تلگرام
اینستاگرام
آپارات
آپارات
فیسبوک
توییتر
گوگل پلاس

مستر کلاس ها شروعی تازه برای ورودم به عرصه موسیقی است

0
نیما مسیحا در نشست خبری خود از شروع فعالیت های تازه اش در سال آینده خبرداد وگفت: این مستر کلاس شروعی تازه برای ورود دوباره ام به عرصه موسیقی است ؛ بعد از ماه رمضان برنامه ریزی کرده ام که در تهران کنسرتی داشته باشم ؛پیرو آن اجراهایی هم در شهرستان ها خواهم داشت در ادامه سال آینده آلبوم تازه ای را با آهنگسازی علیرضا افکاری منتشر خواهم کرد.

نشست رسانه ای مستر کلاس آواز نیما مسیحا ظهر امروز با حضور نیما مسیحا،بابک صحرایی، علیرضا قرایی منش، علیرضا شمس ، بابک شیبانی سرپرست مرکز آموزش هنری بنیاد رودکی، ملیکا تهرانی و سبحان اکرامی (مدرس) در تالار رودکی برگزار شد.

حضورنیما مسیحا می تواند به موسیقی ما کمک کند
در ابتدای این نشست بابک صحرایی به عنوان سخنران ومجری این برنامه به روی صحنه آمد وگفت: حضورنیما مسیحا می تواند به موسیقی ما کمک کند ؛ او از جمله کسانی است که می تواند نت های بالا را به خوبی اجرا کند؛ بسیاری از خوانندگان ما به موفقیت رسیده اند اما ازشاخص های فرهنگی برخوردار نبوده اند به همین دلیل آثار ما در طول بیست سال با ضعف های بسیاری مواجه شده است. مخاطبان هم چون آموزش لازم را ندیده اند نمی توانند صدا وترانه خوب را تشخیص دهند؛ به همین خاطر نمی دانند کدام ترانه از نظر بار ادبی دارای شاخص های مناسب است.
وی افزود: در اواسط دهه ۸۰ موسیقی ما با ضعف هایی رو به رو شد ؛خدارو شکر در طی ۴ سال اخیر رویکرد جامعه به موسیقی بهتر شد است ؛گواه آن برگذاری کنسرت ها و حضورخوانندگانی چون حمید حامی ،مانی رهنما وعلیرضا عصار به روی صحنه است؛این اتفاق نشانگر رشد موسیقی ما است.
بابک صحرایی خاطر نشان کرد: در بازار موسیقی ما خوانندگانی هستند که با وجود داشتن دانش کافی در عرصه موسیقی هنوز نتوانسته اند به موفقیت برسند دلیل آن هم این است که اصول تکنیکی را رعایت نمی کنند؛ ولی خوانندگانی چون نیما مسیحا ،علیرضا قرایی منش براساس تکنیک پیش می روند.

در بخش دیگر این نشست صحرایی از بابک شیبانی سرپرست مرکز آموزش هنری بنیاد رودکی خواست درباره برگزاری این مستر کلاس توضیحاتی ارائه کند .

هدف ما استعدادیابی است

شیبانی با توضیحاتی درباره برگزاری مستر کلاس نیما مسیحا گفت: مرکز آموزشی بنیاد رودکی از سال ۸۹ در زمینه های تجسمی و… فعالیت های خود را آغاز کرده است وقرار است بخش سینما هم به آن اضافه شود. امسال به پیشنهاد پاشا درفشه از نیما مسیحا برای برگزاری مستر کلاس دعوت به عمل آوردیم تا بتوانیم به این وسیله استعداد یابی کنیم.

بابک صحرایی در ادامه درباره جزئیات این مستر کلاس توضیح داد: این مستر کلاس ۲۶ و۲۷اسفند ماه در تهران برگزار می شود ؛ملیکا تهرانی وسبحان اکرامی از مدرسانی هستند که ما را در این کارگاه آموزشی همراهی خواهند کرد؛سال گذشته با تهرانی سابقه همکاری در برگزاری مستر کلاس مانی رهنما را داشتیم او مدرس توان مند واثر گذار است .رضا تاجبخش هم به عنوان نوازنده وتنظیم کننده ما را همراهی خواهد کرد .او کسی است که تنظیمات ارکسترهای نیما مسیحا را بر عهده داشته است.

خوانندگان جوان در این مستر کلاس ها شرکت می کنند
وی افزود:کسی که می خواهد موسیقی را به طور جدی یاد بگیرد اگر از الان شروع کند حدود ۵ الی ۱۰ سال طول می کشد تا تاثیر آن را ببیند . ایران سرزمین حافظ ،سعدی و… است، متاسفانه هنوزبخش وسیعی از جامعه با ادبیات دستوری آشنا نیستند ؛ خواننده ای که در عرصه موسیقی کار می کند باید با المان های شعر خوانی آشنا شود. آموزش فرسایشی تنها به خواننده کمک نمی کند بلکه به او ضربه می زند.کسانی می توانند در این مستر کلاس ها شرکت کنند که با خوانندگی آشنا باشند چرا که این کارگاهها برای کسانی است که برای تکمیل آموزش های خود به آن مراجعه می کنند.
در بخش دوم این نشست شیبانی در ادامه سخنان صحرایی عنوان کرد: این مستر کلاس ها دوره کامل نیست ما در آینده دوره های کامل را برگزار خواهیم کرد. قرار است برای شرکت کنندگان این کلاس ها گواهی صدور را صادر کنیم. از بین شرکت کنندگان نفرات برگزیده انتخاب می شوند که از آنها جداگانه تقدیر خواهیم کرد.

صحرایی خاطر نشان کرد: اگر برگزیدگان به حال خود رها شوند برگزاری این کلاس ها اثری برجای نخواهد گذاشت. من تا جایی که بتوانم از آنها حمایت خواهم کرد تا بتوانند قدم های لازم برای ورود به عرصه موسیقی را بردارند.

از طرف بنیاد رودکی مدرکی به شرکت کنندگان اهدا می شود
نیما مسیحا که با تاخیر به این نشست پیوست درباره برگزاری کارگاه آموزشی خود گفت: متاسفانه هر روز شاهد بدتر شدن موسیقی پاپ هستم ؛ به خاطر این وضعیت تصمیم گرفتم مدتی کم کار شوم تا بلکه اوضاع موسیقی پاپ بهتر شود اما دیدم همچنان که پیش می رویم در این شرایط تغییری به وجود نمی آید. مخاطب ما هم از فاکتورهای خوانندگی اطلاعی ندارد فقط معتقد است خواننده باید با احساس بخواند.
وی افزود: مستر کلاس به معنای آن است که ما به کسی خوانندگی را آموزش نمی دهیم کسانیکه به این کلاس ها مراجعه می کنند باید خواننده باشند ؛ما تنها سعی می کنیم تجربیات خود را به آنها منتقل کنیم . قرار است از طرف بنیاد رودکی مدرکی به شرکت کنندگان داده شود. قرار است مسترکلاس هایی هم در شهرستان ها برگزار کنیم.
این خواننده در ادامه با اشاره به اجراهای خود یاد آور شد: تاکنون اجراهایی را پشت سر گذاشته ام که در تاریخ خود منعکس نشده است ؛به جرات می توانم بگویم تنها خواننده ای هستم که درسالن های ۵ کشور اروپا چون فرانسه ،هلند، ایتالیا، بلژیک ،سوئیس سمفنونی مجید انتظامی به نام «صلح ودوستی» را اجرا کردم .
قطعه ای را رایگان به نفر برگزیده اهدا می کنیم
مسیحا درباره هدیه ویژه برگزیدگان این مستر کلاس گفت: ما قطعه ای را به صورت رایگان به نفر برگزیده اهدا می کنیم ؛شعر آن از بابک صحرایی وملودی علیرضا قرایی منش وتنظیم علیرضا اسکندری است. در زمان خواندن این قطعه به عنوان ناظر حضور دارم. قرار است مجوز قطعه را بنیاد رودکی بگیرد وبه صورت رسمی آن را منتشر کند.
در ادامه این نشست طولانی شیبانی در خصوص فیلم برداری این کارگاه آموزشی توضیح داد: قرار است از مراحل برگزاری کارگاه فیلم برداری شود واین فیلم در اختیار شرکت کنندگان قرار داده شود

بابک صحرایی هم در بخش بعدی این نشست توضیحاتی درباره نحوه ثبت نام و برگزاری این کلاس ها در سایت ایران کنسرت داد.

آواز همچون ساز به آموزش نیاز دارد

ملیکا تهرانی از مدرسان این کارگاه که سال گذشته با مانی رهنما در برگزاری مستر کلاس تازه اش همکاری داشته است درباره حضور خود در این کلاس آموزشی گفت: شاید به جرات بتوانم بگویم که برگزاری مستر کلاس ها بهترین اتفاق ویک حرکت مهم در موسیقی است. آواز همچون ساز به آموزش نیاز دارد ؛از بابک صحرایی که حامی چنین برنامه هایی هستند تشکر ویژه دارم ؛حضور نیما مسیحا برای برگزاری چنین کلاس هایی بسیار موثر است. ما قرار است در طی دو روز در بخش های مختلف عیب ها ونواقص شرکت کنندگان را شناسایی وبه آنها گوشزد کنیم. بخش نخست تولید صداها است که در این مرحله صداهای خنده ،گریه و… را به آواز تبدیل می کنیم بخش بعدی نحوه درست قرار گرفتن خواننده در اجرا ست وبخش آخر تنفس است.
در خوانش متون ادبیات با مشکلات بسیاری روبه رو هستیم
سبحان اکرامی سخنران دیگری بود که درباره حضور خود در این کارگاه توضیح داد: بار اصلی این مستر کلاس بر دوش دوستان دیگر است ، در این کارگاه تلاش می کنم نکات آموزشی را یاد آوری کنم تا کمک کند به بیان کسانیکه به خوانندگی علاقه دارند. متاسفانه ما در خوانش متون ادبیات با مشکلات بسیاری روبه رو هستیم ؛ در تلفظ حروف برخی از دوستان مشکل دارند ما کوشش می کنیم با نکات مهم این مشکلات را تا حدودی حل کنیم.
علیرضا قرائی منش هم در بخش دیگری از این نشست خاطر نشان کرد: همیشه تلاش کردم گزیده کار باشم چون می خواستم بهترین اتفاق را رغم بزنم. با نیما دو همکاری داشتم که خاطرات خوبی را برای من به ارمغان گذاشت؛ به همین دلیل با کمال میل وبا افتخار این کار را پذیرفتم وتلاش می کنم بیشترین توانم را در اختیار همه بگذارم.
علیرضا شمس از تنظیم کنندگان عرصه موسیقی به عنوان آخرین سخنران این نشست درباره حضور خود در این مستر کلاس توضیح داد: از طریق یاشار درفشه به این مستر کلاس دعوت شدم در این کارگاه ملودی های زیبای قرائی منش اجرا خواهد شد در مرحله تنظیم موسیقی هم بنده کمک خواهم کرد امیدوارم در کنار این عزیزان موثر واقع شوم.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید

کانال تلگرام هم‌آهنگ