تلگرام
اینستاگرام
آپارات
آپارات
فیسبوک
توییتر
گوگل پلاس

جیبسی کینگز از ابتدا تا حضورشان در ایران

0

گروه «جیپسی کینگز» از پیوستن دو گروه کوچک از موسیقی دوره گرد، در جنوب فرانسه تشکیل شده است که با ترانه‎ ‎ معروف “Bamboleo”، ترکیبی خلاق از موسیقی آمریکای لاتین با ضرب‎ ‎آهنگ فلامنکو، جهان موسیقی را در دهه هشتاد تسخیر کرد.
جهانی به وسعت اروپا و آمریکا و کانادا تا آرژانتین و ایران و آفریقای جنوبی و چین
و این شروع انقلاب بزرگ جیپسی کینگز بود
جیپسی کینگز با سرپرستی «خوزه رییس» که او را پدر گروه اول می دانستند کار خود را آغاز کرد
عنوان «کینگز» ترجمه‎ ‎به انگلیسی نام فامیل شان است . رییس به اسپانیائی یعنی شاهان یا همان لغت کینگز به انگلیسی است.
پس از مرگ خوزه، پنج پسر او، که استعداد غریبی در آوازخوانی دارند، با برادران “بالیاردوس” که در گیتارنوازی قدرت چشمگیری دارند ادغام شدند و در گروه “جیپسی کینگز” به کار خود بهتر از قبل ادامه دادند.
فلامنکو خوانان و فلامنکو شناسان درباره این گروه نظریات مختلفی را صادر کرده اند که در بین آنها می توان تکه‎ ‎ای از نوشته‎ ‎ی “کارلوس آربلوس” اشاره کرد که در کتاب اش با نام “فلامنکو به روایتی ساده” نقل می کند.
این گروه بیشترین نقش را در گسترش فلامنکو در جهان بازی کرد. اما در عین حال با یکی پنداری فلامنکو با موسیقی این گروه، بیشترین سردرگمی در جهان، نسبت به فلامنکو، بوجود آمد. این گروه از کولی های جنوب فرانسه به جائی رسیدند که ده میلیون، تنها از یکی از نوارهاشان را به فروش رساندند. حضور آنها بر صحنه هیجانانگیز است ولی بخشی از توفیق شان به یک کمپانی بزرگ بازاریابی مربوط است که تا کنون هیچ گروهی از این دست، از آن نصیبی نداشته است.
اکسیر نوین با مدیریت محمدرضا خانزاده در پی تلاش های فراوان پس از زمانی حدودی دو سل توانست این گروه را برای اجرا به ایران دعوت کند و مجوز های لازم را اخذ کند.
این حضور بی حاشیه نماند و در بین اهالی هنر و هنر دوستان جنجالی تازه به پا کرد.
اولین کنسرت این گروه در ایران روز ۲۳ مرداد ماه سال ۹۵ بود که پس از رویارویی مخاطبان با این گروه شایعاتی مبنی بر تقلبی بودن این گروه و سو استفاده ای بزرگ از نام شان توسط برنامه گزار در فضای موسیقیایی کشور پیچید و این موضوع سبب اعتراضی از جانب هنرمندان شد قابل به ذکر است که این اعتراض در خفا و پشت پرده بود.
از این رو تیم خبرنگاران هم آهنگ و موسیقی فارس بر آن شدند تا با پیگیری در راستای ماجرا مردم را از اتفاقات حال حاضر موسیقی ایران آگاه کنند.
در پی تماس های مکرر با محمدرضا خانزاده و عدم پاسخگویی ایشان به دلیل مشغله های فراوان کاری صحبتی کوتاه داشته ایم با پوریا مطلبی مدیر روابط عمومی شرکت اکسیر نوین که در این خصوص گفت: جیپسی کینگز اسم گروه است نه اسم شخصی خاص! ما اسمی از کنسرت گروه «جیپسی کینگز» نیاورده ایم و در تبلیغات مان به گروه کولی ها با خوانندگی «پائول رِیس» اشاره کرده ایم.
از آن جایی که «پائول رئیس» خواننده قدیم گروه جیپسی کینگ بوده است این ذهنیت به اشتباه برای مخاطبان ایجاد شده است.
شب دوم این کنسرت نیز در ۲۴ مرداد ماه برگزار شد که استقبال بی نظیرمخاطبان از این گروه مواجه شد که این امر سبب تمدید این کنسرت از سوی اکسیر نوین بود.
روز آخر و اجرای پایانی تا ۲ ساعت بعد از بامداد نیز به طول انجامید.
از مهمانان روز آخر کنسرت نیز می توان به مجید مظفری و لیندا کیانی اشاره کرد.
نکته قابل توجه سرپا ایستادن لیندا کیانی و نبود جا برای این هنرمند بود که خود به نوعی تعجب بر انگیز ترین اتفاق این کنسرت بود البته این اعتراضی را از جانب لیندا کیانی به همراه نداشته و این بانوی دوست داشتنی تا پایان مراسم سرپا برنامه را دنبال کرد.
کولی ها پس از اجرای آخرشان در تهران بلافاصله برای ترک ایران عازم فرودگاه شدند.

در ادامه عکس‌های اشکان آزادبخت:

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید

کانال تلگرام هم‌آهنگ