تلگرام
اینستاگرام
آپارات
آپارات
فیسبوک
توییتر
گوگل پلاس

دکتر علی‌اشرف صادقی: بایزید بسطامی بر مولانا خیلی تأثیر گذاشته است

0

دکتر «علی‌اشرف صادقی» از چهره‌های ماندگار کشور و عضو فرهنگستان ادب فارسی در پنل علمی همايش میراث جهانی شاهرود، بسطام، خرقان گفت: «بایزید بسطامی» کسی بود که بر مولانا خیلی تأثیر گذاشته است و ایشان 250 بار در مثنوی معنوی از «بایزید بسطامی» صحبت کرده است.

دکتر «علی‌اشرف صادقی» دانشمند، استاد زبان‌شناس، ادیب، از چهره‌های ماندگار کشور و عضو فرهنگستان ادب فارسی، در مورد پنل علمی همايش میراث جهانی شاهرود، بسطام، خرقان که با حضور دکتر «مجید پازوکی» دبیر همايش میراث جهانی شاهرود، بسطام، خرقان، خانم «اسین چلبی» Esin Çelebi نواده بیست و دوم مولانا و رییس بنیاد جهانی مولانا، تعدادی از شخصیت‌های برجسته علمی، فرهنگی و هنری کشور، از جمله؛ دکتر «عبدالمهدی مستکین» استاد دانشگاه و مدیر بخش فرهنگ کمیسیون ملی یونسکو، استاد «منصور پایمرد» رئیس هیئت مدیره انجمن ملی دوستداران حافظ، خانم «فروزنده اربابی» نماینده بنیاد بین‌المللی مولانا در ایران و جمع کثیری از علاقمندان به فرهنگ و ادب و عرفان در هتل «قصر» شهر بسطام برگزار شد؛ گفت: «بایزید بسطامی» کسی بود که خیلی بر مولانا تأثیر گذاشته است و ایشان 250 بار در مثنوی معنوی از «بایزید بسطامی» صحبت کرده است. شیخ «ابوالحسن خرقانی» و «بایزید بسطامی» از نظر تاریخ عرفان ایرانی بسیار حائز اهمیت هستند. ما 5 عارف بزرگ داشتیم که اغلب آنها سواد نداشتند. از خراسان بزرگ که بخشی از آن در افغانستان است که شروع کنیم؛ «شقیق بلخی»، «ابراهیم ادهم»، «ابوسعید ابوالخیر»، «بایزید بسطامی» و «ابوالحسن خرقانی» داریم که ایرانی هستند و دیگر عارفان نیز عرب بودند که عبارتند از: «حلاج»، «شبلی»، «جنید بغدادی» و «حسن بصری».
وی همچنین گفت: ما باید به این بزرگانمان توجه کنیم، اهمیت آنها و تأثیری که در عرفان و در ادبیات ما داشته‌اند را بررسی کنیم و آنها را به آیندگان معرفی کنیم. برگزارکنندگان همايش میراث جهانی شاهرود، بسطام، خرقان و تعدادی از مسئولان شهرستان برای برپایی این برنامه خیلی تلاش کردند و بسیار و زحمت کشیدند.
در پنل علمی همايش میراث جهانی شاهرود، بسطام، خرقان؛ دکتر «علی‌اشرف صادقی» استاد زبان‌شناس و از چهره‌های ماندگار کشور و عضو فرهنگستان ادب فارسی که در مورد گویش‌ها و زبان‌های منطقه سخنرانی کردند و به یک سابقه تاریخی از زبان شیخ «ابوالحسن خرقانی» و «بایزید بسطامی» اشاره کردند که به چه شکلی در متون آمده است. دکتر «مجدالدین کیوانی» مترجم و عضو شورای علمی دائره‌المعارف بزرگ اسلامی در مورد عرفان این بزرگان صحبت کردند.
در بخش دیگری از این نشست علمی؛ دکتر «اکبر ایرانی» مدیر عامل مؤسسه میراث مکتوب در مورد شخصیت شیخ «علاءالدین بسطامی شاهرودی» سخنرانی کرد که از مفاخر دوران خودش در قرن نهم بوده است؛ وی عالم، فقیه، مفسر قرآن و حدیث‌شناس قرن نهم که به «مُصَنِفَک» مشهور است. ایشان آثار «بوعلی سینا» را شرح داده‌اند و این عالم و فقیه برجسته 40 اثر دارند که تنها یک اثر آن چاپ شده و بقیه آنها هنوز منتشر نشده است. دکتر ایرانی این آثار را شناسایی و از آنها عکسبرداری کرده‌اند و در آینده نزدیک در مؤسسه میراث مکتوب آنها را به چاپ می‌رسانند.
دکتر «مجید پازوکی» دبیر همايش میراث جهانی شاهرود، بسطام، خرقان در مورد مؤسسه میراث مکتوب با مدیریت دکتر «اکبر ایرانی» گفت: آقای دکتر ایرانی خدمات بسیار زیاد و ارزشمندی را با دست خالی و با کمترین امکانات برای مملکت ما انجام می‌دهند و برای زنده نگه داشتن فرهنگ ایران زمین تلاش می‌کنند. آثار ارزشمند و نسخ خطی را گردآوری کرده‌اند و اندیشمندان و فرهیختگان ایران زمین را دور خودشان جمع می‌کنند تا بر روی این آثار ارزشمند تاریخی کار کنند.
همايش میراث جهانی شاهرود، بسطام، خرقان؛ با حضور خانم «اسین چلبی» نواده بیست و دوم مولانا و رییس بنیاد جهانی مولانا و همچنین تعدادی از شخصیت‌های برجسته علمی، فرهنگی و هنری کشور و به همت انجمن ملی دوستداران حافظ دفتر شاهرود و با همكاري شهرداري شاهرود و بسطام و دهياري خرقان، شوراهای شاهرود، بسطام و خرقان، فرمانداری شاهرود، دفتر نماينده شاهرود در مجلس شورای اسلامی، دفتر کمیسیون ملی يونسكو در تهران، مؤسسه فرهنگی اکو و همچنین مؤسسه ميراث مكتوب در شاهرود، بسطام و خرقان برگزار شد.

عکس‌ها: منصور جهانی

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید

کانال تلگرام هم‌آهنگ