تلگرام
اینستاگرام
آپارات
آپارات
فیسبوک
توییتر
گوگل پلاس

«حمید متبسم» اصول تمرین در گروه نوازی موسیقی ایرانی را آموزش داد

0

«حمید متبسم»، آهنگساز برجسته، نوازنده شناخته شده تار و سه‌تار و از بنیان‌گذارانِ گروه موسیقی «دستان»، اصول تمرین در گروه نوازی موسیقی ایرانی را آموزش داد.

«حمید متبسم» طی دیداری که با جمعی ازنوازندگان ایرانی داشت، ضمن شنیدن اجرای این هنرمندان، اصول و قواعدی که میبایست در تمرین گروه نوازی ایرانی در نظر گرفته شود را مطرح نمود، توصیه به نواختن نت های اصلی مایه ی مورد نظر، توسط تمام اعضا ، بصورت کشیده در ابتدای تمرینات و همچنین اتود کردن چند باره پاساژهای قطعه، از جمله مهمترین توصیه های ایشان بود.

در این نشست که به همت آموزشگاه موسیقی نیواک و در محل آمفی تئاتر این آموزشگاه صورت گرفت، ابتدا متبسم گفتگوی صمیمانه ای را با حاضرین آغاز نمود و در بدو امر از سوابق و فعالیت های آنان پرس و جو نمود. این هنرمند که قریب به سه دهه است در خارج از ایران (اروپا) زندگی می کند، در این دیدار گفت: «در جایی که من زندگی میکنم، ایرانیانی هستند که نسل دوم آنها –فرزندانشان-، بعضا حتی ایران را تا بحال ندیده اند و ارتباط و شناخت بسیار کمی از فرهنگ و هنر سرزمین مادریشان دارند؛ من با آموزش موسیقی به ایشان سعی در آشنا کردنشان با شعر و ادب و فرهنگ و هنر ایرانی دارم و این رسالتی ست که هرچند سخت و وقتگیر، اما با قدرت و دقت، برنامه ریزی و احساس مسئولیت در این سالها مشغول به انجام آن هستم.»

در ادامه این نشست، گروه موسیقی «نیواک» به سرپرستی «مهران امیر اصلانی»، تصنیف «سرمست» را که از ساخته های مشهور «حمید متبسم» می باشد را نزد وی اجرا نمودند که مورد توجه این آهنگساز شهیر موسیقی قرار گرفت و در پی آن ضمن اجرای مجدد تصنیف سرمست، خود حمید متبسم علاوه بر رفع ایرادات، نکات ارزنده ای را در خصوص بالا بردن بهره وری تمرینات و در نهایت کیفیت اجرا گوشزد نمودند.

و در ادامه نیز قطعه «پرواز خیال» از دیگر آثار درخشان متبسم توسط شایان یزدی زاده (دف) ، سپهر حسنخانی (سنتور)، نازنین تن ساز (عود)، آریا مهدوی (تار)، محمد ساکی (کمانچه)، حسن فتحی (آواز ) و مهران امیراصلانی (تمبک) اجرا گردید. که اینبار نیز اعضای گروه نیواک علاوه بر تشویق استاد متبسم، نکات ظریف و ارزنده ای را از خالق پرواز خیال هدیه گرفتند.

شایان ذکر است که خالق اثر «سیمرغ»، در طی اقامت کوتاه خود در ایران، برنامه بسیار فشرده ای را پشت سر گذاشت که اجرای کنسرت «تار و پود» در مجموعه فرهنگی هنری کاخ نیاوران ، کنسرت و رونمایی از آلبوم «سپیدار»، داوری در برنامه «هزار صدا» ملاقات با نوازندگان گروه “نیواک “از جمله مهمترین فعالیت های این برنامه بودند.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید

کانال تلگرام هم‌آهنگ