تلگرام
اینستاگرام
آپارات
آپارات
فیسبوک
توییتر
گوگل پلاس

آلبوم «کاهگل» از «حمزه یگانه» منتشر شد

0

آلبوم موسیقی «کاهگل» اثری از «حمزه یگانه» در سبک موسیقی تلفیقی در بازار موسیقی کشور منتشر شد که همزمان با پخش، این اثر به صورت مجازی و از طریق سایت «بیپ تونز» نیز در دسترس مخاطبین قرار گرفته است.

آلبوم «کاهگل» شامل ۹ قطعه به نام‌های «نوایی»، «کاهگل»، «بیقوله»، «کنار رودخانه»، «جنگل در مه»، «واریاسیون دشتی»، «فضای آرشید»، «میستیک راستیک» و «مهابادی» است که توسط بیپ تونز در دسترس قرار گرفته و حمزه یگانه برای ساخت آنها از سازهای تنبک، نی، دایره و دوزله به نوازندگی کاوه سروریان، گیتار فرتلس و گیتار جز با نوازندگی ماهان میرعرب استفاده کرده و خودش هم علاوه بر آهنگسازی و تنظیم، نواختن پیانو را برعهده داشته است.

یگانه یکی از معدود آهنگسازان سبک «جَز» و موسیقی تلفیقی و از بهترین نوازندگان پیانوی جز در ایران است. از کودکی به موسیقی مشغول بوده و از تحصیلکردگان و مدرسان خوب این رشته است. در گروههای مثل «آبرنگ»، «نایما» و «داماهی» فعالیت داشته، چندین کنسرت در خارج ایران برگزار کرده و آلبومهایی مثل «آواره»، «قالی ایرانی»، «ساحل تهران»، «دوران» و جدیدا «کاهگل» را منتشر کرده است.

«حمزه یگانه» درباره این آلبوم که حاصل همکاری‌اش با دو تن از صمیمی‌ترین دوستانش (ماهان میرعرب و کاوه سروریان) در وین است می‌گوید: «من در این آلبوم برخلاف آلبوم قبل (آواره) در پی آزمودن و جستجو در سبک‌های مختلف نبودم بلکه بیشتر جریان آهنگسازی را بر اساس ذهن ناخودآگاه خود پیش بردم به طوریکه همه چیز در لحظه رخ می‌داد و در انتها با قدرت و خلاقیت نوازندگی ماهان و کاوه رنگ می‌گرفت.»

وی درباره نحوه شکل‌گیری این سازبندی و استفاده از سازهای ایرانی می‌گوید: «در ابتدا می‌خواستم از ارکستری بزرگ با مجموعه کاملی از سازهای ایرانی استفاده کنم که به دلیل عدم امکانات ناممکن بود. بعد از ساخت اولین آهنگ به این فرم از سازبندی یعنی کوارتت پیانو، نی، گیتار و تمبک علاقه‌مند شدم، به خصوص که به توانایی بی‌مانند کاوه سروریان در نواختن چند ساز ایرانی هم واقف بودم. اصولاً این آهنگ‌ها توصیف‌گر شرایط و فضاهایی هستند که در آن قرار داشتم؛ مثلا آهنگ «بیقوله» زمانی ساخته شد که به اتفاق امین طاهری در یک خوابگاه ۲۰ متری در وین اقامت داشتم یا آهنگ «جنگل در مه» که برایم یادآور جنگل‌های کوهستان شمال ایران است.»

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید

کانال تلگرام هم‌آهنگ