تلگرام
اینستاگرام
آپارات
آپارات
فیسبوک
توییتر
گوگل پلاس

روایت «دوستان سل» از دوره طلایی موسیقی جّز

0

گروه موسیقی دوستان سل (Soul Friends) با جمعی از نوازندگان ارمنی- ایرانی شب گذشته با اجرای قطعاتی از موسیقی جز کلاسیک  در قالب سلسله ‌اجراهای «موسیقی تجربه» در تالار رودکی تهران روی صحنه رفتند.

گروه موسیقی دوستان سل (Soul Friends) که با محوریت اجرای قطعات جهانی جز کار خود را آغاز کرده، این بار در قالب سلسله رویدادهای موسیقی تجربه در تالار رودکی تهران روی صحنه رفت.

قطعاتی که این گروه در این برنامه اجرا کرد، تنظیم و بازآفرینی قطعاتی بود که در گذر زمان بارها و بارها توسط موسیقیدان‌ها و خوانندگان مطرح جَز اجرا و بازآفرینی شده‌اند و اکنون در جایگاه «کلاسیک» این گونه به شمار می‌روند.

در ابتدای این کنسرت گروه دوستان سل به سرپرستی آلوین آوانسیان قطعه caravan  از دوک الینگتون را اجرا کرد و در ادامه قطعه‌ای ارمنی از ساخته‌های وسکانیان -خواننده گروه- برای حاضرین در سالن به اجرا درآمد.

دوستان سل گروهی است که می كوشد قطعاتی اجرا كند كه يادآور دوره طلايی موسيقی جهان هستند. قطعاتي كه برای همه تا حدودی آشنا هستند و رنگ و بوی نوستالژی دارند، اغلب در فيلم‌ها، تبليغات و … بصورت جسته و گريخته شنيده می شوند، ولی كمتر به شكلی كه شايسته اين نوع موسيقی است بدان پرداخه می شود.

در ادامه این گروه که نوازندگانش را هنرمندان ایرانی-ارمنی تشکیل می‌دهند، به سراغ یکی از ساخته‌های فریرا آهنگساز و یانیست جز آمریکایی رفتند و قطعه آشنای  RECADOرا اجرا کردند. قطعه MY WAY که علاقه‌مندان به موسیقی جز با صدای فرانک سیناترا آن را در خاطر دارند، در ادامه اجرا شد؛ گروه این قطعه را به زنده‌یاد ناصر چشم‌آذر تقدیم کرد.

گروه دوستان سل با تغييراتی در رنگ آميزی هارمونيك و جريان قطعه‌ها، ملودی های ناب و آشنا را بصورت امروزی تر ولی با حفظ اصالت، به شنونده ها ارایه می كند.

در ادامه قطعه نام‌آشنای پلنگ صورتی از ساخته‌های هنری مانچینی آهنگساز و رهبر ارکستر جز ایتالیایی‌تبار،  به صورت بی‌کلام اجرا شد. قطعهBOSSA ARISTAK ساخته واهه آوانسیان گیتاریست گروه دیگر قطعه بی‌کلام این کنسرت بود. پس از پایان این قطعه گروه آوازی نیز به جمع نوزاندگان پیوستند و قطعه  I’M A FOOL TO WANT YOU یکی دیگر از قطعات معروف فرانک سیناترا را اجرا کردند.

دوستان سل اجرای خود در سلسله رویدادهای موسیقی تجربه را با اجرای چهار قطعه دیگر از آهنگسازان بزرگ موسیقی جز از جمله ارول گارنر، ویکتور یانگ،‌ نینو روتا و دوک الینگتون به پایان رساند.

واروژ وسکانیان (خواننده)، آلوین آوانسیان (تنظیم و پیانو)، واهه آوانسیان (گیتار)، پترو کشیشی (ساکسفون)، واهیک قره بیگی (درامز) و آرامه بندری (گیتار بیس) اعضای اصلی دوستان سل در این اجرا بودند و بیتا رادمهر، افسانه جابری، روشنک کی منش، مژگان فقانی، ماهور نصیریان نیز به عنوان همخوان در این اجرا حضور داشتند.

«موسیقی تجربه» حرکتی تازه در موسیقی ایران است که تلاش می‌کند برای اجرای زنده آثار ارزشمند و غیرتجاری زمینه لازم را فراهم کند. این رویداد در تمام ژانرهای موسیقی در پی تحقق این امر است تا به سهم خود برای ارتقای دانش موسیقایی در میان تماشاگران و ارتقای کیفیت هنری موسیقی گامی بردارد.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید

کانال تلگرام هم‌آهنگ