تلگرام
اینستاگرام
آپارات
آپارات
فیسبوک
توییتر
گوگل پلاس

«خنیاگران سرزمین مادری» ویژه گیلان برگزار می‌شود

0

 برنامه «خنیاگران سرزمین مادری» با تجلیل از استاد علی اکبرپور پیشکسوت موسیقی گیلان با هدف شناخت و بررسی موسیقی گیلان با حضور استادان و هنرمندان موسیقی پنجشنبه ۱۵ شهریور ساعت ۱۸ در فرهنگ‌سرای ارسباران برگزار می‌شود.

این برنامه با اجرای موسیقی گیلان در دو بخش و با تجلیل از استاد علی اکبرپور برگزار می‌شود.

علی اکبرپور آهنگساز، رهبر اکستر و نوازنده ویلن، زاده ۹ فروردین ۱۳۱۳ در محله «سیاه اسطلخ» حوالی خشکبیجار گیلان است. او تحصیلات ابتدایی خود را در شهر رشت سپری کرد و از سن نوجوانی در رادیو «بی سیم» رشت به اجرای ویلن پرداخت. وی نزد اساتیدی چون کیهان دیوان بیگی و رکن الدین نژند بهره‌ها برد و آثار فاخری به عنوان آهنگساز، رهبر ارکستر و نوازنده با غلامحسین بنان، ناصر مسعودی، فریدون پوررضا به یادگار گذاشت. وی بیش از ۵۰۰ ترانه و قطعه باکلام و ده‌ها قطعه بی‌کلام آهنگسازی کرده‌ است که از آن میان می‌توان به قطعه گیشه دمرده، میرزا کوچک خان، تصنیف شهید وطن و تصنیف بلند آسمان اشاره کرد.

بخش اول اجرای موسیقی به شرق گیلان اختصاص دارد که توسط گروه دیلمون و هنرمندی صفر علی رمضانی و محمود فرخی نژاد اجرا می‌شود و در بخش دوم آرمین فریدی موسیقی تالش را اجرا می‌کند.

محسن سلیمانی رییس فرهنگسرای ارسباران هدف از اجرای برنامه خنیاگران سرزمین مادری را  مطالعه موسیقی اقوام در بافت فرهنگی اجتماعی آن دانست که در این خصوص با دو مقوله قوم و فرهنگ مواجه هستیم و در بطن آن پدیده‌ای به نام موسیقی شکل گرفته است که باتوجه به اینکه هر قومی ویژگی‌های فرهنگی خاصی مثل زبان، آیین، رسوم، موسیقی و ابزارهای موسیقیایی خودش را دارد.

برنامه خنیاگران سرزمین مادری به همت فرهنگسرای ارسباران و با محوریت موسیقی‌شناسی اقوام ایرانی از سال ۱۳۹۵ نشست‌های خود را آغاز کرده و هرفصل  به یکی از اقوام ایرانی می‌پردازد.

علاقه‌مندان برای حضور در این برنامه می‌توانند به فرهنگ‌سرای ارسباران به نشانی خیابان شریعتی، بالاتر از پل سیدخندان، خیابان جلفا مراجعه کنند و برای دریافت اطلاعات بیشتر  با شماره ۲۰-۲۲۸۷۲۸۱۸ تماس بگیرند.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید

کانال تلگرام هم‌آهنگ