تلگرام
اینستاگرام
آپارات
آپارات
فیسبوک
توییتر
گوگل پلاس

بزرگداشت کلاوس هوبر آهنگساز برجسته‌ موسیقی معاصر در اروپا

0

در اولین سالگرد فوت آهنگساز برجسته‌ موسیقی معاصر در اروپا، کلاوس هوبر، کنسرت‌های فراوانی در شهرهای مختلف برپاست که در همکاری مشترک بین آکادمی موسیقی بازل سوئیس و دانشگاه موسیقی فرایبورگ آلمان (دو دانشگاهی که هوبر بیشترین سال‌های عمر خود را در آن‌جا تدریس کرد)، هفته گذشته کنسرت بزرگداشتی برای این آهنگساز در این دو شهر ترتیب داده شده بود که مهدی جلالی موزیسین ایرانی و آهنگساز معاصر مهمان ویژه آن بود.

در این کنسرت‌ها که با مدیریت هنری یوهانس شولهورن اجرا می‌شد، قطعات متفاوتی از این آهنگساز به اجرا درآمد. این قطعات توسط دانشجویان و اساتید دانشگاه فرایبورگ که در میان آن‌ها نوازندگانی مانند مایکِ زنکر، توماس کایبلر و… بودند، در تاریخ 30 اکتبر در شهر فرایبورگ و سپس 31 اکتبر در شهر بازل اجرا شدند.

مهمانان ویژه‌ این پروژه، آنسامبل رِشِرش یکی از معروف‌ترین آنسامبل‌های موسیقی معاصر آلمان و مهدی جلالی از ایران بودند.

در این اجرا جلالی به اجرای چندین مقام از مقام‌های باستانی تنبور پرداخت. دلیل انتخاب موسیقی مقامی برای اجرا در کنسرت بزرگداشت این آهنگساز معاصر، علاقه‌ هوبر به موسیقی مقامی بود که بعضا از آن در تصنیف آثار مدرن خود نیز استفاده می‌کرد.

 

آکادمی بازل در ارتباط با این اجرا نوشت:  

Persian airs through Swiss ears to listener’s hearts

« هوای ایرانی از طریق گوش‌های سوئیس به سوی قلب‌های شنوندگان »

لازم به ذکر است که جلالی به زودی قطعات موسیقی معاصر با آثاری از آهنگساز آلمانی توبیاس کلیچ به همراه آثاری از فریبا علیپور (ایران)، دیلشات داوِت (چین)، اورنول‌فور اِلدِن (ایسلند) را برای اولین‌بار به عنوان اجرای world premiere اجرا می‌کند.

جلالی پیش از این نیز آثاری از علی گرجی، فرزیا فلاح، شاهرخ خواجه‌نوری و ارسلان عابدیان برای تنبور سولو یا با همراهی آکاردئون، الکترونیک، گروه کُر که برای او نوشته شده‌اند را در شهرهای مختلف آلمان اجرا کرده و سمینارهایی در دانشگاه موسیقی و رقص کلن، دانشگاه موسیقی، تئاتر و رسانه‌ هانوفر و دانشگاه موسیقی فرایبورگ درباره‌ تنبور داشته است.

 

کلاوس هوبر آهنگساز برجسته‌ سوئیسي و معلمي تاثيرگذار در نيم‌قرن اخير بود. او نوازندگي ويلن و پداگوژي را در كنسرواتوار زوريخ آغاز و هم‌زمان به فراگيري آهنگسازی پرداخت. در ادامه، آهنگسازی را در برلين با بوريس بلاخر ادامه داد. به عنوان آهنگساز، هوبر با موسيقي سريال، تحت تاثير آنتون وبرن آغاز كرد. هوبر يكی از چهره‌های شاخص و برجسته از نسل خود، در قياس با پير بولز و كارل هاينتس اشتوكهاوزن بود. که در آكادمی موسيقی شهر بازل و دانشگاه موسيقی فرايبورگ تدريس كرد.

از میان دانش آموزان او می توان به برايان فرنی‌ها، ولفگانگ ریم، کایا سارياهو، توشیو هوکوساوا و یونگي پاگ-پان (كه بعدها با او ازدواج كرد) اشاره كرد. كلاوس هوبر در دوم اكتبر سال ٢٠١٧، در سن ٩٢ سالگی، در ايتاليا درگذشت.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید

کانال تلگرام هم‌آهنگ