تلگرام
اینستاگرام
آپارات
آپارات
فیسبوک
توییتر
گوگل پلاس

آلبوم موسیقی «هدایت نغمه لری» در حوزه هنری آذربایجان غربی رونمایی شد

0

آلبوم موسیقی هدایت نغمه لری، از تولیدات واحد موسیقی حوزه هنری استان آذربایجان غربی، با حضور مدیرکل آموزش و مشارکت‌های قرآنی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سرپرست حوزه هنری استان و مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی رونمایی شد.

در این اثر ۱۰ قطعه موسیقی با موضوع پیامبر اسلام(ص)، ائمه اطهار(ع) و وطن در چهار زبان «ترکی، فارسی، انگلیسی، عربی» با هنرمندی هنرمندان موسیقی شهرستان ارومیه ارائه شده است.

هدایت نغمه لری با آهنگ‌سازی و تنظیم رضا خیبری و تکخوانی مهدی حداد و همراهی حسن سعادت، سجاد علیزاده، علی رواقی و مسعود خالقی با اشعاری از کلامی زنجانی، رضا مختاری و حسن رضا گیلکی تولید شده است.

عادل ماهوی (قانون)، مهدی حیدری (ویلن)، محمد هیربود (عود)، احد تابع خیام (تنبک ) و علی رضایی (باغلاما) وظیفه نوازندگی در تولید این اثر هنری را بر عهده داشتند.

واحد موسیقی حوزه هنری آذربایجان غربی از مراکز فعال در تولید آثار فاخر موسیقی در آذربایجان غربی است که بیش از این نیز تولید چندین عنوان آلبوم موسیقی را در حوزه های مختلف، از جمله موسیقی فولکلور در کارنامه هنری خود دارد.

ر پاسخ به سوال نیک طلب گفت: اولین نشریه کودکان افغانستان تقریبا حدود ۱۰۰ سال پیش در به مدیریت مردی که پدر روزنامه نگاری افغانستان لقب گرفت، زنده یاد محمود ترزی به نام «سراج الطفال» راه اندازی شد، از آن زمان فعالیت های ادبی در این زمینه آغاز شد.

وی تصریح کرد: افغانستان در طی تغییراتی که در بخش سیاسی، اجتماعی و اقتصادی شد، تغییراتی نیز در حوزه ادبیات و هنر اتفاق افتاد که به نگاه دولتی اداره می شد، نگاهی که زیر نظر سیاست اتحاد جماهیر شوروی بود، بعد از سرنگون شدن طالبان نشریه ای راه اندازی شد در حوزه کودک و نوجوان، ولی اگر به نشریه های ایران که در مورد ادبیات کودک ونوجوان افغانستان نوشته شده است توجه کنیم می بینیم که بسیار پر بار تر از نشریاتی است که در خود افغانستان منتشر می شود یا در کشور های دیگر شکل گرفت، در ایران مجله «طراوت»، «پرواز» و حتی نشریه «منتظران کوچک» در شهر ورامین منتشر شد که هیچ کس از این ها خبر ندارد.

وی افزود: رسانه هایی که در افغانستان داریم برخی از آن ها اگر توجهی به ادبیات کودک و نوجوان ندارند ولی به موضوع کودکان می پردازند که تلویزیون طلوع است اما آن ها برنامه را به صرف اینکه فقط برنامه داشته باشند می سازند ولی هیچ ثمره ای برای کودکان ندارد. نشریاتی دیگر در مزار شریف، هرات، بشاور پاکستان با موضوع کودک و نوجوان منتشر شده است، و این موضوع نشانگر این است که خوشبختانه توجه مردم به ادبیات کودک و نوجوان افغانستان جلب شده است.

سرور رجایی ادامه داد: کودکان کشور ما همان‌قدر که با منطقه جغرافیایی افغانستان آشنا هستند با منطقه جغرافیایی ایران نیز آشنا شدند، این یعنی یگانگی فرهنگ این دو کشور و اشتراک تاریخی ما است. به نظر من ادبیات کودک و نوجوان افغانستان هیچ تفاوتی با ادبیات کودک و نوجوان ایران ندارد.

وی خطاب به مسئولان ایرانی گفت: من گلایه ای از مسئولان فرهنگی ایران دارم آن هم اینکه بیش از ۳۰ سال است که مهاجرین افغانستانی حضور دارند، و همراه با ایرانیان در مکتب ها و مدرسه ها درس می خوانند، آیا سزاوار نبود که داستان یا شعری برای افغانستان منتشر می کردند!

بابک نیک طلب در ادامه این نشست گفت: متاسفانه افرادی وجود ندارند که خودشان را وقف ادبیات کودک و نوجوان افغانستان بکنند،  و می دانم که افغان ها این انتظار را داشتند که ایرانی ها کتاب های زیادی را بنویسند، اما برخی از افراد وجود دارند که واقعا خودشان را وقف ادبیات کودک و نوجوان کرده‌اند.

سرور رجایی گفت: ما افغانستانی های مهاجر کاری فراتر از حد خود انجام می دهیم و سختی ها را تحمل می کنیم. اگر من همه چیزم را فدای کارم نکنم نمی توانم زندگی بکنم.

بابک نیک طلب ادامه داد: ان‌شاءالله دفتر کودک و نوجوان افغانستان در ایران بتوانیم راه اندازی کنیم و بیشتر بتوانیم بچه ها را جذب کنیم و بتوانند در انجمن کودک و نوجوان حضور پیدا بکنند.

حسن نوروزی طی مقاله ای که نگاشته بود گفت: ما طبق نوشته هایی که از افراد ایرانی و افغانی وجود دارد همگی یک هدف و یک ریشه دارند و موضوع مشترک دارند، در هر کجای این جهان پهناور که باشیم به همان زبان صحبت می کنیم که بیدل و مولوی و حافظ در سفته اند.

وی تصریح کرد: ما در دوره ای به سر می بریم که بسیاری از مفاهیم در دولت ها دچار تغییر شده اند این یکی از تبعات جهانی شدن است. افق های تاریخی آن قدر مشترک و همه جانبه است که می‌توانیم درک متقابل داشته باشیم. با این نگرش فرهنگی تاریخی می توانیم راهکار های علمی را شناسایی و حمایت کنیم.

حسن نوروزی در پایان این نشست گفت: همچنین تاسیس خانه کودکان در تهران یک حرکت بسیار خوبی است که کتاب های بسیار غنی را در اختیار مردم قرار داده اند.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید

کانال تلگرام هم‌آهنگ