تلگرام
اینستاگرام
آپارات
آپارات
فیسبوک
توییتر
گوگل پلاس

امیر مردانه: به دلیل کمبود وقت نتوانستیم جشنواره را بطور رقابتی برگزار کنیم

0
نشست رسانه ای نخستین جشنواره موسیقی کلاسیک ایرانی صبح امروز یکشنبه ۱۴ آذرماه با حضور امیر مردانه دبیر جشنواره، وصال عرب زاده و امیر شریفی اعضای شورای سیاستگذاری جشنواره در تالار وحدت برگزار شد.

به گزارش خبرنگار هم‌آهنگ در ابتدای نشست امیر شریفی گفت: جشنواره فجر محملی است که بزرگان موسیقی ایرانی اغلب در آن به اجرا می پردازند اما چند سالی هم است که گروهی از نخبگان جوان موسیقی کشورمان با حضور در جشنواره موسیقی جوان فعالیت هایی را انجام می دهند و شاید این نسل میانه هستند که با در نظر داشتن بیشترین بار آموزشی، اجرا و جریان سازی از جشنواره مستقلی برخوردار نیستند، در واقع ما قصد داشتیم این خلا را پر کنیم و با برگزاری جشنواره ای مستقل برای این هنرمندان به آنها انگیزه بیشتری بدهیم.
وی افزود: خوشبختانه با استقبالی که از سوی مدیرکل دفتر موسیقی وزارت ارشاد برای برگزاری این جشنواره انجام گرفت ما باید موسسه ای را به لحاظ حقوقی معرفی می کردیم که موسسه «ساز و آواز» به سرپرستی امیر مردانه با توجه به سلامت نشر در حوزه موسیقی کلاسیک بهترین گزینه برای برگزاری جشنواره موسیقی کلاسیک ایرانی بود.بعد از این ماجرا بود که با انتخاب هیات موسس و انتخاب امیر مردانه به عنوان دبیر تلاش کردیم تا کارها را آغاز کنیم تا شاهد برگزاری یک جشنواره مثبت و سازنده باشیم.
عضو هیات موسس نخستین جشنواره موسیقی کلاسیک ایرانی با اشاره به عدم حضور پیشکسوتان در این جشنواره گفت: این جشنواره برای نسل میانی موسیقی ایرانی طراحی شده اما ما با تعدادی از هنرمندان پیشکسوتان رایزنی کردیم که در این دوره حضور داشته باشند اما آنها به دلیل گرفتاری ها و حضوری که برخی از آنها در جشنواره موسیقی فجر داشته اند، ترجیح داده اند که در جشنواره ما حضور نداشته باشند.
امیر شریفی اعضای شورای هنری این جشنواره را معرفی کرد وگفت: سیامک جهانگیری، نگار بوبان، علی بهرامی فرد، احسان ذبیحی فرد، وصال عرب زاده، امیر مردانه و بنده از اعضای شورای هنری نخستین جشنواره موسیقی کلاسیک ایرانی هستیم.

این افراد همگی هنرمندان بی حاشیه هستند که سلامت گفتارشان به اثبات رسیده و اهل کار جمعی هستند که می خواهند با برگزاری یک جشنواره علمی و آکادمیک فضای موثری را در حوزه موسیقی ایرانی به وجود بیاورند.
در ادامه نشست، امیر مردانه با بیان اینکه این جشنواره ظرفیت بسیار ارزشمندی است و می تواند به محمل مناسبی برای رقابت بین هنرمندان نسل میانی موسیقی ایران بدل شودگفت: امیدواریم بتوانیم این اتفاق را در دوره های بعد رقم بزنیم. از آنجا که برای برنامه ریزی و برگزاری جشنواره ۵۰ روز وقت داشتیم موفق به این کار نشدیم و به دلیل کمبود وقت نتوانستیم جشنواره را بطور رقابتی برگزار کنیم اما برای سال آینده برنامه ریزی های لازم را انجام می دهیم تا این بخش به جشنواره اضافه شود.
دبیر نخستین جشنواره موسیقی کلاسیک ایرانی با اشاره به جزئیات جشنواره اظهار کرد: این دوره از جشنواره به ۳ بخش تقسیم شده که در هر اجرا یک گروه نوازی موسیقی ایرانی، یک بخش ساز و آواز با محوریت خواننده و بخش تک نوازی با محوریت موسیقی سازی برگزار می شود.

قیمت بلیت هایی هم که برای این دوره از جشنواره در نظر گرفته شده در طبقه همکف ۴۰ هزار تومان و بالکن ۳۰ هزار تومان قیمت بندی شده که دانشجویان دانشگاه های موسیقی می توانند با ارائه کارت دانشجویی از تخفیف ۵۰ درصدی برخوردار شوند.
وصال عرب زاده در ادامه خاطر نشان کرد: این فستیوال در برگیرنده ژانری از موسیقی ایرانی است که جدی تلقی می شود. چرا که این موسیقی به لحاظ مخاطب سنجی خاصیت هنری و جدی بودنش بسیار چشمگیرتر است بنابراین در انتخاب گروه های هنری شرکت کننده در جشنواره تمام تلاش خود را انجام دادیم تا تمامی افراد نخبه موسیقی ایرانی را برای شرکت در جشنواره جذب کنیم گرچه در این زمینه ادعایی نداریم و بر این باوریم به دلیل محدودیت های زمانی فقط توانسته ایم بخشی از توانایی های هنرمندان موسیقی کلاسیک ایرانی را در این جشنواره دعوت کنیم.
لازم به ذکر است که نخستین جشنواره موسیقی کلاسیک ایرانی از روز جمعه ۱۹ آذرماه تا چهارشنبه ۲۴ آذرماه در تالار رودکی برگزار می شود.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید

کانال تلگرام هم‌آهنگ