تلگرام
اینستاگرام
آپارات
آپارات
فیسبوک
توییتر
گوگل پلاس

ارکستر جوانان جهان وارکستر سمفونیک تهران یک صدا فریاد زدند

0

هم آهنگ- می گویند گریه زبان بین المللی دلهای گرفته است اما بی شک باید گفت که موسیقی زبان تمام دنیا است .کنسرت ارکستر جوانان جهان و ارکستر سمفونیک تهران شامگاه پنج شنبه به رهبری دامیانو جورانا ولوریس چکناواریان در تالار وحدت برگزارشد.
اجرای ارکستر جوانان جهان
در ابتدای این کنسرت نوازندگان ارکستر جوانان جهان به روی صحنه آمدند وسازهای خود را کوک کردند ،سپس دامیانو جورانا رهبر ارکسترجوانان جهان به روی صحنه آمدوبا ادعای احترام به حضار گروه را آماده نواختن قطعات «سوئیت ۳ مدیرترانه ای باستان» کرد.
جورانا چوب رهبری خود را در میان زمین وآسمان با هیجانی جادویی تکان می داد ، گویی می خواست امواج دریا را هدایت کند .سکوت سالن را فرا گرفته بود جورانا با انرژی وصف ناپذیری گروه را رهبری می کرد.
دربخشی از اجرا حضار گروه ارکستر جوانان جهان را تشویق کردند ولی جورانا دستان خود را به علامت اینکه هنوز اجرا تمام نشده است تکان داد؛ به این طریق مردم دست از تشویق بر داشتند.
در بخشی از این کنسرت جورانا بعد از اجرای قطعات نوازندگان را به سکوت وا داشت سپس مجددا با هیجان آنها را وادار کرد که قطعات را بنوازند.بعد از آخرین اجرا جورانا به ترتیب بانشان دادن نوازندگان خانم به نوعی آنها را به حضار معرفی کرد ؛به ترتیب در کنار هر کدام قرار گرفت واز حضارخواست که آنها را به نوبت تشویق کنند وبعد از صحنه خارج شد.
سخنرانی جورانا در بین حضار
در این لحظه نوازندگان با کوبیدن پا به زمین به نوعی خواستار حضور او در صحنه شدند. جورانا به صحنه آمد وطی سخنانی گفت: خوشحالم دراینجا حضور دارم.مردم ایران را خیلی دوست دارم.با وجود آنکه اکستر جوانان جهان از ملیت های مختلف تشکیل شده است اما در حال حاضر یک ملیت را تشکیل داده است . از زمانی که زمین وجود داشت عشقم هم بوده است.
در بخش دیگری از این کنسرت دو نوازنده ویولون به همراه گروه با حرکات دست جورانا روبه روی حضار ایستادند و اجرای پر انرژی خود را شروع کردند ،بعد از این اجرا گروه به حضار ادعای احترام کردند ومردم هم ایستادند و گروه را تشویق کردند.
اجرای ارکستر جوانان جهان وارکستر سمفونیک تهران
بخش دوم از این کنسرت با یک ربع تاخیر شروع شد .در این بخش علی مراد خانی معاون هنری وزارت فرهنگ ارشاد اسلامی به همراه هیات همراه خود ،علی اکبر صفی پور رئیس بنیاد رودکی به سالن آمدند وروی صندلی های خود نشستند.
در این بخش نوازندگان ارکستر جوانان جهان وارکستر سمفونیک ایران که در کل ۸۰ نوازنده بودند به روی صحنه آمدند وسازهای خود را کوک کردند. در این لحظه از بلند گو اعلام کردند که سوئیت عاشقانه ها در یک بخش وآرارات دربخش دیگر توسط نوازندگان اجرا می شود وبه حضار هشدار دادند که در بین قطعات نوازندگان را تشویق نکنند .
چکناواریان به روی صحنه آمد وبا تشویق حضار روبه روشد ،سپس از تک تک نوازندگان خواست بایستند وبه حضار ادعای احترام کنند .چکناواریان که کت سفیدی بر تن داشت چوب رهبری در دستان خود را چنان می رقصاند که گویی تابلوی نقاشی را به تصویر می کشد.تابلویی از رنگ ها وخطوطی از آواها که هریک بر روح وجان شنونده نفوذ می کند وجاری ،روان وسحر انگیز است.
بعد از این اجرا دسته گلی تقدیم چکناواریان شد وحضار با شور بی همتا او را تشویق می کردند.ونوازندگان هم با کوبیدن پا به زمین به ادامه اجرا تاکید می کردند. یکی از مسئولان تالار وحدت دسته گلی را به روی صحنه آورد واستاد آن را به یکی از نوازندگان خانم تقدیم کرد.
در ادامه قطعات « لاماژور وسلام »اجرا شد. بعد از اجرای این قطعات چکناواریان به حضار گفت: می خواهم برایتان والس برقصم ،سپس با رقصاندن چوب رهبری خود روبه حضار ایستاد ومردم هم او را پی در پی تشویق می کردند و او همچنان چوب جادویی خود را تکان می داد.
حاشیه های کنسرت
از نکات قابل توجه در این کنسرت این بود که وقتی مردم با دست های پیا پی وسوت وهورا چکناواریان را تشویق می کردند او مانند رهبری که ارکستر خود را هدایت کند مردم را با چوبش هدایت می کردو ازمردم خواست بلند تر فریاد بزنند وباتکان دادن چوبش آنها را تشویق می کرد صدای خود را بالا تر ببرند.
وقتی چکناواریان مردم را به نوعی رهبری می کرد .در انتهای گروه ۴ نوازنده ارکستر جوانان جهان با در دست داشتن گوشی با حضار عکس سلفی می گرفتند .به این ترتیب اجرای ارکستر جوانان جهان وارکستر سمفونیک تهران به پایان رسید .
لازم به ذکر است که گروه ارکستر جوانان جهان وارکستر سمفونیک ایران قطعه آرارات که شامل آهنگ های آرارات وپهلوگرفتن کشتی نوح ، شکر گزاری از پروردگار ، رقص شکر گزاری ، نوح فاخته ها را می فرستد ،فاخته ها با شاخه زیتون بر می گردند،معبد سازی نوح از جانب خداوند ،زندگی جدید را اجرا کردند.علی مردا خانی ، شهرداد روحانی ، کتایون ریاحی ، مهمانان سفارت ایتالیا از جمله کسانی بودند که در این کنسرت حضور داشتند.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید

کانال تلگرام هم‌آهنگ