تلگرام
اینستاگرام
آپارات
آپارات
فیسبوک
توییتر
گوگل پلاس

«بل کانتو» با آثاری از جوزپه وردی به روی صحنه می آید

0

نشست کنسرت «نبض آواز» ارکستر و کر بزرگ «بل کانتو» صبح امروز با حضور نیما پناهی ها رهبر ارکستر و فراز عقیلی پیانیست ارکستر در تالار وحدت برگزار شد.

به گزارش هم‌آهنگ در ابتدای نشست نیما پناهی‌ها رهبر این ارکستر گفت: قرار است در کنسرت ۲۴ آذرماه قطعات اپراهای قرن نوزدهم ایتالیا اجرا شود. اسم گروه ما براساس سبک «بل کانتو» نام گذاری شده است؛ «بل کانتو» شیوه‌ای برای عوام و خواننده‌سالاری بود.

سه آهنگ‌ساز ایتالیایی در این سبک کار می‌کردند؛ اما پس از آن‌ها، جوزپه وردی براساس «بل کانتو» شروع به آهنگ‌سازی کرد و به یکی از گروه‌های اپرای ایتالیا تبدیل شد. در این کنسرت نیز آثار وردی اجرا خواهد شد.

 
پناهی‌ها از اهداف برگزاری کنسرت گفت: دلیل برگزاری این کنسرت‌، این نیست که ثابت کنیم ما اجراکننده خوبی هستیم، بلکه می‌خواهیم به مردم بگوییم که افرادی مانند وردی در تاریخ موسیقی وجود داشتند. ما می‌خواهیم فرهنگ‌سازی کنیم و رویکردمان را به سمتی پیش ببریم که اهالی موسیقی با دانش چند صدایی خواندن آشنا شوند.

 
او در ادامه افزود: انتخاب ما وردی بوده است، اما قطعا اساتید موسیقی خوب دیگری هستند که می‌توانند معرفی شوند. خوشبختانه توانستیم این انگیزه را ایجاد کنیم که اگر هنرجویان در این راه تلاش کنند، کارشان بی‌نتیجه نیست و می‌توانند شگفتی بیافرینند. ما توانستیم بخشی از مخاطبان و علاقه‌مندان به موسیقی را درگیرکنیم که این موضوع برای من از رفتن روی صحنه مهم تر است.
وی درباره فراخوان عضویت در گروه «بل کانتو» اظهار کرد: هدف اصلی ما تاثیرگذاری بر آموزش موسیقی و کر است.ما در عضو گیری به موضوعات روانشناسی و دانش افراد توجه می‌کنیم، مهم است که اعضای گروه، دغدغه کر و اخلاق حرفه‌ای داشته باشند.

 

نیما پناهی ها در ادامه در خصوص انتخاب موسیقی جوزپه وردی گفت: موسیقی وردی، موسیقی بی‌قراری است و مخاطب را درگیر می‌کند. من نیز از بچگی بی‌قرار بودم و این موضوع را در آثار وردی دوست داشتم. ما پیش از این آثار بتهوون، برامز، روسینی و … اجرا کردیم، اما می‌خواستیم در این کنسرت به‌طور یک‌دست از آثار وردی استفاده کنیم.

 
رهبر ارکستر «بل کانتو» با اشاره به رپرتوارهای اجرایی این کنسرت توضیح داد: اپرای «ارنانی» از جمله قطعات اجرایی ما است. همچنین قصد داریم اپرای «مکبث» را که به لحاظ ساختاری متفاوت است و در آن آلتو وجود ندارد، اجرا کنیم. ما این رپرتوارها را باید بارها اجرا کنیم تا بتوانیم بگوییم اجراکننده خوبی هستیم.

 
او در خصوص اجراهای «بل کانتو» در شهرستان ها گفت: اجرای یک ارکستر و کر بزرگ حتی در شهر نزدیکی مانند کرج نیز آسان نیست. فکر می‌کنم در حال حاضر که ایران اجرا می‌کنیم جای‌مان بد نیست و اگر بتوانیم همین اجراها را در سال، دو یا سه بار تکرار کنیم، خوب است.

 

اعضای گروه می‌خواستند روی صحنه اجرا کنند. من نیز به‌خاطر آن‌ها تصمیم به برگزاری کنسرت گرفتم. کنسرت پیش روی ما، سومین اجرای صحنه‌ای این گروه به‌صورت رسمی است که «نبض آواز» نام دارد.

 
در خاتمه فراز عقیلی در خصوص حضور خود در گروه «بل کانتو» گفت: در اولین جلسه‌ای که به تمرین «بل‌ کانتو» رفتم، متوجه شدم کار و قطعات اجرایی جدی و سخت است. در حالت اورجینال قطعات برای ارکستر بزرگ تنظیم شده‌اند، اما در دو کنسرت اخیر، قرار بر این شد که پیانو به نیابت از ارکستر بزرگ قرار بگیرد. پیانو به‌تنهایی رنگ‌آمیزی ارکستر بزرگ را ندارد. بنابراین از یک کوئین‌تت در کنار آن استفاده شد.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید

کانال تلگرام هم‌آهنگ