تلگرام
اینستاگرام
آپارات
آپارات
فیسبوک
توییتر
گوگل پلاس

برنامه «هزار صدا» ویژه ایام صفر برگزار شد

0

جدیدترین برنامه هزار صدا با اجرای همیشگی «آرش نصیری» در داوزده آبان ماه با حضور اساتید به نام و علاقه مندان در فرهنگ سرای ارسباران برگزار شد.

همانطور که همه ما می دانیم مسابقه هزار صدا با معرفی گروه‌ها، استعداد ها و چهره های درخشان و جوان تقریبا در هر ماه در بخش موسیقی سنتی، پاپ و کلاسیک در فرهنگ سرای ارسباران برگزار می شود. این برنامه که فرصتی مناسب برای نسل جوان و علاقه مند به موسیقی است باعث می شود که در حضور اهالی موسیقی استعداد خود را به رخ بکشند.

اما این مراسم در ساعت 15:30 دقیقه با تلاوت قرآن و سرود ملی آغاز شد. این برنامه که به صورت ویژه ماه صفر تدارک دیده شده بود با غزلی از زنده یاد «حسین منزوی» در مدح سالار شهیدان با خوانش آرش نصیری ادامه پیدا کرد.پس از آن تیتراژ برنامه پخش شد که روی بخش هایی از گلهای ۱۲۰ (افسوس، افسوس) با اجرای ارکستر وزارت فرهنگ و هنر به سرپرستی استاد فرامرز پایور، ویولن استاد حبیب الله بدیعی، تنبک استاد محمداسماعیلی و صدای استاد نادر گلچین ساخته شده بود.

نخستین گروهی که توسط مجری برنامه برای اجرا به روی صحنه دعوت شدند، گروه موسیقی چکاد ،گروه برگزیده برنامه قبل بود. محمد گلشاییان (تار)، محمدرضالطفی (نی)، سیاوش عظیمی (تمبک) و جابربرزگر (خواننده) اعضای این گروه بودند. جابر برزگر ابتدا غزلی از حافظ را با آواز خواند و در انتهای آواز هم آهنگ «نوای کاروان» استاد نادر گلچین را اجرا کرد. این گروه از آباده و ابرکوه به این مسابقه آمده بودند .اما داوران این جلسه، استاد کامبیز روشن‌روان، سالار عقیلی، و اهورا ایمان بودندکه به دعوت مجری برنامه بروی صحنه آمدند . برنامه با اجرای گروه “رها” که از شهر یزد به تهران امده بودند، ادامه پیدا کرد. دومین تصنیفی که توسط این گروه اجرا شد، به گفته خودشان، اشاره به بی آبی یزد داشت که از نکات قابل توجه در اجرای این گروه بود. در پایان اجرای هر تیم، داوران جاضر در جلسه؛ نحوه خوانش، نوع ورود به استیج، اجرای خواننده و نوازندگان، تنظیم قطعات و کلام شعر را مورد بحث و بررسی قرار می دادند. استاد کامبیز روشن‌روان در بین نقدهایشان بارها تاکید کردند که هنرمندان جوان در نحوه ورود اولیه گروه به روی صحنه باید از هماهنگی و نظم خاصی پیروی کنند تا خود و مخاطبشان را دچار پریشانی خاطر نکنند. در ادامه این مراسم که به استاد نادر گلچین تقدیم شد، کلیپی از فعالیت ایشان در برنامه‌های سال‌های گذشته هزارصدا پخش شد که در آن، نکته‌هایی راجع به هموار شدن مسیر خوانندگی را بیان می کردند.

گروه دوم که برای ارزیابی به روی صحنه دعوت شدند، “نوای ارغنون” از استان چهار محال و بختیاری، شهرستان شهرکرد بودند. پس از اجرای این افراد و ارائه نکات مورد نظر داوران؛ سالار عقیلی نکات جالبی را خاطر نشان کرد از جمله اینکه در بین اعضای گروه موسیقی، “خواننده” بیش از سایر اعضای گروه، در معرض دید مخاطب قرار دارد و به همین دلیل، هنگام اجرای زنده و نوع خواندن شعر و ارائه اثر، خواننده است که باید بسیار دقت کند تا امکان بروز اشتباه را کم کند.

اهورا ایمان نیز از هنرمندانی که قصد فعالیت جدی در این عرصه دارند درخواست کرد برای مخاطب امروز، اشعار شاعران عصر امروز را در اولویت قرار دهند، چون خلق اثر برای مخاطب امروزی، زبان و ادبیات امروزی را نیز طلب می‌کند. در ادامه مراسم، اهورا ایمان، یادآور شد، ترانه ای بعد از اجرا موفق خواهد بود که سطری را شبیه گوشواره در ذهن مخاطب، ثبت و ماندگار کند.

آخرین گروه موسیقی که برای نقد روی صحنه حاضر شدند، “آوای مهر سیاهکل” از شهر سیاهکل بود. ورود خانم همخوان گروه با لباس سنتی و زیبای گیلان روی استیج، زیبایی خاصی را به همراه داشت .
در ادامه برنامه، بامداد فلاحتی از خوانندگان جوان موسیقی کشورمان به همراهی عود سیاوش اسماعیلی و دف مهدی نظام دوست به عنوان خواننده مهمان، دو تصنیف و یک قطعه آواز اجرا کرد که بسیار مورد تشویق حاضرین در سالن قرار گرفت. هر دوی این تصانیف که در حال و هوای ایام محرم و صفر ساخته شده و بارها و بارها از صدا و سیما پخش شده اند از ساخته های خود فلاحتی روی اشعاری از سید شهاب الدین موسوی بودند.

اما بخش پایانی مراسم دعوت از همه شرکت کنندگان به روی صحنه بود . اما پیش از اهدای لوح استاد کامبیز روشن روان نکاتی را درباره این برنامه مهم و لزوم توجه جوانان و علاقه مندان به این برنامه و صحبت هایی که در آن می شود ، گوشزد کرد . سپس از سالار عقیلی درخواست کرد که گروه برتر را معرفی نماید . سالار با ذکر این نکته که گروه ها خیلی به هم نزدیک بودند گروه «رها» را به عنوان برنده عنوان کرد که اعضای آن عبارت بودند از خواننده (معین آقایی) همخوان (نعیمه عطارها) ،تارو سه تار(عرفان کوچه باغی) ،تنبور و بم تار(علی دهقانی)، سنتور (محمدصالح کریمی)، تنبک (فرزاد امینی) . اما بخش هیجان انگیز این برنامه برمی گردد به لحظه ای که آقای نصیری از حضار خواست تا با تشویق خود سالار عقیلی را وادار به خواندن کنند .سالار عقیلی هم این درخواست را بی جواب نگذاشت و تصنیف زیبای نسیم سحر که از سروده های ملک الشعرای بهار است را به زیبایی هر چه تمام تر اجرا کرد . نکته جالب دیگر اینکه این برنامه اولین برنامه هزارصدای سنتی بود که همه گروهها از شهرستان ها آمده بودند.

استاد محمدرئوف قنبری، مسعود فروتن، اردشیر بزرگ نیا، حریر شریعت زاده، مهران مهرنیا، محمد اسکندری، سینا بهمنش، علیرضا توکلی، مهدی موسوی، نرگس جعفری و زهره زمانی از جمله هنرمندان حاضر در این جلسه بودند.

در ادامه عکس های مینا میرزایی را ببینید:

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید

کانال تلگرام هم‌آهنگ