام و در آجا به علت آمبولی و نه سرطان فوت میکنند.

امید ربانی فر طی بیانیه خود احساس شرمساری خود را ابراز کرد و از وزیر محترم درخواست پیگیری پرونده را نمود.عباس کیارستمی که ۱۴ تیر ماه در پاریس از دنیا رفت، پیکرش شامگاه ۱۸ تیر ماه با همراهی سینماگرانی چون رضا میرکریمی و سیف‌الله صمدیان و فرزندان این هنرمند فقید از پاریس به فرودگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) تهران رسید.

منبع:اختصاصی هم‌آهنگ

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید

کانال تلگرام هم‌آهنگ