تلگرام
اینستاگرام
آپارات
آپارات
فیسبوک
توییتر
گوگل پلاس

نوای تار قمصرى در ساختمان اصلى اتحادیه اروپا می پیچد

0

شورای اروپا (Europe Council)  در اقدامی قابل توجه، براى اجراى یک پرفورمنس با موضوع اسلام و اروپا از علی قمصری و و لوسینه خاچاطوریان(Lusine Khachatryan) دعوت به عمل آورده‌است. در این پرفورمنس که قرار است ٩ نوامبر ، در ساختمان شوراى اروپا برگزار شود؛  قرار است تار قمصرى به عنوان نمادى انتزاعى از اسلام و شرق در مواجهه با پیانوى خاچاطوریان به عنوان نمادى از اروپا، با ورودى موسیقایى، واکنش محتاطانه و سپس مشتاقانه‌اى را پذیرا باشد. این پرفورمنس با هدف نمایش انتزاعی از مواجهه و آمیختگی فرهنگى شرق و غرب اجرا خواهد شد.

با توجه به این رخداد؛ علی قمصری به مسئولان پیشنهاد داده‌است تا پس از ارائه‌ى مستندات این دعوت و با توجه به اهمیت فرهنگى و سیاسى این حضور، مقدمات کنسرت تک‌نوازی تار را در مشهد فراهم آورند تا علی قمصری در گفتمانی فرهنگی، مخالفان برگزاری کنسرت در مشهد را در مواجهه با معنویت نهفته در موسیقی اصیل ایرانی به تغییر موضع‌شان نسبت به این موضوع دعوت کند.

علی قمصری پیشنهاد کرده که حاضر است این کنسرت را بدون دریافت هیچ وجهی از مخاطبان برگزار کند و تنها هدف او این است که مخالفان با تغییر موضع‌شان نسبت به موسیقی ایرانی منعطف تر شوند.
دولت ایران از این دعوت کنگره‌ اروپا بى‌خبر است و کنگره ترجیح داده تا مستقیما از خود هنرمندان برای حضور در این اجرا دعوت کند. بدیهى است که این رویداد در تعدیل نگرش اسلام هراسانه غالب بر اروپا و روشنگرى درباره نگرش اروپا به ایران، نقش تعیین کننده‌اى خواهد داشت. به هر روی دعوت از یک هنرمند ایرانى، در این کنگره شاید جالب توجه و نشان‌گر تغییر مواضع اروپا نسبت به ایران در آینده باشد.
این پرفورمنس علاوه بر اجراى زنده‌ على قمصرى و لوسینه خاچاطوریان، به پخش فیلم و موسیقى‌هاى دو فرهنگ خواهد پرداخت و این مجموعه، با اجراى تنظیم مجدد سمفونى ٩ بتهوون توسط این دو ساز به پایان مى‌رسد.
گفتنى است این رویداد یکى از مهمترین رویدادهاى سیاسى‌ست که در آن وزراى امور خارجه‌ سایرکشورهاى اروپایى و چهره‌هاى مهم فرهنگى جهان حضور خواهند داشت.
به دلیل اهمیت بالاى این اجرا، قمصرى هفتم اکتبر براى تمرین و ضبط فیلم‌ها به ارمنستان سفر خواهد کرد و خاچاطوریان نیز از آلمان به او مى‌پیوندد.
شوراى اروپا در شهر استراسبورگ واقع است.
على قمصرى تا امروز با حضور در بیش از ٧٠ فستیوال جهانى ، انتشار ١۵ آلبوم در ایران و فرانسه با صدای همایون شجریان، علیرضا قربانى و محمد معتمدى و … ، برگزاری ورک شاپ در دانشگاه‌هاى UBC کانادا و کنسرواتوارهاى بارسلون و پاریس، اجراى پروژه‌ى ارکسترال شیپور صلح، اجراى پروژه‌ى تار ایرانى عشق جهانى با کوارتت‌هاى کشورهاى مختلف ، انتشار کتاب هارمونى ایرانى و اجراى کنسرت‌هاى متعدد با هنرمندان بزرگ ایران، یکى از پرکارترین و پرانگیزه‌ترین هنرمندان ایرانی به شمار می‌رود.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید

کانال تلگرام هم‌آهنگ