ورود خوانندگان بدون نظارت ارشاد به عرصه موسیقی!

0

سارا صادقی : کامبیز روشن‌روان گفت: وزارت ارشاد چندین سال است که کنترل و نظارتی ندارد این موضوع موجب شده است که همه وارد عرصه خوانندگی شوند. بنابراین اگر منم هوس کنم که وارد این حوزه شوم شاید من هم خواننده شدم ! نبودن مقررات درعرصه موسیقی برای جامعه هنری بسیار دردناک است.
کامبیز روشن روان آهنگساز و از چهره‌های شاخص در حوزه آموزش موسیقی در گفت وگو با خبرنگار هم‌آهنگ با انتقاد از فضای موسیقی در کشورگفت: در خارج از کشور خواننده های پاپ حداقل ۱۰ الی ۱۵ سال تجربه وتحصیلات آکادمیک موسیقی دارند .در این زمینه کار می کنند اکثرشان نوازنده هایی هستند که دانش موسیقی را در حد عالی آموخته اند.
وی افزود: ولی تحصیلات وعلم خوانندگان ما درموسیقی چقدر است ! گمان نمی کنم وزارت ارشاد هیچ وقت در این زمینه پیگیر شده باشد؛ کسانی که به عنوان خواننده معرفی شده اند چقدر سابقه این کار را داشته اند! ما امروزه چند تا خواننده پاپ داریم که بتواند زنده روی صحنه بخواند ؛ اینها همه معضل است چیزی است که شوخی بردار نیست.

این پیشکسوت موسیقی در خصوص آثار مناسبتی گفت: وقتی موسیقی پاپ در کشور رواج پیدا کرد؛ یکی از مقرراتی که وجود داشت این بود که هر کسی می خواهد وارد حوزه خوانندگی شود باید حداقل یک کار مناسبتی در رزومه خود داشته باشد تا به این ترتیب بتواند وارد عرصه خوانندگی شود .
وی افزود: این موضوع که فردی با خواندن یک قطعه مناسبتی یا مذهبی یک باره به شهرت برسد اصلا منطق ومعیار درستی ندارد . اگر پیشکسوتان عرصه موسیقی را ببینید متوجه می شوید که هر کدام چندین سال با اساتید موسیقی کار کردند ، صدای ویژه خود را داشتند وهیچ کدام شبیه دیگری نمی خواندند؛ ولی امروزه همه چیز تغییر کرده است.

این آهنگساز در ادامه با اشاره به اجراهای صحنه ای گفت: اگر کنسرت ها را دنبال کنید تازه متوجه می شوید که چه موسیقی تحویل مردم می دهند در موسیقی پاپ فقط هیاهو است و هیچ چیز دیگری وجود ندارد، با این شرایط می توانم بگویم حال موسیقی خوب نیست .

روشن روان خاطر نشان کرد: زمانی که ما فعال بودیم ورود به خوانندگی تابع ضوابط و قوانینی بود که خواننده می بایست حداقل چندین سال با اساتید موسیقی کار کند تا تجربه کسب کند، باید موسیقی خصوصا ردیف های آن را بشناسند، سپس وارد کار خوانندگی شود ولی امروزه متاسفانه چنین چیزی وجود ندارد .

وی ادامه داد: در شرایط امروز کسانیکه اصلا سابقه آموزش موسیقی ندارند یا نزد هیچ استادی تعلیم ندیده اند به یکباره به عنوان خواننده پاپ ظهور می کنند؛ به این ترتیب صداهایی به گوش مردم می رسد که به لحاظ تکنیکی نمی توانیم بگوییم آنها خواننده هستند؛ این اتفاق ناگواری است که رخ می دهد چون این افراد به اصلاح خواننده با حمایت مالی در این جایگاه قرار گرفته اند و به شهرت رسیده اند، کنسرت های متعددی هم برای آنها برگزار می شود و به مرور به بزرگ بینی می رسند.
این آهنگساز در خاتمه از فعالیت های خود گفت: در حال حاضر دوران بازنشستگی را سپری می کنم کارهایم را می نویسم وبرای آیندگان در کتابخانه نگه می دارم.
وی افزود: ما نسلی هستیم؛ که نگاه متفاوتی به موسیقی دارد؛ موسیقی را به عنوان علم و هنر می شناسیم. بنابراین تصور می کنم ما در شرایط کنونی جایگاهی نداریم چون الان نه علم هست نه هنر .

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید