تلگرام
اینستاگرام
آپارات
آپارات
فیسبوک
توییتر
گوگل پلاس

ترانه و موسیقی سخیف رو به رونق است

0

«محسن معراجی» شاعر، آهنگساز، تهیه کننده کنسرت و البته روزنامه نگار خوب کشورمان این روزها مشغول تهیه و تدارک کارگاه شعر و ترانه اش است. هشتمین دوره این کارگاه های آموزش شعر و ترانه که در حال حاضر زمینه های اطلاع رسانی اش شروع شده به گفته محسن معراجی به زودی و با به حد نصاب رسیدن آن آغاز می گردد .

محسن که از دو سال پیش تاکنون فعالیت رسانه ای خود در حوزه خبر را کم رنگ کرده است در این زمینه اینچنین سفره دلش را باز کرد : دو سالی می شود که سردبیری و کلا حضور در رسانه را کنار گذاشته ام و علت اصلی آن قهر با شرایط فعلی است، چون از نظر من افرادی که بایسته و شایسته حوزه موسیقی هستند در این زمینه حضور ندارند و نمیخواهم نام کسی را ببرم ولی کسانی از همکاران بودند که حضور مثبتی داشتند ولی هم اکنون در نشریات غیر از هنری (ورزشی) مشغول شده اند! و یا اینکه یک دسته دیگر از افراد به ترانه نویسی روی آورده اند و این ها همه به این دلیل است که شرایطی فراهم شده است که عده ای هوادار با خرید یک دوربین به کنسرت های خوانندگان مورد علاقه خود می روند و با رابطه ها و زدو بندهایی که با مدیران سایت ها دارند راه خود را یک شبه هموار می کنند و جای افرادی که در این راه زحمت کشیده اند را گرفته اند. از جمله موارد دیگری که اخیرا مشاهده شده بحث مافیا است به این گونه که تعدادی افراد با هم سایتی را راه اندازی می کنند یا اینکه در یک سایت دیگر نفوذ می کنند و مشغول به کار می شوند که این امر هم باعث می شود افرادی که در آن مجموعه ها سالم و سلامت کار می کنند کناره بگیرند.بازتاب این مسائل به خوبی در اینکه سایت های موسیقی هیچ پشتوانه علمی ندارند کاملا مشهود است و در همه سایت ها یک سری متن روتین و آماده با جابجایی اسم خواننده و نوازنده تکرار می شود بدون اینکه کوچکترین نقدی از اجرای آن خواننده داشته باشند در صورتی که رسالت اصلی یک خبرنگار حرفه ای نترس بودن و جسارت داشتن است.

اما بحث دوم این روزنامه نگار در مورد نشست های تخصصی شعر و ترانه بود که از نظرش بیشتر شبیه به تفریح و دورهمی و امور حاشیه ای است و هیچ سنخیتی با ادبیات و موسیقی ندارد. و درواقع در تمام نشست های خبری به جز سالن گردهمایی که تغییر می کند در دیگر موارد تکراری است و از نظر علمی هیچ فرق یا پیشرفتی نسبت به جلسات قبل دیده نمی شود. کارشناسان این برنامه ها هم اصولا دانش کافی برای نقد اشعار را ندارند و آنها را با دانش موسیقیایی خود می سنجند و البته چون هیچ نظارتی بر روی این جلسات صورت نمی گیرد(مثلا در پایان این برنامه ها نتیجه را بخواهند) به طبع پیشرفتی هم به بار نمی آید.

ا‌‌‌‌‌‌‌‌‌ما به یک نکته مهم در مورد شرایط کنونی موسیقی اشاره کنم که اخیرا مدل ها و نوع های مختلفی را در حال تجربه است. و خوانندگانی جدید با ملودی و آهنگسازی ضعیف و البته ترانه های سخیف پا به عرصه گذاشته اند و از قضا کارشان هم رونق گرفته است چون پشتوانه مالی دارند و از حق نگذریم صداهای خوبی دارند ولی به نظر من ماندگاری ندارند و حضور این چنین خواننده ها یک پوست اندازی و فرصتی مناسب برای خواننده های قدیمی است که توانایی لازم را از هر لحاظ دارند ولی مدتی است که در سکوت به سر می برند و این اتفاق در حال افتادن است و احتمالا موفق تر از قبل هم می شوند. و شاید در این مسیر مشکلات و اختلافاتی با تهیه کننده ها برایشان بوجود بیاید چون دلیل اصلی این مسیرهای جدید فقط تهیه کننده های موسیقی هستند. تهیه کنندگانی که فقط با رابطه و پول و یا حتی شاید علاقه پا به این عرصه گذاشته اند و بویی از دانش موسیقی و سبک های آن نبرده اند.خواننده های نسل جدید چه معروف و چه غیر معروف متاسفانه در یک توهمی به سر می برند و این توهم باعث شده که خوانندگان قدیمی را نشناسند . به نظر من باعث و بانی این توهمات خرید فالور در اینستا گرام است و یا با چند عکس با افراد مشهور این حیطه باعث گمراهی مردم می شوند . این مورد متاسفانه باعث شده دچار یک غرور کاذب شوند و حتی جواب سلام پدر خود را ندهند و همه اینها نیز بخاطر نداشتن تهیه کننده و مدیربرنامه مناسب است و همچنین نداشتن ناظر از طرف وزارت ارشاد می تواند دلیل خوبی برای این موضوع باشد که با نظارت خود این جو آلوده را پاکسازی کنند .

اما در ادامه «محسن معراجی» از فعالیت های اخیرش سخن به میان آورد : یک نشست تخصصی شعر و ترانه را با آقای پیمان سلیمانی طراحی کرده ایم و سه الی چهار ماهی می شود که فعالیتمان را آغاز کرده ایم و همه چیز حاضر و آماده است ولی چون قصد داریم موشکافانه تر به آن بپردازیم و درواقع کاری نو و تک را به مرحله اجرا برسانیم فعلا عجله ای برای شروع نداریم و اگر خبری مبنی بر این فعالیت باشد حتما رسانه ها را در جریان کامل قرار می دهیم . از دیگر فعالیت هایم انتشار کتابی به نام «قرار ما نیامدن نبود» است که مجموعه شعر های سپید من است و اولین فعالیت من در زمینه نشر کتاب است و هم اکنون در حال گردآوری است که مجوزهای لازم را نیز گرفته است . در این زمینه با چند ناشر در حال مذاکره هستم که حدس میزنم امسال منتشر شود و در واقع یک خودآزمونی در این بازار کتاب است که ببینم به چه صورت پیش می رود و البته کتابی دیگر هم که مجموعه ترانه های بنده است در حال گردآوری است .

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید

کانال تلگرام هم‌آهنگ