تلگرام
اینستاگرام
آپارات
آپارات
فیسبوک
توییتر
گوگل پلاس

جلال محمدی: نوروز خوانی را در کشور گسترش می دهیم

0
جلال محمدی سرپرست گروه آوای تبری از فلسفه نوروز خوانی در ایران و برنامه های نوروزی گروه آوای تبری سخن گفت.

جلال محمدی درباره قدمت تاریخی آیین نوروز خوانی در ایران گفت: نوروز خوانی از قدیمی ترین آیین های ایرانیان محسوب می شود که قدمت تاریخی آن به قبل از اسلام می رسد؛ این آیین بیشتر در شمال ایران، مازندران ، سمنان و طالقان رونق دارد .
وی در ادامه درباره اهداف نوروز خوانی در ایران توضیح داد: معمولا ۱۵ اسفندماه چند نفر از نوروز خوانان که از دو آواز خوان و یک نوازنده تشکیل شده اند؛ با سازهای سرنا ،دهل ونقاره پیام آور بهار ، دوستی ، مهربانی ووحدت بودند ؛ مردم هم با انعام ،غذا و… پذیرای آنها بودند. آنها در آوازهای خود از دو شیوه مدح و نکوهش استفاده می کردند اگر انعامی از صاحب خانه دریافت نمی کردند به نکوهش اومی پرداختند.
سرپرست گروه آوای تبری با اشاره به انواع نوروز خوانی در ایران گفت: نوروز خوانی طبق زمان های مختلف تقسیم بندی شده است در ایام محرم و ایام خاص از ژانر امام خوانی استفاده می شود، در این زمان در وصف بهار، طبیعت و ائمه اطهار آوازهایی خوانده می شود که اصطلاحا به آن امام خوانی می گویند، به این طریق آیین نوروز خوانی در محرم حذف نمی شود.
محمدی درباره نوروز خوانی گروه آوای تبری گفت: چند روز پیش گره آوای تبری در چند شهر و روستا به نوروزخوانی پرداخت؛ یکی از اهداف ما سر و سامان دادن نوروز خوانی در ایران و گسترش این آیین در کشور است ، به همین دلیل به وزارت ارشاد قائم شهر پیشنهاد دادیم که سال آینده جشنواره ای با این نام برگزار کنند.
وی اضافه کرد: پیشنهاد ما این بود که ۳ ماه مانده به نوروز ، نوروز خوانان را جمع و اسامی آنها را داشته باشند به این صورت نوروز خوانی سر سامان می گیرد و از حالت آشفتگی در می آید. ما هر سال برای نوروز خوانی به تهران می آمدیم ؛ امیدوارم در سال آینده جشنواره ای به این نام برگزار شود.

 

سر پرست گروه آوای تبری با اشاره به برنامه های نوروزی این گروه خاطر نشان کرد: بعد از اجراهایی که در بلغارستان داشتیم گروه فعلا در حال استراحت است اما در ایام نوروز هم اجراهایی خواهیم داشت؛ پیشنهاد های بسیاری هم از سوی شهرهای مختلف داشته ایم ولی هنوز به مرحله قرارداد نرسیده است.
وی در پایان یاد آور شد: سال گذشته آلبوم «سال مج» را منتشر کردم در این آلبوم به طور اختصاصی به نوروز خوانی پرداخته ام.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید

کانال تلگرام هم‌آهنگ