تلگرام
اینستاگرام
آپارات
آپارات
فیسبوک
توییتر
گوگل پلاس

موسیقی سنتی جای خلاقیت دارد

0

محمد علی قدمی خواننده و ردیف دان آواز ایران ، آهنگساز و توانمند در اجرای سه فرم موسیقی سنتی ، عرفانی و فولکلور و سرپرست گروه موسیقی ساقی در ١٦ شهریور ٩٧ ، به همراه گروه موسیقی عشاق كنسرتی در تالار سوره ، حوزه هنری برگزار می كند.

استاد محمد علی قدمی كه كنسرت های متعددی در داخل و خارج از كشور اجرا كرده است با ساخت و اجرای آهنگ ساقی که شهرت جهانی یافت ومورد توجه خانه موسیقی جهان در آلمان قرارگرفت تا آن را درفستیوال موسیقی SACRED برلین اجرا نماید و همگان او را به نام ساقی می شناسند.

وی كه به تازگی به گروه موسیقی عشاق پیوسته است در این كنسرت قطعات مست مستم، آواز دیلمان ، حس تو و قطعه معروف ساقی را اجرا می كند

به بهانه برگزاری این كنسرت گفت و گویی با استاد محمد علی قدمی انجام داده ایم.

*نظر شما در مورد موسیقی سنتی چیست و دلایل سكون موسیقی سنتی و عدم پیشرفت آن را چه می دانید؟
موسیقی سنتی موسیقی سختی است و این سختی شاید باعث شده تا این نوع از موسیقی، ایستا به نظر برسد، در حالی كه ایستا نبوده، دارای چارچوب است و خیلی جای خلاقیت دارد.
می توان موسیقی سنتی را با سبكی جدید عرضه كرد چون پویایی خاص خود را دارد. موسیقی باید همراه با محتوا و نوآوری و به دور از تقلید باشد. شبیه هم بودن ارزش كار را پایین می آورد.

*ولی آنچه مسلم است این است که این روزها بسیاری از خوانندگان حتی در این سبک از هم تقلید میکند.
درست است ولی باید بگویم برای یك خواننده خوب نیست كه شنونده صدای او را تقلید از صدای خواننده دیگری بداند چون در این صورت موسیقی او تبلیغ سبك موسیقی خواننده دیگر است. بلکه خود خواننده باید ببیند چه چیز جدیدی دارد كه به شنونده ارائه كند و از همان پیروی کند.
اگر دائم سبك ها را تكرار كنیم صد در صد موسیقی ایستا می شود همانطور كه می بینیم الان موسیقی پاپ هم دچار ایستایی شده است.

*چه مشكلاتی سر راه موسیقی سنتی قرار دارد ؟
عدم حمایت از موسیقی اصلی ترین مشکل موسیقی است. دولت و مردم آنطور كه باید از این نوع موسیقی حمایت نمی كنند درست است كه دولت تا حدودی حمایت هایی كرده اما این كافی نیست!
جوانان از ارزش واقعی موسیقی سنتی مطلع نیستند و آگاهی آن ها نسبت به این موسیقی خیلی كم است.

*سبكی كه امروزه تا حدی باب شده سبك تلفیقی است كه موسیقی سنتی با سبك های جدید تلفیق می شود نظر شما در مورد سبك تلفیقی دارید؟

خیلی از نوازنده ها و آهنگساز ها ساز های كلاسیك را با ساز های سنتی تلفیق می كنند، این خوب است به شرطی كه به صورت تخصصی و علمی در این حوزه وارد شوند. یعنی در چارچوب موسیقی سنتی و حفظ اصالت آن، چیدمان سازهای كلاسیك و سنتی باید درست باشد كه صدا به گوش شنونده زیبا باشد. این تلفیق باعث به روز بودن و ایجاد جاذبه می شود و نسل جوان هم استقبال می كند. من چنین چیزی را بد نمی دانم و خود من هم دوست دارم قطعاتی به صورت تلفیقی انجام دهم.

*در مورد خواننده های امروزی چه نظری دارید و اگر كسی بخواهد وارد موسیقی سنتی شده آموزش ببیند چه مدت زمان میبرد كه بتواند خواننده موفقی در این حوزه شود؟

در بین خواننده های امروزی گاهی تعداد كسانی كه دانش كافی از موسیقی داشته باشند كم است اما هستند كسانی هم كه آهنگ های قابل قبول می سازند اما الان بیشتر كارهایی كه ساخته می شود برای عرضه در بازار و منافع مالی برای آنها مهم است كه این كار باعث شده ما كپی را در آثار خواننده ها ببینیم و همین كپی كردن خود یكی از عوامل ایستایی در موسیقی است.

*پیشنهادتان برای کسانی که میخواهند وارد این عرصه شوند، چیست؟

كسانی كه می خواهند وارد موسیقی سنتی شوند، باید بدانند این نوع موسیقی زحمت زیادی دارد و نیازمند پشتكار ، عشق و علاقه است. كسی كه قصد آموختن دارد باید از سختی های این كار مطلع باشد و زمان زیادی صرف كند به طوری كه اگر بخواهد خواننده حرفه ای در این حوزه شود دهها سال باید شاگردی كند. خود من بعد این همه سال هنوز خود همچنان در حال یادگیری و كسب تجربه هستم.

*در کنسرت پیش رو با چه کسانی همراه می شوید؟

درکنسرت ١٦ شهریور گروه موسیقی عشاق با آقای جمشید آقایی (نوازنده سنتور) در جایگاه سرپرست گروه ، حمیدرضا پنجه پور- غلامرضا کزازی و استاد محمد علی قدمی(ساقی) به عنوان خوانندگان گروه، بهنام نظری ، پدرام غلامی ، مجید خردجو ، مهدی کاسی پور، مجید حبیبی ،سارا مداح، محمدرضا جلیلی، علیرضا خلج اسمعیلی، ابوالفضل دلشاد، ثمین باقری (گروه زهی ویلن)،
رضا مجیدی ، مهدی قراقی(ویلن آلتو)، مسعود فیروزی (ویلنسل)، نغمه افشار(تار)، فرشته مبشری(کمانچه)، مهرناز فداکار(/ سنتور)، کامیار محبت(/ تمبک)، محمدرضا رجبی والا( دف ودایره)، رسول آقایی(/ ویدرام)،
ناهید امیری ، نفیسه سررشته داری، نگار مرتضوی آنا عباسیان، گیسو پریشان(همسرایان)
کمال کریمی ، سهیل میر ابراهیمی، خشایار سیف اله زاده، سید محمدرضا حسینی (گروه سنتورنوازان) همکارانی هستندکه با من در اجرای این کنسرت همراه هستند. همچنین تهیه کنندگی این کنسرت را آقای مجید فلاحپور به عهده داشته و خانم آیدا امیری مقدم به عنوان مدیر اجرایی ما را همراهی می کنند.

 

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید

کانال تلگرام هم‌آهنگ