تلگرام
اینستاگرام
آپارات
آپارات
فیسبوک
توییتر
گوگل پلاس

آلبوم “جزر و مد” علی پارسا نبض موسیقی ایران را در دست خواهد گرفت

0

گفت و گو با علی پارسا به بهانه انتشار آلبوم «جزر و مد»:

موسیقی امروزه مصرفی شده است

محدثه برهانی/هم‌آهنگ: ورود خواننده های  نو ظهور در عرصه موسیقی اتفاقی است درخشان و قابل تحسین که این روزها شاهدش هستیم.

سالها بود که موسیقی ایران خواننده جدید و مورد پسند مردم را به خود ندیده بود، اما اکنون در بازار موسیقی روی خوانندگان نو ظهور باز شده است و هنرمندان با استعدادی وارد این عرصه شده اند.

خوانندگانی که توانسته اند در مدت زمان کوتاه مخاطبان بسیاری را جذب کنند و اولین آلبوم رسمی شان را با اعتماد تهیه کنندگان خوب کشور وارد بازار موسیقی کنند.

در پیگیری اخبار گوناگون از هنرمندان نو ظهور نام «علی پارسا» می‌درخشد. خواننده جوان و پر آتیه‌ای  که با انتشار قطعاتی از خودش توانسته است نظر تهیه کنندگان را به خود جلب کند و پس از ۱۰سال کار مداوم و وسواس فراوان روی آهنگ هایش اولین آلبوم رسمی خود که  به  همت دکتر سید حسین فاطمی و با نام «جزر و مد» است، را منتشر کند.

به بهانه انتشار اولین آلبوم رسمی علی پارسا در مرداد ۹۵ تیم پاپ ایرانی مصاحبه ای جامع و کامل داشته است با این هنرمند:

بهانه ورودتان به عرصه موسیقی چه بوده است؟

من از تئاتر وارد عرصه موسیقی شدم، در ابتدا آهنگ های متن تئاترمی ساختم و علاقه زیادی به این کار داشتم.

بعد از آن هم ترانه نوشتم که خدا با من بود و به بهانه ترانه هایم وارد عرصه موسیقی شدم.

ضمن اینکه من از کودکی می خواندم و مثل اکثر خواننده ها با مداحی و قرائت قرآن خواندن را شروع کردم که آنها نیز کمک شایانی در این ضمینه به من کرده است.

موسیقی را به شکل آکادمیک دنبال کرده اید یا به صورت تجربی یاد گرفته اید؟

من در هیچ کلاس آموزشی شرکت نکرده ام، نه کلاس های ساز و نه آواز . همه‌اش عنایت  خدا بوده است که من با استعداد ذاتی وارد حیطه موسیقی شوم.

تحصیلات من در رشته مدیریت بوده است و کارشناس مدیریت هستم و همان‌طور که مشاهده می شود  تحصیلاتم هیچ ارتباطی با موسیقی ندارد اما حرفه من موسیقی است و کل زندگی‌ام را وقف این حرفه کرده ام.

به نظرتان کسی که آکادمیک موسیقی را یاد می‌گیرد موفق تر است یا کسی که به صورت تجربی آن را فرا گرفته است؟ مخاطب کدام یک را می پذیرد؟

به نظر شخصی من، کسانی که آکادمیک موسیقی را یاد می‌گیرد پایبند اصول موسیقی می شوند و نمی توانند یا می‌ترسند که ساختار شکنی کند. در نتیجه تجربه های جدیدی در موسیقی نمی تواند کسب کند و کارش می شود تکرار مکررات.

ضمن اینکه هستند هنرمندانی که  به صورت آکادمیک، موسیقی را فرا گرفته اند و ریسک پذیرند در کارهایشان و گاها ساختار شکنی می‌کنند اما این افراد محدود هستند.

می توانم بگویم نظرمن بر این است هنرمندی که تجربی و احساسی کار میکند موفق تر است چون راحت تر می تواند ساختار شکنی کند، خلاقیت از خود نشان دهد و روی جدیدی از موسیقی را به مخاطب نشان دهد.

البته تمام افرادی که موسیقی را به صورت تجربی و خود جوش فرا گرفته اند درست است در مکتب خاصی امتحان نداده اند و واحدی پاس نکرده اند اما مسلما کتاب های فراوانی مطالعه کرده اند و بسیار شنیده اند تا بتوانند به این علم دست پیدا کنند.

به نظرتان بین رشته ای که تحصیلات اش را دارید؛ یعنی مدیریت و حرفه ای که پیش گرفته اید یعنی موسیقی کدام یک را اگر ادامه می‌دادید از لحاظ مالی موفق تر بودید؟

من همه چیز را در پول نمی‌بینم، گاهی عشق جایگزین خوبی است برای یک انتخاب درست!

هیچ علاقه ای به رشته ای که در آن تحصیل کرده ام؛ نداشته  و ندارم. اولویت من موسیقی است و عاشق این حرفه هستم خواه درآمدش کم باشد و خواه زیاد، مهم عشق است که در این حیطه نصیبم شده است.

برای انتشار آلبوم با چه مشکلاتی دست و پنجه نرم کرده اید؟

زمانی که کاری از یک هنرمند منتشر می شود؛  لزوما زمانی نیست که آن هنرمند در عرصه مربوطه شروع به فعالیت کرده است.

من فعالیت حرفه ای خود را از سال ۸۳ درتهران آغاز کرده ام. شاید خیلی از تک آهنگ های من باید درسال ۸۵ منشر می شد اما به دلیل ویژه نبودن شرایط موجود ترجیح دادم صبر کنم ؛ صبری که سالها طول کشیده است. در این مدت من برای دیگران ترانه نوشتم و آهنگ ساختم اما باز هم  ترجیح دادم خودم از خواندن دور باشم.

در حوزه موسیقی همیشه دنبال شرایط خاص و ویژه بوده ام و تمام خواسته ام بهترین کیفیت برای یک آهنگ در تمام زمینه ها بوده است زیرا مخاطبم برایم بسیار ارزشمند است.

بعد از ۵ سال فعالیت در عرصه موسیقی در سال ۸۷ با تهیه کننده ای قرار داد بستم اما متاسفانه به دلیل اختلاف سلیقه باهم ترجیح دادیم این همکاری قطع شود. بعد از آن هم دوباره با تهیه کننده ای دیگر قرار داد بستیم  اما بازهم مشکلات تکرار شد و من چون همیشه دنبال  شرایط ویژه بوده‌ام ، قراردادمان را فسخ کردیم.

در سال ۹۳ با دکتر فاطمی آشنا شدم و این آشنایی منجر به اخذ قرار داد با شرکت «نغمه ماندگار پارس» شد.

از آن تاریخ به بعد به سبب داشتن شرایط خوب شروع به انتشار قطعات مختلف  کردم که خدا را شکر در رسانه ها بازخورد فوق العاده ای داشته اند. کارهای منتشر شده از من کارهای آلبوم «جزر و مد» است.

 

چرا تصمیم گرفته اید که  برخی از قطعات آلبوم «جزر و مد» را قبل از پخش در بازار منتشر کنید؟

هر آهنگ عمر مشخص خود را دارد و مردم ممکن است کلا یک آلبوم را یک ماه گوش دهند، از آن طرف نیز تک آهنگ ها را هم همان یک ماه مداوم گوش می دهند. می توان گفت موسیقی امروزه مصرفی شده است.

در آلبوم تمام قطعات ممکن است شنیده نشود و یک آهنگ مورد پسند مردم قرار گیرد این رویه سبب می شود تا آهنگ های دیگر فدا شود،این انصاف نیست.

ضمن اینکه دکتر فاطمی برای انتشار زودتر برخی قطعات مشتاق بودند و با حمایت همه جانبه ایشان این قطعات منشر شده است.

این‌کار ممکن است از فروش آلبوم کم کند! برایتان این موضوع اهمیت نداشت؟

بله در واقع همین طور است. اما آلبوم شناسنامه ای برای هنرمند است و می توان گفت پشتوانه هنرمند در عرصه موسیقی است.

به نظر من سخت ترین کاری که یک هنرمند می تواند انجام دهد ساخت و انتشار آلبوم است. آلبوم «جزر و مد» مرا پیر کرد ما برای این آلبوم ۴۰۰ تک آهنگ ساختیم که در بین آنها سیزده آهنگ برای آلبوم انتخاب شود.

همانطور که گفتید ۱۰ سال است که روی این آلبوم تمرکز کرده اید! به نظرتان تاریخ مصرف آهنگ ها تمام نشده است؟

ما ۱۰ سال است که روی آهنگ ها متمرکز هستیم و تابع تحقیقات گسترده و جامعه شناسی تمامی آهنگ هارا به روز کرده ایم. طبیعتا چیزی که مخاطب در این دوره از آلبوم گوش می‌دهد، تقاضای امروز جامعه و به موسیقی امروزی نزدیک است.

چرا نام «جزر و مد» را برای آلبومتان انتخاب کردید؟

اولین چیزی که با نام آلبوم در ذهن مخاطب شکل می‌گیرد، دریا است. دریا ویژگی های زیادی دارد گاهی خروشان است گاهی آرام گاهی در جذر است و گاهی مد با توجه به ویژگی های زیاد دریا این نام را برای آلبوم انتخاب کرده ام.  اسم این آلبوم را برادرم رضا پارسا انتخاب کرد و خودش هم این آهنگ را انتخاب کرد.

این آلبوم با قطعات متفاوت حرف دل شخصی است و یک شخص می توان در تمام شرایط این آلبوم را گوش دهد و از شنیدنش لذت ببرد.

برای خواننده های نو ظهور پیدا کردن تهیه کننده سختی های خاص خودش را دارد از نحوه آشناییتان با دکتر فاطمی بگویید؟

به صورت کاملا اتفاقی برادرم رضا در جمعی حضور که دکتر  فاطمی نیز در آن جمع بودند ،آهنگ «قلبم» پخش  شد که مورد استقبال دکتر قرار گرفت و قرار ملاقاتی با من را ترتیب دادند.

من به دلیل شرایط بد روحی  و همین طورمسائل پیرامون موسیقی در ابتدا از این دیدار ممانعت کردم اما به دلیل اصرار برادرم به دیدنشان رفتم و بعد از ملاقات متوجه شدم که هنوز هستند انسانهایی که بشود به آنها اعتماد کرد.

دکتر فاطمی بی اغراق یکی از بزرگان حوزه هنر هستند و تحصیلات شان مرتبط باهنر در آمریکا بوده است و کارگردان برجسته ای نیز هستند.

آشنایی با ایشان افتخاری بود که نصیب من شد و خدارا بابت این اتفاق شاکرم.

همکاری من با دکتر فاطمی و آقای رضا عباسی مدیر عامل شرکت «نغمه ماندگار پارس» فقط قرار داد کاری نیست بین ما یک برادری وجود دارد.

 

«جزر و مد» در عرصه موسیقی چه حرفی برای گفتن دارد ؟

این آلبوم تکیه  زیادی بر ادبیات دارد و جنس ترانه هایش متفاوت است.

ملودی هایی که برای این آلبوم کار شده است بسیار شیرین و دلچسب است این را من نمی گویم بلکه بازخورد از قطعات منتشر شده می گوید.

مخاطبان توانسته اند ارتباط زیادی با آهنگ ها بر قرار کنند و بازخوردش تا به امروز عالی بوده است.

مردم دوست خواهند داشت و از نظر محتوایی آلبوم خوبی است.

چرا ترانه تمام کارهایتان را خودتان نوشته اید؟ مایل نیستید با ترانه سرایان دیگر همکاری کنید؟

من اصلا آدم متعصبی نیستم شاید اگر ترانه هایی که برای کارهایم از آنها استفاده کرده ام را هر کس دیگری جز خودم می نوشت باز کار می کردم اما تا به امروز پیش نیامده از ترانه ای خوشم بیاید تا آن را بخوانم.

در آلبوم «جزر و مد» با چه کسانی همکاری داشته اید؟

مدتی در گیلان زندگی می کردم در آن مدت با هنرمندان خوب گیلانی از جمله میلاد رضایی و امین شعاعی شرق آشنا شدم. چیزی که ما در آشنایی امان به آن پی بردیم سلایق یکسان و وسواس مشترک کاری امان بود و این تفاهم ها سبب گسترده تر شدن رابطه‌امان شد. این عزیزان، علاوه بر دوست، برادران من  هستندوپ. شروع آلبوم با این عزیزان در استدیو «دوئت» بوده است و رفته رفته تیم امان گسترش یافت و با هنرمندانی چون شهریار علوی، بابک مافی، پیام تونی ، عادل روح نواز، یاشار خسروی، بهنام حکیم ، بابک یوسفی، هومن نامدار، مسعود همایونی و… همکاری کردیم.

البته از زحمات دکتر فاطمی و مدیر برنامه های خوبم رضا عباسی نباید غافل شد.

بعد از انتشار آلبوم در حیطه کنسرت گذاری چه برنامه ای دارید؟

بعد از انتشار آلبومم طبیعتا تور کنسرت ها آغاز می شود ممکن است اولین کنسرت را در شهرستان برگزار کنم اما هنوز ۱۰۰% برنامه ای برای کنسرت ها نداریم.

چرا از اولین کارتان تا به امروز فیت نداده اید؟

من  اعتقادی به فیت دادن ندارم و این کار را نوعی تبلیغات و خود نمایی می دانم تا به امروز این اتفاق برای من نیافتاده است فکر هم نمی کنم با کسی روزی فیت کار کنم.

اما شرایط در حال دگرگونی است اگر روزی دیدید با کسی فیت دادم تعجب نکنید.

تیمی همیشه همراه شما است و در تمام کارهایتان نام این تیم می درخشد. این روند یعنی تمایلی به همکاری با شخص جدید ندارید؟

چیزی که در کارهایم خیلی مهم است، درک خط فکر گروه از هم است واین درک در کلیت این گروه نهفته است.  ممکن است روزی شخصی به گروه امان اضافه شود اما هرگز کسی  از آن کم نمی شود. زیرا اعضا گروه،  به آن درک متقابل رسیده اند و سلایق تماما با هم یکی است.

به نظرتان خواننده های فعال در شهرستان چقدر قدرت مانور دارند؟

به جرات می‌توانم بگویم با امکانات محدود شهرستان ها هیچ!

تهران پایتخت موسیقی کشور است یا بهتر است بگویم هنگامی که خمپاره هنری در تهران به زمین می‌خورد کسی که از تهران دور است طبیعتا مورد عنایت ترکش ها قرار نمی گیرد.

من واقعا از این اتفاقات گله مندهستم . شاید کمی فضای مجازی کمک کرده باشد اما باز خیلی از دوستان مستعد دیده نمی شوند چون هنر مرهون ارتباطات دوستی هاست و پایه  این دوستی ها تهران است.

کسی که در شهرستان فعالیت می کند فعالیت هایش به آن شهرستان محدود می شود متاسفانه.

 

حرف پایانی؟

از این گفت و گو لذت بردم امیدوارم توانسته باشم اطلاعات کاملی را در اختیار مخاطبان قرار دهم.

در ادامه عکس‌های محدثه برهانی:

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید

کانال تلگرام هم‌آهنگ