تلگرام
اینستاگرام
آپارات
آپارات
فیسبوک
توییتر
گوگل پلاس

نشست خبری ویژه برنامه خنیاگران سرزمین مادری

0

موسیقی لرستان زبان مادری است که سینه به سینه نقل می شود/ این جشنواره اتفاق مبارکی برای قوم لراست

نشست خبری ویژه برنامه خنیاگران سرزمین مادری بامحوریت موسیقی شناسی اقوام ایرانی صبح امروزدر فرهنگ سرای ارسباران برگزار شد .
در ابتدای این نشست محسن اسماعیلی مدیر فرهنگسرای ارسباران در خصوص فعالیت های این فرهنگسرا گفت: فرهنگ سرای ارسباران درطی بیست سال فعالیت های خود توانسته به طور تخصصی کارهایی انجام دهد. به این ترتیب تبدیل به یک مرکز جامع شده است .
وی افزود: برنامه ریزی شده تا در این فرهنگسرا همایش هایی را تحت عنوان خنیاگران مادری برگزار کنیم. امروز برای بررسی موسیقی لرستان اینجا جمع شده ایم تلاش داریم ۵ و۶ مهرماه برنامه ای را با عنوان خنیاگران سرزمین مادری که هدف آن شناسایی موسیقی لرستان است برگزاروقصد داریم ریشه های موسیقی لرستان را جستجو کنیم .

مدیر فرهنگسرای ارسباران در ادامه گفت: می خواهیم در شب اول ۵ مهر بحث مطرح شدن موسیقی را داشته باشیم در این مراسم علی اکبر شکارچی به معرفی بخشی از موسیقی لرستان که کم تر شناخته شده است می پردازد ؛ساز تنبور نوازی لرستان که قدمت طولانی دارد در این همایش مورد برسی قرار می گیرد؛همچنین تک نوازی ،دو نوازی و گروه نوازی را خواهیم داشت و قرار است از فرج علیپور وعلی اکبر شکارچی تقدیر شود.
اسمایلی در خصوص برنامه های شب دوم این همایش توضیح داد: در شب دوم ما تک نوازی تنبور لرستان را خواهیم داشت .سخنران آن شب فریدون شهبازیان است قرار است از ایرج رحمانی ودرویش رضا منظمی تجلیل شود.

در ادامه علی اکبر شکار چی نوازنده کمانچه ایرانی آهنگساز و استاد موسیقی سنتی در خصوص ویژگی موسیقی استان لرستان توضیح داد: جای خرسندی است که قوم لر با حمایت هنرمندان این استان توانسته به سطحی برسد که بتواند موسیقی خود را در کشورارائه کند.موسیقی استان لرستان تاریخ وپیشینه ای طولانی دارد . اگر چه قبل از انقلاب این موسیقی به رسمیت شناخته نشده بود اما اکنون به رسمیت شناخته شده ومورد توجه قرار گرفته است. این اتفاق خوبی است که برای موسیقی لرستان رخ داده است.
وی افزود: در این استان دو نوع موسیقی شده ، نخست موسیقی که پیشکسوتان اجرا می کنند ودوم موسیقی نسل جدید است ما با این پیوستگی کار خود را ادامه می دهیم .موسیقی محلی وسنتی ماننده دو خانواده می مانند که در کنار هم قرار گرفته اند وبدون هم نمی توانند ادامه دهند. این جشنواره اتفاق مبارکی برای قوم لراست.

این آهنگسازدر خصوص وضعیت موسیقی استان لرستان گفت: در این استان موسیقی مانند زبان مادری سینه به سینه منتقل می شود یعنی تمام کسانی که در این عرصه فعالیت می کنند از کودکی با موسیقی همراه بودند . پس می توان گفت موسیقی این استان قدمت طولانی دارد. موسیقی دانی که موسیقی را سینه به سینه پیش نبرده است نمی تواند در کار خود موفق باشد.

وی افزود: وقتی استاد شاه مرادی فوت کردند همه گفتند سرنا نوازی مرد ولی شک نکنید که موسیقی این استان همچنان به حیات خود ادامه می دهد .
وی خاطر نشان کرد: درطول تاریخ ایران مردم نگاه خاصی به موسیقی محلی نداشتند ؛مردمی که حافظ ومولانا و… دارند غیر ممکن است که دنبال موسیقی محلی نباشند.
در ادامه اسماعیل پرویز زاده مسئول برگزاری این مراسم گفت : یکی از ویژگی های این همایش این است که به اصالت وقدمت موسیقی استان لرستان می پردازد، این ویزه برنامه کمک می کند تا نوازندگان این استان قدمت موسیقی این استان را معرفی کنند.
وی افزود: معمولا موسیقی بخش مرکزی استان لرستان شناخته شده است ما در این دو شب موسیقی دو منطقه از این استان را خواهیم شنید . نوازندگان تنبور نواز لرستان ویژ گی بارزی دارند که آنها را از بقیه جدا می کند ، ساز بلوئور هم یکی از ساز های معروف استان لرستان است ، این ساز موسیقی چوپانان است که در موقعیت های مختلف استفاده می شود.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید

کانال تلگرام هم‌آهنگ