تلگرام
اینستاگرام
آپارات
آپارات
فیسبوک
توییتر
گوگل پلاس

«حرمان» آلبومی شخصی

0
آقای بنفش ، آلبومی از گروه پالت که در زمستان 91 منتشر شد و توانست اسم این گروه حرفه ای را به سر زبان ها بیاندازد ، گروهی که نزدیک به یک دهه از شکل‌گیری آن می گذرد وبا تجربه فراز و فرودهای بسیار همچنان پا بر جا به فعالیت خود ادامه میدهد اتفاقاتی مثل خداحافظی داریوش آذر از گروه در سال گذشته و مهاجرت سرپرست گروه روزبه اسفندارمز در همین چند ماه اخیر ، با امید نعمتی خواننده گروه پالت هم صحبت شدیم و راجع به گذشته و حال آینده گپ زدیم ، ماحصل این گفتگو را در ادامه می خوانید :

*آقای نعمتی لطفا اعضای گروه تان را در حال حاضر معرفی بفرمایید :
اعضای گروه پالت را کاوه صالحی ، مهیار طهماسبی و بنده امید نعمتی تشکیل می دهند .

*بعد از جداشدن سرپرست و نوازنده گروه پالت آقای اسفندارمز چه تغییری در گروه ایجاد شد ؟
سرپرست بودن آقای اسفندارمز بیشتر یک توافق درون گروهی بود برای سهولت در انجام گیری کارها ، خب اینجور حوادث هم می توانند یک فرصت باشند و هم تهدید ، ما سعی کردیم این موقعیت را به فرصت تبدیل کنیم برای چند نوازنده مهمان را به گروه دعوت کردیم ، درواقع با حضور این نوازندگان بخش سازهای بادی را به گروه پالت اضافه کردیم .

*آقای نعمتی شما در هر آلبوم یک قطعه قدیمی را بازخوانی می کنید ، آیا دلیل خاصی دارد ؟

بله همینطوره ، سنت و فرهنگ بازخوانی ، بسیار مهم است ، هرچند که عده ای در مقابل آن جبهه می گیرند و بازخوانی آهنگ های قدیمی را ضربه زدن به خاطرات می دانند اما من اینطور به این موضوع نگاه نمیکنم ، از نظر من بازخوانی یک قطعه قدیمی می تواند آن قطعه را به نسل بعد معرفی کند و فرهنگ نهفته در آن را به نسل های بعدی منتقل و همین کار باید بازشنوایی بیشتر و ماندگاری بیشتر یک اثر ارزشمند قدیمی میشود ، در اوایل که این کار توسط خواننده های داخلی انجام گرفت بعضی ها فکر می کردند این کار کپی کاری است در حالی که بازخوانی بود نه کپی.

*تفاوت بازخوانی با کپی کردن در چیست ؟

ببینید اگر یک اثر را عینا کپی کنیم بدن هیچ گونه دخل و تصرفی ، خب میشود کپی کرد اما در بازخوانی شما با اجازه از صاحب اثر ، ان قطعه را از فیلتر شخصی خودتان عبور میدهید ، مثلا وقتی آقای شجریان آهنگ مرغ سحر را بازخوانی میکنند از فیلتر شخصی خودشان عبور می دهند و آن قطعه را دوباره داره در زمان خودشان با زبان خودشان با فرهنگ و نگرش خودشان ،بازخوانی میکنند .

*درسته ، پس میشود گفت در کپی کردن هیچ تغییری حاصل نمیشود اما در بازخوانی ما میتوانیم شاهد تغییر تنظیم ، روند ملودی و …. هم باشیم ؟
بله کاملا درسته و نکته دیگر اینکه سنت بازخوانی در همه جای دنیا در حال اجراست حتی به صورت همزمان مثلا گروه متالیکا هنوز در حال فعالیت است ،یک گروه دیگه با سازبندی خودشان یکی از قطعات را در یک جای دیگر بازخوانی میکنند .

*بسیار جالب! بریم سراغ آخرین آلبومتان حرمان، استقبال از این آلبوم چطور بود ؟
بله بسیار خوب و دور از تصور بود ، این آلبوم یک اثر متفاوت با آثار گروه پالت بود پالت یک سری مخاطب دارد که باید با آنها مراوده داشته باشد باید آنها را بفهمد و بتواند حرف دل آنها را بزند حرمان اصلا چنین قصدی نداشت حرمان یک آلبوم کاملا شخصی است که خیلی امید به شنیده شدنش نداشتم با توجه به اینکه آهنگهای آن بسیار غمگین است و در تایم بدی هم منتشرشد دردی ماه پارسال ، که شرایط جامعه خیلی نرمال نبود ولی الان بسیار خوشحالم که این آلبوم شنیده شد و کسانی که گوش کردند بسیار لذت برده بودند .

*شما در این آلبوم به جای استفاده از ترانه های معمول، به سراغ اشعار بزرگانی چون اخوان ثالث، احمد شاملو ، حسین منزوی و …. رفتید ، چطور به این ایده رسیدید ؟ و این احتمال را نمیدادید که شاید مخاطب با این آثار نتواند ارتباط برقرار کند ؟
من اصولا دوست ندارم به موج بازاری که در جامعه وجود دارد تن بدهم ، این کار به نظرم بیزینسه ! اینکه شما ببینید بازار چی مطلبد یک شش و هشتی که یک مقدارشبیه نوحه هم باشد آماده کنید صرفا به خاطر اینکه مخاطب استقبال کند این یک کار بیزنیسی است و من راجع به موسیقی اینطوری فکر نمیکنم و در آلبوم حرمان هم سعی کردم چیزهایی که همیشه مطالعه دارم را کار کنم ، مطالعه من در زمینه شعر اشعار این بزرگان هستند و طبیعتا از انها در آلبومم استفاده کردم.

*در شهریور ماه شما فضای جدیدی را تجربه کردید و ان هم اجرا در فضای باز کاخ نیاوران بود ، اجرا را چطور دیدید ؟

خب این اولین تجربه نبود ما چهار سال متوالی در تابستان اجرای فضای باز داشتیم یک بار در عمارت مسعودیه و سه بار درکاخ نیاوران ، اجرادر فضای باز به نظرم بسیار جالب و لذت بخش است .
اجرا در فضای باز چه تفاوتی با اجرا در سالن دارد ؟ قطعا امکانات صدابرداری و فنی در سالنهای بسته بهتر است اما از لحاظ حال وهوا وفضا ، گروه وموزیسین ها انرژی و روحیه بهتری دارند و من شخصا فضای باز را ترجیح میدهم

چشم اندازتون برای اینده گروه پالت چیست ؟ و در حال حاضرمشغول چه کاری هستید ؟
در حال حاضر مشغول تولید سومین آلبوم رسمی گروه پالت هستیم ، البته ما یک آلبوم دیگر هم داشتیم که ان ای پی محسوب میشود ، چند تا از ترانه های این آلبوم را من و آقای کاوه صالحی گفتیم و بنا داریم از شعر چند شاعر درجه یک معاصر در این آلبوم استفاده کنیم ، سعی داریم در این آلبوم از همه تجربیات گذشته استفاده کنیم چه از لحاظ انتخاب ترانه و آهنگسازی چه از نظر ضبط و کارهای فنی ، امیدواریم آلبومی فوق العاده جذاب و عمیق ارایه بدهیم و مورد پسند مخاطبان قرار بگیرد.

*در انتها اگر ناگفته ای هست ، می شنویم ؟
خیر، سپاسگزارم از شما و همکارانتان، خسته نباشید می گویم
ممنونم از فرصت و وقتی که در ما قرار دادید.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید

کانال تلگرام هم‌آهنگ