تلگرام
اینستاگرام
آپارات
آپارات
فیسبوک
توییتر
گوگل پلاس

صادق شيخ زاده و مريوش كلوح اشعار مولانا را به تصوير كشيدند

0

از بلخ تا قونیه ، از تهران تا كراكف برنامه هنرمندان مولانا پژوه ایران و لهستان در فرهنگسرای ارسباران اجرا شد و استقبال بینظیر مخاطبان را به همراه داشت تا آنجا كه عده زیادی بیش از ظرفیت سالن بصورت ایستا این رویداد فرهنگی را دنبال می كردند.

 

ابتدا نریشن معرفی هنرمندان به وقوع پیوست و یكایك به روی صحنه نقش بستند تا آنجا كه حضور اساتید بنامی چون ، مسعود جاهد، میلاد كیایی، رضا موسوی زاده ، محمد اسماعیل قنبری ، یسنا خوشفكر ، آرتین سیمیلار، جوزف استویبرگ و …توسط مدعوین تقدیر شد.

قطعه آواز ابوعطا نخستین موسیقی توامان صادق شیخ زاده و مریوش كلوح بود كه غزلی از مولانا را دستخوش تلفیق قرار میداد و سجاد سقایی با هنرمندی خود در ساز عود مایه را در افشاری تغییر داد و منجر به  تصنیف آن دلبر من در مایه افشاری شد كه  به صحنه جلایی تازه بخشید.

هین كژ و راست میروی قطعه دوم از آلبوم مولاناجان با موسیقی سیاوش عبدی با استقبال مخاطبین روبرو شد تا مریوش كلوح قطعات خویش را آغاز كند؛ بیا بیا ، برقص  آی  و بنمای رخ كه هر كدام جان دوباره ای به این تلفیق میداد.

این اجرا مصادف با سالروز پنجاهمین تولد كلوح بود و صادق شیخ زاده اعلام كرد كه قطعه بیا بیا از آلبوم مولاناجان را دوصدایی اجرا می كنند تا هدیه ای در خور برای كلوح باشد.

نوبت به آواز نوا رسید ، مكتب اصفهان در آوردگاه موسیقی اصیل با اتكا به شعر و استفاده از ادوات تحریر مناسب و همگن غزل آغاز شد ، روسر بنه به بالین تنها مرا رها كن، و آواز خوان ایرانی در فاصله پنجم از نت اوج این بیت را در نهفت اجرا نمود كه پس من چگونه گویم این درد را دوا كن ، كیارش بیات با تار و بهنوش كاظمی زاده با كمانچه جواب آوازهای دقیقی به شیخ زاده دادند ضمن این كه این دو به اهتمام سجاد سقایی نوازنده عود توانایی همراهی بداهه قطعات پیچیده مریوش كلوح را هم در دست داشتند .

تصنیف نمیدانم نقطه عطف این اجرا بود كه مخصوصا نقش كمانچه ، تار و عود ، در آن بسزا احساس میشد .

مریوش كلوح به سراغ قطعه برقص آ رفت و آن را در فضای مینور مبتنی بر موسیقی فولك لهستان با بهره مندی از فواصل و سازبندی ایرانی اجرا كرد كه بهنوش كاظمی زاده و كیارش بیات هماوردان این رویكرد هنری بودند. سپس این اجرا با رقص سمای میثم راثی و ریزهای قوی مریم شهریاری و سیاوش عبدی تصنیف یار بیا آغاز شد و روح متفاوتی را در كالبد اجرا رواند .

 

این اجرا هنرمندان ذیل را به مخاطبین معرفی نمود: سیاوش عبدی: تنبك  –  مریم شهریاری: دف  –  سجاد سقایی:عود  –  بنوش كاظمی زاده : كمانچه  –  كیارش بیات : تار  –  ماریوش كلوح (از لهستان) و صادق شیخ زاده:آواز.

عکس ها از شایان شهسواری

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید

کانال تلگرام هم‌آهنگ