تلگرام
اینستاگرام
آپارات
آپارات
فیسبوک
توییتر
گوگل پلاس

گروه هنرهای زیبای سوئد در جشنواره بین‌المللی شرکت می‌کند

0

گروه حرکات موزون انجمن بین‌المللی هنرهای زیبای «یوتوبوری» سوئد در چهل و سومین دوره جشنواره بین‌المللی موسیقی، رقص و حرکات موزون «هامرکولن» شرکت می‌کند.

گروه حرکات موزون انجمن بین‌المللی هنرهای زیبای «یوتوبوری» Internationella Sköna Konster سوئد با مدیریت «دلشاد احمد» رئیس انجمن بین‌المللی هنرهای زیبای «یوتوبوری» Goteborg و بازیگر و کارگردان تئاتر، با حضور 18 جوان، متشکل از بخش‌های مختلف کُردستان ایران، عراق، ترکیه و سوریه و کشورهای ایران و ترکیه؛ با حمایت انجمن فرهنگی و هنری ABF، با اجرای رقص‌های کُردی مناطق مختلف کُردستان و منتخبی از کشورهای گوناگون، در روزهای شنبه و یکشنبه 5 و 6 خرداد ماه جاری (26 و 27 می 2018) در چهل و سومین دوره جشنواره بین‌المللی موسیقی، رقص و حرکات موزون «هامرکولن» Hammarkullen در شهر گوتبورگ در کشور سوئد شرکت می‌کند.
«دلشاد احمد» رئیس انجمن بین‌المللی هنرهای زیبای «یوتوبوری» و مدیر و سرپرست گروه حرکات موزون انجمن بین‌المللی هنرهای زیبای «گوتبورگ» سوئد، در مورد اجرای این گروه در چهل و سومین دوره جشنواره بین‌المللی «هامرکولن» Hammarkulle Karnevalen گفت: جشنواره بین‌المللی «هامرکولن» در سوئد به دروازه‌ای برای نزدیک شدن و تبادل فرهنگهای مختلف تبدیل شده است و هدف کشور سوئد از برگزاری این جشنواره، از بین بردن قومیت‌گرایی است تا همه ملتها را با یک چشم و با یک رنگ در میدانی بزرگ، جمع‌آوری کند و زندگی ساده و زیبایی به آنها هدیه بدهد. ما به همراه گروه انجمن بین‌المللی هنرهای زیبای «یوتوبوری» با حضور جوانان کُرد و دیگر کشورهای جهان از جمله؛ شیلی، برزیل، بولیوی، سوئدی و … از سال 1995 در این کارناوال فرهنگی و هنری شرکت کرده‌ایم و امسال نیز با افتخار بسیار، در آن شرکت می‌کنیم.
وی همچنین گفت: این رنگ‌آمیزی زیبای فرهنگی و هنری ما را بر آن داشته است تا با هنر خود در آن حضور پیدا کنیم؛ چون از این طریق، با فرهنگ کشور سوئد و همچنین دیگر کشورهای جهان آشنا می‌شویم و با ملیت‌های مختلف مراوده می‌کنیم. چون به عنوان یک هنرمند کُرد، با حضور در این‌گونه جشنواره‌ها و رویدادهای فرهنگی و هنری به افق ارزشمند دیگری دست پیدا می‌کنم و آرامش ذهنی، روحی و روانی به دست می‌آورم.
سرپرست گروه حرکات موزون انجمن هنرهای زیبای سوئد در ادامه اظهار داشت: ما با حضور در جشنواره بین‌المللی «هامرکولن»؛ نماینده راستین فرهنگ و هنر کُردستان در غربت را بر عهده داریم. چون ما در انجمن هنرهای زیبای سوئد به غیر از گروه حرکات موزون، جشنواره فیلم کُردی «یوتوبوری» و همچنین جشنواره تئاترکُردی «یوتوبوری» در کشور سوئد را برگزار می‌کنیم.
وی افزود: از خصوصیات این دوره از برگزاری جشنواره بین‌المللی «هامرکولن» این است که تلویزیون رسمی سوئد SVT به صورت مستقیم، اجرای گروه‌های مختلف حاضر در این جشنواره را برای مخاطبان خود در سراسر جهان پخش می‌کند. همچنین حدود بیش از 80 هزار تماشاگر نیز از نزدیک این رویداد هنری را مشاهده می‌کنند.
در مورد خصوصیات اجرای گروه حرکات موزون انجمن بین‌المللی هنرهای زیبای «گوتبورگ» در جشنواره بین‌المللی «هامرکولن» سوئد گفت: ما حرکات مدرن و موزون کُردی را در این دوره از کارناوال «هامرکولن» اجرا می‌کنیم؛ خودم کولوگراف آن را برعهده داشته‌ام و تعدادی از جوانان نیز به عنوان مربی در کنارم حضور دارند و مدت چند ماه است که به همراه این گروه، تمرین می‌کنیم. ما برنامه خود را بر اساس رقص یا هه‌لپه‌رکی کُردی ولی با روکش مدرن و جدید برگزار می‌کنیم. چون رقص و حرکات موزون در کارناوال با رقص ملی متفاوت است.
«دلشاد احمد» در پایان این گفت‌وگو اظهار داشت: گروه حرکات موزون انجمن بین‌المللی هنرهای زیبای «گوتبورگ»؛ جزو هشت گروه معتبر و بزرگ رقص در کشور سوئد به‌شمار می‌رود و تاکنون در کشورهای کرواسی، اسپانیا، دانمارک، اقلیم کُردستان عراق و همچنین در اکثر شهرهای کشور سوئد برنامه اجرا کرده و مقام‌های معتبری را از آن خود است.
جشنواره بین‌المللی «هامرکولن» که به عنوان بزرگترین کارناوال رقص و حرکات موزون در منطقه اسکاندیناویا به شکار می‌رود؛ چهل و سومین دوره آن با مدیریت «تونی پرات» Tony Parath و «گیلبرت اولسون» Gilbert Ohlson و با حضور گروه‌های رقص فولکلور و حرکات موزون کشورهای مختلف جهان در روزهای 4 و 5 و 6 خرداد ماه جاری (25 و 26 و 27 می 2018) در منطقه «هامرکولن» در شهر گوتبورگ در کشور سوئد برگزار می‌شود.

 

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید

کانال تلگرام هم‌آهنگ