تلگرام
اینستاگرام
آپارات
آپارات
فیسبوک
توییتر
گوگل پلاس

امیر کریمی : مردم قدر هنرفاخر را نمی دانند

0

 

– امیر کریمی خواننده و موزیسین پاپ از جمله خوانندگان مطرحی است که به سفارش سازمان‌های مختلف کارهای بسیاری را انجام داده است . در کارنامه هنری این خواننده می توان آلبوم ها وتک آهنگ های بسیاری چون غریبه ،رفیق ،بی تفاوت و… را نام برد ؛قرار است به زودی آلبوم تازه خود را منتشر کند به بهانه انتشار آلبوم تازه اش وحضور کمرنگش در صدا وسیما ،با او گفتگویی داشتیم که در ادامه می خوانید:

قرار است به زودی آلبوم تازه خود را منتشر کنید درباره جزئیات این آلبوم توضیح دهید؟

آلبومی آماده انتشار دارم که حدود چهار سال پیش با بابک صحرایی جمع آوری کردم . درواقع تمام اشعار این آلبوم از بابک صحرایی است همچنین برای موسیقی (آهنگ وتنظیم )آن ازهنر و دانش دوستانى چون  نیکان ، پوریا حیدری ، میلاد اکبری ،حامد حنیفی ،امین قباد ، امید حسینى، راشا تقی پور و امیر عباس حسن زاده بهره بردیم.

این آلبوم در استودیو پاپ با بهترین نوازندگان  ضبط شده است. نیمى از آهنگهاى آن  فضای ارکسترال و آکوستیک دارد و نیم دیگر الکترونیک. صدا بردارى و میکس ومستر آن را میلاد فرهودی پسر استاد ناصر فرهودی انجام داده است.

اکثر کارهای شما حال وهوای مناسبتی داشته، فضای این آلبوم مانند کارهای قبلی شماست یا متفاوت است؟

اکثر کارهای قبلی من حالت مناسبتی داشت ولی آین آلبوم فضای عاشقانه و اجتماعى دارد وخودمان را ملزم نکردیم که حتما کار مناسبتى باشد .به خاطر یک سری مسائل این آلبوم تا یک سال پیش علیرغم اینکه شماره ثبت کتابخانه ملى و شماره نشر داشت اجازه انتشار نگرفت ولی دى ماه گذشته گفتند مشکل رفع شده است . فکر نمی کردم زمان انتشارآنقدر طولانی شود.

آلبوم «عشق کافی نیست» شامل ۱۰ قطعه می باشد ؛ در چهار سال گذشته همزمان با ضبط آهنگ ها ۵قطعه به نام های حس ،بهار گمشده ،بی تفاوت ، عشق کافی نیست و رفیق را در فضای مجازی منتشر کردم و اهنگ های ترکم نکن ،انگار تو نبودی ،عشق و عادت ،جبران و آینه سوخته از دیگر قطعات این آلبوم است که درحال حاضر مرحله میکس نهایی را سپری می کند.

وقتی آلبومی کارهای الکترونیک دارد بایدهر سال یک بار آهنگ های آن را تنظیم کنیم ، چون تنظیم کننده وخواننده دوست دارند کارشان به روز باشد. برای یکی از قطعات  به نام «عشق و عادت » هنوز تنظیم ومیکس نهایی صورت نگرفته است. این کار در یک ماه آینده انجام می شود؛ و انشاالله بعد از آن آلبوم منتشر می شود.

در فضای مجازی قصد ندارید تک آهنگ تازه ای منتشر کنید؟

فعلا تک آهنگی آماده انتشار ندارم، اما ۴ الی ۵ تک قطعه برای ضبط دارم  که بعد از انتشارآلبوم تازه ام  منتشرخواهم کرد. این قطعات فضای عامه پسند ترى دارند ؛ اشعار این قطعات از شاعرانى است  که اکثر مردم با سروده هایشان ارتباط برقرار میکنند و البته دو قطعه هم از بابک صحرایی است که گویش فاخرترى دارد. نام تک اهنگ ها هنوز مشخص نشده است ولی یکی از آنها درباره ایران است ؛ تصمیم دارم برای انتشاردر اختیار صدا وسیما قرار دهم تا با تصاویر منتشر کنند. اگر چه حدود سه سال است که با صدا وسیما همکاری نمی کنم .

چرا حضورتان در عرصه موسیقی کم رنگ شده است ؟

اگربه نسل ما دقت کنید می بینید که خوانندگان هم دوره من مانند عصار ،خشایار اعتمادی ،محمد اصفهانی ، مانى رهنما و ..همه کم کار شده اند .این موضوع به یک نوع جهت گیری در جامعه بر می گردد. که منجر شده  طیفی از هنرمندان (خوانندگان پاپ ) کم کار شوند.

آن زمان که کار ما شروع شد همراه با دولت خاتمی بود که صدا وسیما در حوزه موسیقی یک رویکرد کاملا جدی داشت ؛ یعنی هم از نظر شعر وموسیقی و هم به لحاظ صداى خواننده، بسیار سخت گیرانه وجدی با موضوع برخورد می شد و به آن نگاه می کردند. به مضامینی چون عشق زمینی به سادگی مجوز نمی دادند و مسائل ملى و حماسى و یا اجتماعی  بیشتر مد نظر بود. رویکرد آن زمان به این صورت بود که اگر قصد داشتیم به عشق زمینی بپردازیم این عشق باید خانوادگی مى بود. وطبیعتا اجازه هر شعر ویاوه سرایى داده نمی شد. آن زمان هم مشکلاتی داشت، به هر حال موسیقی پاپ دوست دارد که بیشتر راجع به عشق زمینی صحبت کند اما هر چه بود، خیلی فاخر به این مسئله نگا ه می شد .

اما در سال ۸۴ الی ۸۵ حضور ماهواره ها موجب ورود خواننده های ساختار شکن شد؛آنها به طور واضح  عشق زمینی را باساده ترین و پیش پا افتاده ترین شکل بدون هیچ گونه ساختار فرهنگی وفاخر بیان کردند ؛ و با استقبال خوب مردمى که چندین سال با سانسور شدید مواجه بودند، روبه رو شدند .

صدا وسیما به مرور تسلیم  این جریان شد به طوریکه مشاهده میکنیم که درانتهای هر سریال یک موسیقی راجع به عشق زمینی به بد ترین شکل ممکن وجود دارد که بخاطر پخش مکرر در حافظه میماند . خوانندگان در این ۷ الی ۸ سال با نشانه هایی چون ادا و اطوارهمراه با ناله موسیقی خود را به مخاطب القاء  کردند. علتش این است که تلویزیون خود را کنار کشید و مردم با ماهواره ها همراه شدند . به همین دلیل جامعه با استقبال این موسیقی را پذیرفت .

پس به این دلیل حضورتان در حوزه موسیقی کم رنگ شده است؟

این موضوع باعث شد که خوانندگانی چون من که نسل اول موسیقی هستیم فقط به دنبال  هنر ذاتی باشیم نه آنکه با هر روشی بخواهیم آن را به مخاطب عرضه کنیم به همین دلیل بیشتر نظاره گر اوضاع بودیم، نگاه ما به هنر نگاه دیگری است.

اکثر مردم ما قدرهنر فاخر را نمی دانند ؛در دو قرن اخیر حافظ یکی از ارکان فرهنگ،  هنر وادبیات کشور است ،حافظ در زمان حیاتش آنچنان ارج وقربی بین مردم نداشت ؛بلکه به وسیله حکومت های اهل ادب به مردم شناخته شد. در آن زمان مردم اصولا توجهی به حافظ یا شناخت شعر و عرفان او نداشتند؛ بعد از درگذشتش ۶۵ سال  مقبره اش یک سنگ عادی بود. ولی بعد از گذشت سالها حکومتی می آید واولین بار برای آن مقبره ای درست می کند وپس از آن هم حکومت های جدید به نوعی آرامگاه را ترمیم می کنند. وفضای زیبایی را بوجود آوردند . اصلا شخصی مثل حافظ که شعر فاخر می گفت وقلم فاخری داشت او هم در زمان حیاتش با بی مهری ها و عدم شناخت مردم روبه رو بود.اما در حال حاضر در هر خانه ای یک کتاب حافظ موجود است، که مدیون حمایت حکومتها و دولتهاى فرهنگ دوست است.

اصولا هنر فاخر چیزی نیست که توسط مردم مورد احترام قرار گیرد . علاوه بر موسیقی، خطاطی هم که ذاتاً هنر فاخرى است، به دلیل بی توجهی، هنر مرده ای ست . این موضوع بسیار درد ناک است . نباید از مردم توقع داشت ؛این موضوع از دولت ها نشات می گیرد ، آنها به هنر فاخر توجه نمی کنند . ۷۰ الی۸۰ در صد مردم ما به دنبال مسائل مادی هستند؛ طبیعی است که هنر فاخر برای آنها معنایی ندارد . موسیقی فاخر با کنار کشیدن حکومت ودولت مهجور مانده است. البته منظور من دخالت همه جانبه دولتها در هنر نیست، بلکه مقصود حمایت از تولیدات فاخر است، چون این دولتها هستند که هم درک بهترى از هنر فاخر دارند هم به منابع مادى کشور دسترسى دارند و میتوانند حضور مثبت داشته باشند و به این وسیله وظیفه آموزشى خود را هم به انجام برسانند.

علاقه به برگزاری کنسرت در تهران ندارید ؟

من براى یک اجرا نمى آیم، بعد از انتشار آلبومم انشاالله قصد دارم حضور با ثباتى در عرصه موسیقى پاپ داشته باشم، چه تولید و چه اجراهاى صحنه اى.عمیقاً نسبت به اقلیتى از مخاطبین موسیقى پاپ که نگاهى جدى به هنر دارند، احساس مسئولیت میکنم.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید

کانال تلگرام هم‌آهنگ