تلگرام
اینستاگرام
آپارات
آپارات
فیسبوک
توییتر
گوگل پلاس

آلبوم «نوستالژینامه» منتشر شد

0

آلبوم «نوستالژینامه»، اثر «فرزاد میلانی»، از سوی مؤسسه فرهنگی و هنری «رهگذر هفت اقلیم» (مرکز موسیقی رها) منتشر شد.

«نوستالژینامه»، آلبومی است که همزمان هم حس کهنگی دارد و هم بوی تازگی می‌دهد. «فرزاد میلانی» خواننده و تنظیم کننده آن با ذوق و سلیقه‌ای قابل توجه، یک تجربه لذتبخش را برای مخاطبانش رقم زده و در دسترس مخاطبین قرار داده است.

11 قطعه به نام های «شانه»، «آمد نوبهار»، «مستُم مستُم»، «عقرب زلف»، «بارون بارونه»، «دختر بویر احمدی»، «دل دیونه» و «دلبر»، برای این آلبوم انتخاب شده و به اجرا در آمده اند که ضبط آنها در استودیو شخصی «فرزاد میلانی»، «آرش میتویی»، استودیو 54، «رهگذر هفت اقلیم»، استودیو شخصی «کایین»، استودیو «داون تاون موزیک» -تایوان- و استودیو خانه موسیقی، استونی-، صورت گرفته است.

شاید بتوان گفت حس پیچیده و عجیب نوستالژی، مهمترین و عمیقترین حسی است که توسط موسیقی ایجاد می‌شود. این احساس معمولا با آرامش، آسودگی خیال، احساسات رمانتیک و یا غم و اندوه همراه است. میلانی با تمام ابزارها و با استفاده از انعطاف ذاتی موسیقی این حس را به شکل زیبایی ایجاد کرده است و آهنگ‌هایی از موسیقی فولکلور و کلاسیک ایران انتخاب کرده که هم به اندازه کافی شنیده شده‌اند و هم پتانسیل خوبی برای پیوند با تم‌ها و هارمونی‌های غربی با برداشتی پیشرو از سبک‌های کلاسیک، جز و راک را دارند. در واقع شما در فضایی شناور می‌شوید که هم به اندازه کافی آشناست تا احساس آرامش کنید و هم متفاوت و جدید است تا ذهنتان ماجراجویی خودش را داشته باشد. خود هنرمند عنوان «تلفیق محتوایی» را برای شرح کارش استفاده کرده است و بر روی بی مرزی موسیقی تاکید داشته است. بخش‌هایی از این اثر در کشورهایی مثل استونی، پرو و تایوان ضبط شده‌اند و نوازندگانی از ملیت‌های مختلف در آن هنرنمایی داشته‌اند. در سازبندی این آلبوم سازهایی مثل پیانو، انواع گیتار، قانون، تار، عود، ساکسفون، ویولنسل، ویولن و سازهای پرکاشن دیده می‌شوند و در میان نوازندگان هم نام هنرمندانی همچون «آرش میتویی»، «صدا سدیفی»، «استیو آوانسیان» و «آیدین بیات» دیده می‌شود.

شاید در نگاه اول با دیدن نام‌ آهنگ مثل بارون بارونه، مستم مستم، شانه و عقرب زلف کجت حدسمان این باشد که با اثری تکراری و کلیشه‌ای مواجه هستیم؛ اما با شنیدن اولین آهنگ متوجه می‌شویم که تلفیقی زیبا از موسیقی‌های شنیده شده و آشنا با موسیقی پاپ جهانی و هارمونی‌های تازه صورت گرفته است.

شایان ذکر است که «نوستالژینامه» به آهنگسازی و تنظیم «فرزاد میلانی»، توسط «مرکز موسیقی رها» منتشر شده است.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید

کانال تلگرام هم‌آهنگ