تلگرام
اینستاگرام
آپارات
آپارات
فیسبوک
توییتر
گوگل پلاس

آلبوم رسمی ایمان پناهی منتشر شد

0
ایمان پناهی خواننده جوانی است که به تازگی نخستین آلبوم رسمی خود به نام «دراز رود» را منتشر کرده است ، به گفته خودش موسیقی بختیاری در خون او جاری است و این آلبوم را برای حمایت از زادگاهش منتشر کرده است؛ این خواننده که علاوه بر موسیقی محلی در سبک پاپ هم کار می کند از انتشار آلبوم «دراز رود» تا انتشار آلبوم تصویری و قطعات پاپ خود سخن گفت .

 

چگونه به عرصه موسیقی ورود پیدا کردید؟
از سال ۱۳۸۴ موسیقی را با سازهایی چون گیتار و کیبورد شروع کردم و از سال ۸۶ تحت نظر استاد کوروش اسد پور که از خوانندگان بختیاری هستند مقام های موسیقی محلی را آموختم و کار کردم و از سال ۱۳۸۷ تا به امروز هم نزد استاد مزدا شاهانی تئوری موسیقی ،مبانی و آواز را آموختم. در حال حاضر موسیقی پاپ کار می کنم البته در کنار آن درگیر موسیقی محلی هم هستم .

با این شرایط ما شما را جزء خوانندگان سنتی بدانیم یا پاپ ؟
واقعیتش این است که من موسیقی را با پاپ شروع کردم. پاپ را دوست داشتم واین موسیقی مد نظرم بود. قصد داشتم در حد یک الی دو کار محلی داشته باشم نه آلبوم !
بعد از اینکه وارد این عرصه شدم مشکلاتی برای من پیش آمد، من شاگرد یکی از اساتید بنام موسیقی سنتی کشور بودم ؛ این استاد کوک صدایم را به گونه ای گرفت که ضربه ای به صدای من وارد شد؛ تارهای صوتی‌ام دیگر کوک نبود.

تقریبا ۴ سال روزه سکوت گرفتم. چون تارهای صوتی من التهاب پیدا کرده بود و نمی توانستم آواز بخوانم ۷۰ روز در خانه ماندم بدون آنکه حتی یک کلمه صحبت کنم .
بعد از آنکه کلاس رفتم ،گیتار و کیبورد کار کردم و در خدمت استاد مزدا شاهانی تئوری موسیقی ،شعر خوانی و فن بیان را آموختم ، قرار بود موسیقی پاپ نخستین کارم باشد چون موسیقی بختیاری در خون من است وظیفه خود می دانستم که از فرهنگم حمایت کنم و پیرو هنرمندانمان باشم ، نخستین کاری که منتشر کردم کار محلی بختیاری بود، اما به صورت جدی هم در زمینه موسیقی پاپ فعالیت دارم .
از انتشار نخستین آلبوم رسمی خود بگویید ؟
هفته گذشته نخستین آلبوم رسمی خود به نام «دراز رود» را منتشر کردم، چون بختیاری هستم ترجیح دادم نخستین آلبومم محلی باشد.
در آلبوم «درازرود» بهترین نوازندگان کشور همکاری داشتند؛ همچنین این آلبوم در بهترین استدیو های کشور با بهترین تنظیم کنندگان ضبط شده است ؛ در تنظیم موسیقی محلی وبختیاری کسی را نداریم که به پای استاد حمید توفیقی برسد ،او بهترین تنظیم کننده موسیقی محلی است.
قطعات این آلبوم با دیگر قطعات بازار متفاوت است، همه کسانی که در این کار زحمت کشیدند موسیقی دانان بزرگ کشور بودند.

آلبوم شما نام عجیب و منحصر به فردی دارد انتخاب نام بر چه اساسی بوده است؟
من بختیاری هستم زادگاه من روستای دوراهات است در آن منطقه رودخانه بزرگی وجود دارد، نام آلبوم الهام گرفته از آن روستا و رودخانه است.
ما اساتیدی چون زنده یاد استاد بهمن علاالدین معروف به مسعود بختیاری داریم ، وظیفه خود می دانم از موسیقی بزرگان زادگاهم حمایت کنم اگر من این کار را نکنم و انجام ندهم به مرور زمان این موسیقی از بین خواهد رفت.
دوست داشتم به خاطر خدمت به فرهنگ زادگاهم در این راه قدمی بردارم و کاری انجام دهم ، به گفته اساتید خیلی قوی در موسیقی بختیاری ظاهر شدم ، انتشار آلبوم «دراز رود» با استقبال خوبی روبه رو شد.
پس می توان گفت به خاطر دینی که به زادگاهتان داشتید نخستین آلبوم خود را به صورت محلی منتشر کردید! در زمینه موسیقی پاپ تصمیم به انتشار آلبوم یا قطعه ای را ندارید؟
در زمینه موسیقی پاپ چند قطعه دارم که تنظیم یک الی دو ترک آن را میلاد ترابی انجام می دهد، همچنین تنظیم چند کار و شاید آلبوم تازه ام با علی عبدالمالکی که یکی از خوانندگان خوب کشورمان است باشد. انشاالله سال ۹۶ کارهای پاپم به صورت رسمی و مجوز دار وارد بازار می شود.

آلبوم تصویری دیگری هم آماده کرده ام که فعلا درگیر کارهای مجوز آن هستم نام این آلبوم محلی تک تینا (تک تنها) است.
این آلبوم موسیقی و تصویرش روایت جداگانه و حالت فیلم دارد و متفاوت تر ازدیگر آهنگ های محلیم (بختیاری) است. تیزر آن در سایت های مجاز کشور پخش شده و قابل دسترسی است.
با توجه به اینکه هم در حوزه سنتی وهم پاپ فعالیت داشتید ، تداخلی بین این دو حوزه به وجود نیامد ! از نظرتان کدام حوزه ها راحت تر بود؟
موسیقی پاپ وسنتی دنیاهای متفاوتی دارند ؛ البته که بین این دو موسیقی تداخل به وجود می آمد ؛ موسیقی سنتی موسیقی اصیل ایرانی است مدتی این موسیقی را کار کردم ولی به خاطر مشکل در تارهای صوتیم بنا به گفته دکترم نباید موسیقی سنتی کار می کردم یا به طور کل باید موسیقی را کنار می گذاشتم به همین خاطر موسیقی پاپ را شروع کردم چون علاقه بسیای به این موسیقی داشتم.

موسیقی محلی در خون ما است چون سینه به سینه به ما رسیده است، در موسیقی محلی نغمه هایی وجود دارد ، با این نغمه ها از زمان بچگی بزرگ شدیم ، من نزد استاد کوروش اسد پور این نغمه ها را به صورت علمی آموختم ، در آن زمان تئوری موسیقی می خواندم وسازهم می نواختم .
با اینکه اول راه هستم ولی چند روز پیش نخستین آلبومم دراستان چهار محال بختیاری منتشر شد ، مراسم رونمایی این آلبوم با حضور جمعیت بی نظیری اتفاق افتاد.
به نظر شما تن صدایتان بیشتر به موسیقی پاپ نزدیکتر است یا سنتی ؟
من موسیقی پاپ را دوست دارم چون با این موسیقی شروع کردم. تصور می کنم تن صدای من به موسیقی پاپ وسنتی نزدیک است ، البته هنوز کار پاپی منتشر نکردم، برای ورود به حوزه پاپ با دوستان هنرمندم مشورت کردم و با اساتید کارهایی را خواندم و ضبط کردم ،صدای من به موسیقی پاپ هم می خورد .

جایگاه موسیقی سنتی را نسبت به موسیقی پاپ چطور ارزیابی می کنید ؟
هر موسیقی مخاطب خاص خود را دارد ، نمی توان گفت موسیقی ایرانی با پاپ تفات دارد ؛ موسیقی ایرانی در خون ما ایرانی ها است ، باید از این موسیقی حمایت کنیم ، این نشان دهنده قدمت ما است .

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید

کانال تلگرام هم‌آهنگ