تلگرام
اینستاگرام
آپارات
آپارات
فیسبوک
توییتر
گوگل پلاس

وقتی رابطه جای ضابطه را بگیرد افراد سلیقه ای عمل می کنند

0

محمدرضا عیوضی گفت: بیش از سه سال است که آلبومم را آماده کرده ام ؛ ولی به دلیل وسواس بیش از حد بارها آلبوم را مرور کردم و تغییراتی درسازبندی آن ایجاد کردم .

محمدرضا عیوضی خواننده آهنگ خاطره انگیز «رنگین کمون » مدتی است که در عرصه موسیقی حضور کم رنگی دارد، او از جمله خوانندگان دهه طلایی ۵۰ و۶۰ است که آثار ماندگاری را از خود به جای گذاشته است ؛ وی در گفت وگو با خبرنگار هم‌آهنگ از حضور کم رنگ خود در عرصه موسیقی تا انتشار آلبوم تازه خود سخن گفت.

تغییرذائقه مردم

تغییرذائقه های شنیداری هر از گاهی در دنیا وجود دارد ؛ ولی من نمی توانم سبکم را تغییر دهم، شاید تنها بتوانم آن را به روز کنم؛ من سبک دهه پنجاه را دارم ؛موسیقی پاپ در شرایط امروزی خیلی تغییر کرده است ؛ با وجود این تغییرات خوشبختانه مردم دوباره به ترانه ها وملودی هایی با تنظیمات خوب روی آورده اند.

تولیدات موسیقی های زیر زمینی کارهایی نبود که در شان شخصیت شنوندگان ما باشد ،اگر چه در میان آنها کارهای زیبایی دیده می شد ولی رضایت کننده نبود . البته ناگفته نماند که الان جوان هایی وارد عرصه موسیقی شده اند که خوب کار می کنند در کارهای خود ازترانه ها وملودی های خوبی استفاده می کنند.

به دلیل وسواس هنوز آلبومم منتشر نشده است
بیش از سه سال است که آلبومم را آماده کرده ام ولی به دلیل وسواسی که روی آهنگ های آن داشته ام ؛انتشار آن طول کشید،یا آنکه معتقدم بودم هنوز زمان انتشار آلبوم فرا نرسیده است .این آلبوم شامل ۱۰ قطعه با آهنگسازی علیرضا افکاری ،محمد خاکزاد ،حامد حنیفی و وحید مهراج است ،که تنظیمات آن را معین راهور، میلاد اکبری ،رضا تاج بخش ،علیرضا افکاری و مهرداد انجام داده اند .همچنین فریبا وکیلی، روزبه بمانی ،بابک صحرایی ،الناز اسفندفر ،سروش دادخواه و داود رحمت الهی هم اشعار آن را سروده اند . یکی از تک آهنگ ها این آلبوم با نام «نگاهتو ازم نگیر» است که در سریال خط به عنوان تیتراژ پخش شد .
در حال حاضر همه مجوزها اخذ شده است و نامی هم برای آلبوم در نظر گرفته ایم احتمالا نام اثر تغییر کند ،در صورت قطعی شدن نام آن را اعلام خواهم کرد .امیدوارم بعد از محرم و صفر آلبوم منتشر شود .

فرهنگ کپی رایت در کشور

مردم ما باید فرهنگ کپی رایت را رعایت کنند؛ هنرمند برای انتشار اثر خود نیاز به حمایت مردم دارد ، پس با حمایت مالی می تواند به کار خود ادامه دهد، این حمایت زمانی به وقوع می پیوندد که مردم اثری که مدتها هنرمند انرژی و هزینه خود را صرف آن کرده است را خریداری کنند.
سرعت کپی اینقدر بالاست که هنرمند متوجه نمی شود که آلبومی را که صبح وارد بازار کرده است به ظهر نرسیده همه می توانند در فضای مجازی کپی کنند. ، این فرهنگ را باید هموطنان ما رعایت کنند و با خریدن سی دی های اورجینال از آثار هنرمندان حمایت کنند تا آنها بتوانند به حیات هنری خود ادامه دهند .

مقایسه موسیقی دهه ۵۰ تاکنون
در موسیقی دهه پنجاه یعنی سالهای ۵۶ ،۵۷ تا ۸۳ و ۸۴ آثار با مفهوم همراه با ملودی های زیبا و تنظیمات خوب تولید شد. در واقع مجموعه کاملی از آثار هنرمندان منتشر شد.
ولی به مرور زمان می بینید که با ورود موسیقی الکترونیکی در سبک پاپ تغییراتی ایجاد شد. با وجود آنکه موسیقی الکترونیکی در دنیا جایگاه ویژه ای دارد و بسیار هم زیبا است اما ما در کشورمان نتوانستیم استفاده بهینه ای از این موسیقی داشته باشیم.

چون عادت نداریم که از تکنولوژی نوین به درستی استفاده کنیم ،این ها همه به سازمان های ذیربط بر می گردد؛ به هر اثری مجوز می دهند بدون آنکه مشاهده کنند که این اثر چقدر کار برده است.

وقتی رابطه جای ضابطه را بگیرد در سازمان هایی همچون وزارت ارشاد و تلویزیون افراد سلیقه ای عمل می کنند . کسی که می خواهد به عنوان داور رای دهد که کاری خوب است یا نه! باید دغدغه روابط را کنار بگذارد و روی ضوابط عمل کند .
متاسفانه بحث های سلیقه ای در موسیقی باعث زوال موسیقی شده است. چرا باید شنیدن موسیقی کشورهای عربی و ترکی عادی باشد اما وقتی برخی از خوانندگان قصد دارند از آن اقتباس کنند آن را به درستی اجرا نمی کنند .

با ورود تکنولوژی مثل کامپیوتر هر کسی خواننده شده است ، با نرم افزار های مختلف صدای خود را ویرایش و تغییر می دهند و در نهایت آلبومی منتشر می کنند ،این بی احترامی به شنونده است ؛ وقتی این خواننده جوان می خواهد در صحنه اجرا داشته باشد نمی تواند بدون نرم افزار به خوبی صدای خود را تغییر دهد به همین سبب مخاطب با خواننده ای مواجه می شود که قابلیت خواندن ندارد. همیشه به دوستان می گویم اگر جنس صدای خوبی دارید سعی کنید توانایی خواندنتان را بالا ببرید که شنونده از صدایتان لذت ببرد.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید

کانال تلگرام هم‌آهنگ