تلگرام
اینستاگرام
آپارات
آپارات
فیسبوک
توییتر
گوگل پلاس

واکنش های تند نسبت به انتشار «کبیر»

0

داستان از آنجا آغاز شد که بنیامین بهادری با انتشار قطعه «کبیر» به یک‌باره خود را مورد آماج تیرها و نیزه‌های پرشماری دید که به سوی او نشانه رفته بودند.

بنیامین به هیچ وجه انتظار این همه هجمه و هجوم را نداشت. در واقع کبیر که در آن بخش‌هایی از دعای جوشن «کبیر» با همراهی موسیقی خوانده می‌شود، اگر چه می‌توانست سروصدایی کوچک ایجاد کند، اما این‌که انتشار آن چنین حساسیت‌های غیرطبیعی بزرگنمایی‌شده‌ای را باعث شود، به ذهن کسی ازجمله خود بنیامین خطور نمی‌کرد؛ آن هم در حالی ‌که چنین کاری حداقل از جانب بنیامین بهادری چندان غیرمنتظره نبود؛ و او به‌عنوان هنرمندی با سابقه مذهبی شناخته می‌شد که اولین آلبومش را نیز در همین سبک و سیاق، با رویکردی عاشورایی درباره حضرت رقیه ارایه کرده بود.

با این‌که انتظار می‌رفت مدیران فرهنگی در پی تلطیف فضا باشند، اما در عمل، داستان به راهی دیگر رفت. از یک طرف دفتر موسیقی ارشاد بیانیه‌ای صادر کرد که هیچ مجوزی برای این قطعه صادر نشده و تمام مسوولیت این اثر را به گردن بنیامین بهادری انداخت؛ و از سوی دیگر نیز شماری از قاریان قرآن و مداحان واکنش‌هایی به این قطعه نشان دادند. همه اینها روی هم باعث شد تا بنیامین که در آمریکا بود، تصمیم بگیرد طی یک کنفرانس اینترنتی به سوالات مطرح شده پیرامون این اثر پاسخ دهد. او به‌عنوان شروع بحث ضمن اشاره به سابقه و کارهای گذشته‌اش چون «عمویم ابالفضل»، «بوی محرمش میاد» و «آقام آقام» و آلبومی با عنوان «ماه مهربان»، از پرسش هایی گفت که از مراجع و صاحبنظران در این مورد به عمل آورده است: من پیش از انتشار «کبیر» این اثر را برای بسیاری از مسوولان و افراد مذهبی نام دار و قابل احترام فرستادم و از آنها نظر خواستم. جالب این است که همه موافق بودند و می‌گفتند این قطعه مشکلی ندارد. حتی آدم‌های سختگیر هم موافق بودند اما مواجهه با یک سری از اعتراض‌ها را پیش بینی می کردند؛که دور از ذهن هم نبود. اما درواقع می‌خواستم از عواقب بعدی کارم مطلع شوم. حالا هم قاطعانه می‌گویم هیچ ایراد و اشکال فنی و فقهی درباره عدم اجرای ادعیه‌ها با موسیقی وجود نداشته و ندارد. این دعا، دعایی معنوی است و‌هزار و یک اسم خدا را برمی‌شمرد…

بنیامین درباره بیانیه ارشاد و این‌که گفته شده «کبیر» در آمریکا ساخته شده، نیز، می‌گوید: این قطعه ‌سال ٩٣ ساخته شده و وقتی در آلبوم ٩٤ به ارشاد فرستاده شد، مسوولان ارشاد گفتند که صبر کنیم و مدیر دفتر موسیقی گفت این قطعه الان مناسب انتشار نیست. درحالی‌که من به‌عنوان یک مسلمان که خانواده مسلمانی دارم، در مورد آن سوال کرده‌ بودم و می‌دانستم کلیات آن اشکالی ندارد.

اما نگاه بنیامین به موضوع استفاده از موسیقی برای دعاهای مذهبی چیست؟ او می‌گوید: در خواندن قرآن حساسیت خیلی بالاست و همه توصیه می‌کنند که این اتفاق نیفتد. ولی در ادعیه، گویا مشکلی نیست و فقط صحبت از موسیقی مناسب آن می‌شود. خواننده پرطرفدار موسیقی پاپ همچنین گفت: دفتر موسیقی وزارت ارشاد بیانیه‌ای منتشر کرده و طی آن گفته ما مجوزی برای انتشار تک‌آهنگ «کبیر» صادر نکرده‌ایم و من حساسیت این دوستان را درک می‌کنم؛ به طور حتم فشارهایی در این زمینه وجود داشته است. من دو ‌سال تمام این قطعه و تغییرات آن را برای دوستان ارشاد ارسال کرده‌ام و در این مدت حتی یک پاسخ روشن هم به من نداده‌اند و برایم جالب است که چطور به یک‌باره بیانیه‌ای در این زمینه صادر می‌شود و تا این حد حساسیت موضوع را بالا می‌برند.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید

کانال تلگرام هم‌آهنگ