تلگرام
اینستاگرام
آپارات
آپارات
فیسبوک
توییتر
گوگل پلاس

۱۰ کشور جهان همگام با ارکستر ایران

0

هم آهنگ  – نشست خبری کنسرت مشترک ارکستر جوانان جهان و ارکستر سمفونیک تهران سه شنبه ۱۲ مرداد ماه با حضور علی‌اکبر صفی‌پور، مدیرعامل بنیاد رودکی، آنتونیونی کاردار سفارت ایتالیا در تهران، دامیانو جورانا رهبر ارکستر جوانان جهان، نصیر حیدریان رهبر ارکستر سمفونیک تهران و لوریس چکناوریان رهبر میهمان در تالار وحدت تهران برگزار ‌شد.
ارکستر جوانان جهان از ۱۰ کشور تشکیل شده است که از جمله می توان به کشورهایی چون یونان ، ایتالیا ، آمریکا و پرتغال اشاره کرد. این ارکستر به سرپرستی کشور ایتالیا قرار است با ارکستر ملی کشورمان در ۲۱ مرداد ماه به رهبری لوریس چکناواریان اجرایی داشته باشد.
در ابتدای این نشست دامیانو جورانا، ریاست ارکستر جوانان جهان گفت: اولین کلمه ای که می خواهم شروع کنم، عشق است؛ کلیدواژه ای که بر روی آن با رایزن فرهنگی ایران تاکید کردیم! این رویداد ابتکار عملی فرهنگی در چهارچوب یک برنامه اجرایی است که یک سال پیش بین دو دولت ایران و ایتالیا به تصویب رسیده است و ما آن را با عشق از ایتالیا به ایران آورده ایم.

وی در ادامه با اشاره به کلمه وحدت توضیح داد: معنای کلمه تالار وحدت، وحدت و اتحاد است و چه اتفاق بجایی است که این کنسرت در این مکان اتفاق می افتد. ارکستر متشکل از جوانان جهان است که می خواهند در کنار جوانان ایران بنوازند مخصوصا در برهه ای از زمان که جهان وضعیت نابسامان و ناخوشایندی دارد.

دامیانو جورانا اظهار داشت: وقتی زبان شیرین فارسی را گوش می دهم زبان خیلی آهنگینی است، ولی این تن صدا را خیلی دوست دارم. موسیقی زبان مشترک است و زبان معنوی است که همه از آن بهره می برند و آن را درک می کنند. اینکه ما تمرین کنیم و موسیقی ایجاد کنیم و از زبان موسیقی صحبت کنیم، با این زبان به وحدت و برادری می رسیم.
وی یادآور شد: سرجیو ماترلا، رییس جمهوری ایتالیا از این پروژه ارکستر استقبال و از آن تقدیر کردند وهمچنین مدال ریاست جمهوری را به آن اهدا کردند، این مدال را می خواهم با شما تقسیم کنم.

دامیانو جورانا گفت: ما راجع به عشق صحبت کردیم، عشق عامل محرک است که آدم ها با آن پول خرج می کنند. وقتی که عشق در میان باشد آدم های زیادی دست به جیب می شوند. ۶۰ درصد هزینه های این کنسرت را اسپانسر پرداخت کرده است. این هزینه ها را وزارت خارجه ایتالیا تقبل کرد و بنیاد رودکی هم پذیرفت که ما در تالار وحدت اجرا کنیم. ما قرار بود یک شب اجرا کنیم و بنیاد رودکی پیشنهاد داد سه اجرا داشته باشیم.

رهبرارکستر جوانان جهان اظهار داشت: همان‌طور که می دانید این پروژه چند ملیتی است و ایتالیا سرپرستی آن را بر عهده دارد، این ارکستر شبکه بین المللی دارد.
جورانا با اشاره به صحبت های دکتر روحانی در سفر به ایتالیا گفت: یک نکته که در مرکز پروژه خودمان قرار دادیم سخن دکتر روحانی در سفر به رم بود. وی گفته بود«به جوانان خوراک فرهنگی دهید که به آن نیاز دارند» این شعار هدف پروژه ماست.
در پایان لوریس چکناوریان گفت: بیش از ۲۰۰۰ سال است که کشور ما در مباحث فرهنگی با ایتالیا همکاری داشته است . ایتالیا گهوارموسیقی کلاسیک است. خوشحالم که با این کشور دوباره در مبحث هنرهمکاری می کنیم . قرار است در این ارکستر دوتا از کارهایم را اجرا کنم.

عکس :مجید نیک نفس

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید

کانال تلگرام هم‌آهنگ