تلگرام
اینستاگرام
آپارات
آپارات
فیسبوک
توییتر
گوگل پلاس

وزیر برای همدردی با سانحه دیدگان به اختتامیه فجر نیامد

0

مراسم اختتامیه سی و دومین جشنواره موسیقی فجر با حضور وحید تاج، دکتر محمد سریر، هوشنگ کامکار، بابک چمن آرا، حمید بهروز نیا، عباس خوشدل، نوید دهقان، رامین بهنا، مظفر شفیعی، حسین علیشاپور، پویا نیکپور، فرهاد هراتی، فروغ بهمن پور، بیژن بیژنی، علی اکبر صفی پور، پوریا اخواص، ناصر ایزدی، علی رستمیان، فاضل جمشیدی، وارطان ساهاکیان، حمیدرضا عاطفی، علی مرادخانی، حسین فریدون، علی حسابی،  میلاد کیایی شامگاه گذشته در تالار وحدت برگزار شد.
بعد از سرود جمهوری اسلامی تصاویر وملودی غم انگیزی پخش شد وستاد سی و دومین جشنواره موسیقی فجر ضایعه آتش سوزی ساختمان پلاسکو و شهادت آتشنشانان را تسلیت گفت.
در ادامه سید عباس سجادی که به عنوان مجری پشت تریبون قرار گرفته بود از حضار خواست یک دقیقه به احترام سانحه دیدگان و درگذشتگان پلاسکو بایستند و فاتحه ای بخوانند سپس کلیپی با مرور آثار جشنواره پخش شد در ادامه حمیدرضا نوربخش رییس سی و دومین جشنواره موسیقی فجر به روی صحنه آمد و گفت: یادی می کنم از آتشنشانان جان در کف که جان و زندگی خود را برای هموطنان فدا کردند و چه غریبانه از بین ما رفتند. جشنواره امسال با حوادث تلخی رو به رو شد، در آستانه برگزاری با فوت آیت الله رفسنجانی رو به رو بودیم, این حادثه موجب جابجایی برنامه جشنواره شد؛ از مخاطبان و شهروندان عزیزی که به علت این تغییرات برای شرکت و بهره‌برداری از برنامه‌ها دچار زحمت شدند عذرخواهی می کنم.
نور بخش در بخش دیگری از سخنان خود یاد آور شد: کم تر از یک سال در همین مکان  وزیر وقف دکتر جنتی از آغاز مبارک جشنواره سخن گفتند و به نکاتی اشاره کردند که مهم ترین آن استاندارد سازی جشنوار بود، خوشبختانه در دوره پیش موفقیت هایی کسب کردیم و اتفاقات خجسته‌ای رقم خورد که یکی از آن موارد اعطای جایزه باربد به آلبوم‌های منتشر شده بود. موردی که استمرار آن قطعا موجب شور و شوق و تحرک و پویایی در صنعت نشر موسیقی و مهمتر از آن دیده شدن فعالان و هنرمندان و انگیزه ‌بخشی بالایی به آنان خواهد شد.
وی در پایان گفت: تا زمانیکه نیمی از ظرفیت های هنر معطل مانده و دلسرد شده نمی توان جشنواره ای با ظرفیت بالا را به نمایش گذاشت، هر چند که همه از جانشان مایه بگذارند. بعد از این سخنان گروه هم نوازان سایه به روی صحنه آمدند و قطعات چاوش را اجرا کردند.
در ادامه مراسم علی مراد خانی معاون هنری وزیر فرهنگ‌ و ارشاد پشت تریبون قرار گرفت و پیام وزیر ارشاد به سی و دومین جشنواره موسیقی فجر را خواند: میهمانان ارجمند آیین اختتامیه سی و دومین جشنواره موسیقی فجرشهادت مظلومانه عده ای از آتش نشانان قهرمان کشور و جان باختن تعدادی از هموطنان عزیزمان در پی حادثه ناگوار فروریختن ساختمان تجاری، همه ما را در غم و اندوه عمیق فرو برده است. با وجود برنامه ریزی قبلی برای حاضر شدن در جمع فرهیخته شما گرامیان، به منظور ابراز همدردی با داغ دیدگان این حادثه، توفیق حضور از این حقیر سلب شد.
جا دارد در ابتدای سخن از حضور و همراهی هوشمندانه اصحاب فرهنگ و جامعه هنری در مراسم بدرقه یار دیرین انقلاب و همراه همیشگی امام راحل و مقام معظم رهبری، آیت الله هاشمی رفسنجانی که آغاز این جشنواره را هم با تاخیر مواجه کرد، صمیمانه قدردانی کنم. از هنرمندان عزیزی هم که شب گذشته اجراهای خود را به روح بلند آتش نشانان قهرمانمان تقدیم کردند، تشکر می کنم.
سخن از موسیقی است. هنری فاخر، متعالی و ماندگار که ریشه در هویت تاریخی و تمدنی این مرزوبوم دارد. زبان انتقال ارزش ها و فضایل اخلاقی و انسانی. جلوه ای ناب از هنر غنی این سرزمین که در ضمیر همه مردمان از زن و مرد، پیر و جوان، روستایی و شهری و با هر ذائقه و سلیقه ای وجود دارد.
موسیقی، زبان گفت و گو است و گفت و گو نیاز امروز جامعه ایرانی است. موسیقی زبان تعالی، نشاط، همگرایی و همدلی است و جامعه امروز نیازمند نشاط است. موسیقی تقویت حس همبستگی، کار گروهی و خرد جمعی است و جامعه امروز بیش از هر زمان به وحدت و انسجام نیاز دارد.
جامعه موسیقایی کشور هم به وحدت و همدلی نیاز دارد. برای برداشتن موانع و عبور از تنگناها نیازمند همدلی و مدارا هستیم. در سایه وفاق و اتحاد می توان بر مشکلات فائق آمد و به آینده امیدوار بود. امید فردای ما در گرو اتحاد امروز ماست. از این رو انتظار می رود جشنواره ها از جمله جشنواره موسیقی نماد آشتی و اتحاد و انسجام باشد که اگر چنین شد، آن گاه می توان به برداشتن گام های جدی برای رفع مشکلات اندیشید. می توان سایه تصدیگری دولتی را از سر اصحاب فرهنگ دور کرد و کار هنر را به اهل هنر سپرد. اینجانب مصمم هستم تا در دوره مسئولیتم به تقویت نهادهای صنفی و کاهش تصدیگری دولتی در حد مقدور جامه عمل بپوشانم.

همچنانکه دفاع از کیان و ساحت مقدس فرهنگ و هنر را وظیفه خود می دانم. دفاع از کیان موسیقی، دفاع از هنر و هویت ملی ماست. هنر موسیقی نگاهبان آیین و سنت های ارزشمند این جامعه بوده است. این یک واقعیت غیر قابل کتمان است که هنر ایرانی درخشان ترین نقش را در ادوار تاریخی ایفا کرده است. بخش عمده ای از تاریخ و تمدن ما با هنر گره خورده است. معماری، هنرهای تجسمی همچون خط و نقاشی و هنرهای دیگر جلوه هایی از هنر اسلامی و ایرانی است. موسیقی آیینی، زبان حفظ سنت های اصیل و انتقال آن به نسل های بعدی بوده است. موسیقی نواحی، بازگو کننده آداب و رسوم و عنصر هویت بخش مناطق مختلف ایران زمین بوده است.
امروز هم موسیقی می تواند و باید معرفت عمومی، تفکر، آگاهی و اندیشه را در جامعه ارتقا ببخشد. موسیقی می تواند به کاهش آسیب های اجتماعی یاری رساند. موسیقی می تواند تنوع و تکثر فرهنگی جامعه را عینیت ببخشد. در جامعه متنوع و متکثر فرهنگی، همه سلایق و ذائقه ها باید بتوانند در چارچوب شرع و قانون، به موسیقی مورد علاقه خود دسترسی داشته باشند. نباید با ایجاد محدودیت و تنگ نظری، نشاط را از جامعه سلب کنیم که اگر چنین شود، هزینه زیرزمینی شدن هنر و تاوان آن سهمگین خواهد بود. به این خاطر است که دفاع از هنر و حفظ حقوق و کرامت همه هنرمندان را از اولویت های خود می دانم. اگر از ضرورت ثبات و آرامش و تعامل سخن می گویم، به هیچ وجه به معنای نادیده انگاشتن حقوق هنرمندان نیست. اگر از توسعه فضاهای موسیقی و افزایش بودجه این بخش سخن می گویم، نه از سر لطف یا منت، بلکه حق اولیه اصحاب فرهنگ و هنر بوده و همگان باید بپذیرند که ساحت هنر را پاس بدارند.
در پایان مراتب تقدیر و سپاسگزاری خود را از همه هنرمندان عزیزی که در طول برگزاری جشنواره با حضور و اجراهای زیبای خود، بر رونق این رویداد افزودند و نیز از مخاطبان فرهیخته بویژه جوانان و علاقه مندانی که پای این اجراها نشستند و شور و شعفی مضاعف بدان بخشیدند، ابراز می کنم و به دست اندرکاران این جشنواره که با تلاش شبانه روزی در برگزاری موفق جشنواره کوشیدند، خدا قوت و خسته نباشید می گویم.
به منتخبان این جشنواره هم صمیمانه تبریک می گویم و آرزو می کنم هنر آن ها ماندگار و در خدمت مردم و ارزش های والای انسانی قرار گیرد.
امیدوارم پایان این جشنواره نقطه آغازی برای گفت و گو، وحدت و همدلی بیشتر و برداشتن گام هایی موثر برای ارتقای وضعیت موسیقی کشور و طنین آن در جهان امروز باشد.
در بخش اول تقدیر از رسانه ها مهدی وجدانی روابط عمومی سی ودومین جشنواره موسیقی فجر به روی صحنه آمد وگفت: همانطور که می دانید امسال برای نخستین بار قرار است از فعالان حوزه موسیقی تقدیر شود. سپس بیانیه هیات داوران را قرائت کرد : هیات داوران ضمن بررسی جشنواره ها ملاک هایی را قرار داده است .سپس حمید رضا نوربخش ،ضابطیان وسید عباس سجادی برای تقدیر از رسانه های برتر به روی صحنه دعوت کرد.
در بخش اول تقدیر از رسانه ها مهدی وجدانی به روی صحنه امد وگفت: همانطور که می دانید امسال برای نخستین بار قرار است از فعالان حوزه موسیقی تقدیر شود. سپس بیانیه هیات داوران را قرائت کرد : هیات داوران ضمن بررسی جشنواره ها ملاک هایی را قرار داده است. سپس حمید رضا نوربخش، ضابطیان و سید عباس سجادی برای تقدیر از رسانه های برتر به روی صحنه آمدند.
در ادامه مراسم بخش اهدای جوایز آغاز شد.

۵ خبرنگار حوزه رسانه:
مینا آتشی،  ندا رادمهر ، علیرضا سعیدی، حسین سلیمی و یاسر یگانه
رسانه های برتر:
با تشکر از روزنانه هنرمند، صفحه موسیقی روزنامه ایران برگزیده شد.
برنامه رادیویی نیستان برنامه برگزیده شنیداری
با تشکر از سایت موسیقی فارس ،سایت موسیقی ما درحوزه فضای مجازی برگزیده شد
از بین خبرگزاری های فعال، با تشکر از خبرگزاری ایلنا، خبرگزاری مهر برگزیده شد.
بخش دوم اهدای جوایز،سی و دومین جشنواره موسیقی فجر
اهدای جوایز توسط حسین فریدون، حجت الاسلام مازنی، علی مرادخانی و حمید رضا نور بخش به سید جلال محمدیان ، رسول بخش زنگ شاهی ، گروه رستاک (جایزه بخش لباس توسط کارگروه مد و لباس معاونت هنر) اهدا شد.
بخش سوم اهدای جوایز کلاسیک:
علیرضا مشایخی آلبوم گرند کنسرتو،پیمان سلطانی برای آلبوم گفت و شنید
لوح تقدیر به علی جعفری برای نوازندگی آلبوم سفر به خویشتن
لوح‌تقدیر یاسمن مشهوری
 بخش آهنگسازی موسیقی دستگاهی بی کلام
بهزاد رواقی برای آلبوم درنگ
بهاره فیاضی برای آلبوم روشنا (لوح تقدیر)
بخش موسیقی دستگاهی با کلام
نوید دهقان (تندیس ولوح تقدیر)
او پس از گرفتن جایزه خود گفت: «اختلاف سلیقه ها موجب جدایی اهالی موسیقی شده است» و پیام صالحی امیری را با شعری پاسخ داد و در ادامه گفت: «رایت قانون کپی رایت حق مسلم ما است».
مهدی شهسوار آلبوم «بیات ترک»
سید رضا طباطبایی آلبوم اوجی در مکتب اصفهان
 بخش بهترین ناشر
نشر موسیقی هرمس (رامین صدیقی)
در ادامه برنامه گروه خنیاگران پنج اقلیم به روی صحنه آمدند ،سرپرست گروه ضمن معرفی گروه خود گفت : ما قرار بود شادبانه ها را اجرا کنیم ولی به خاطر حادثه دیدگان موسیقی حماسه ای را اجرا می کنیم و به از دست رفتگان تقدیم می کنیم.
بخش تلفیقی
حمزه یگانه آهنگسازی آلبوم کاهگل
شایان شکرابی  سرپرست گروه دال(گذر اردیبهشت) لوح تقدیر
 بخش پاپ بی کلام
مهبود شفیع نژاد  آلبوم (سکوت آبی) جایزه
آزاده مهدوی آزاد آلبوم شانزلیزه لوح تقدیر
بخش پاپ با کلام
اشکان ماهری آلبوم پر گار (جایزه)
باربد بهترین (جایزه و لوح) آلبوم به محسن چاوشی برای امیر بی گزند
بخش ایرانی بی کلام
شروین مهاجر  برای البوم (کهن کمان) لوح تقدیر و تندیس
بخش ایرانی با کلام
مهیار علیزاد جایزه باربد برای آلبوم دخت پری وار
باربد خوانندگی باکلام  بخش ایرانی
همایون شجریان (جایزه باربد) خداوندان اسرار
علیرضا قربانی جایزه برای آلبوم من عاشق چشمت شدم
لوح تقدیر در بخش موسیقی پاپ
کاوه یغمایی
گروه رستاک در بخش مد و لباس
در ادامه این مراسم علی مراد خانی از دبیری حمیدرضا نوربخش درسی و سومین جشنواره موسیقی فجر خبر داد و با اجرای ارکستر ملی مراسم به پایان رسید.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید

کانال تلگرام هم‌آهنگ