تلگرام
اینستاگرام
آپارات
آپارات
فیسبوک
توییتر
گوگل پلاس

دومین جشنواره شعر و سلامت؛ «نبض واژه ها»برگزار شد

0

آیین افتتاحیه دومین جشنواره ملی شعر و سلامت «نبض واژه ها» با حضور معاون اجتماعی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و شاعران و هنرمندان برجسته کشور برگزار شد.

دکتر ایازی معاون اجتماعی وزارت بهداشت از لزوم برپایی این جشنواره نه فقط ویژه پزشکان و دانشجویان رشته های پزشکی بلکه برای تمام شاعران کشور سخن گفت و شاعران را مبلغ های فرهنگی موثر و اثر گذار برای عملی شدن نظام سلامت جامعه برشمرد.

در اختتامیه جشنواره سلامت که با حضور شاعران ترانه سرایان و هنرمندان برگزار شد ،محمد هادی ایازی، معاون اجتماعی وزارت بهداشت ، در ابتدای برنامه عنوان کرد: باید در حوزه سلامت به هنر‌ها پرداخت امسال برای اولین بار سند فرهنگ سلامت به امضا رسید که این نشان دهنده اهمیت فرهنگ حوزه سلامت است .این دومین جشنواره شعر و سلامت است که نسبت به جشنواره اول از آن استقبال بهتری شده و حدود چهارهزار اثر ارسال شده است . خبر دیگر این که نخستین جشنواره سلامت در حوزه های نمایشنامه نویسی ، فیلم نامه نوسی و داستان نوسی امسال برگزار خواهد شد.
در ادامه حسين زمان هنرمند كشورمان قطعات زنداني سروده «داود رحمت الهي» ، «تو نباشي» نوشته بابك سلماني و آهنگسازي بابك زرين و «بهار من گذشته شايد» سروده« معيني كرمانشاهي» و آهنگسازي «عماد رام» را اجرا كرد.
قطعه‌ «تو نباشی» اثری که به گفته او در سال های غربت خوانده بود را برای اولین بار در این شب اجرا کرد و از استرسهایش برای این اجرا گفت: برای من بسیار ارزشمند است که در جمعی چنین فرهيخته حضور دارم. اکنون که پس از ۱۶ سال مقابل میکروفون قرار گرفته ام استرس دارم . اما حضور در اين جمع سختی آن ۱۶ سال را از ذهنم برد. کار های من حال و هوای زندگی سخت خودم است. من علاقه ندارم در عرصه هنر مردم را غمگین کنم. اما همه ترانه هایم حرف دلم بوده است.
حسین زمان ،خواننده و موسیقی دان پس از ۱۶ سال ممنوع الکاری برای اولین بار بود که اجازه کار پیدا کرد.
در این مراسم از حسام الدین سراج خواننده موسیقی ایرانی با اهدای تابلوی چهره او اثر «الهام نامداری»، تندیس چهره اثر«مصطفی ذوالفقاری» و تندیس سقاخانه ای با نقره و شیشه از «دانیال زیرک» تجلیل شد.
عباس سجادی-مجری، شاعر ، ترانه سرا و منتقد ادبی- در مورد حسام الدین سراج اینگونه گفت: او یکی از سالم ترین هنرمندان در زمینه موسیقی است. شخصیت او را اگر به دو بخش هنری و اخلاقی تقسیم کنید وی در هردو نمره کامل می گیرد. سراج از خانواده ای اندیشمند و هنرمند اهل اصفهان است . موسیقی را از سیزده سالگی با آموختن تنبک آغاز کرد. سنتور را نزد سیروس ساغری آموخته و برای تکمیل آن از اساتیدی چون فرامرز پایور، رضا شفیعیان و پشنگ کامکار بهره برد. همچنین در زمینهٔ آواز از محضر محمود کریمی و محمدرضا شجریان استفاده کرد. او یکی از ثابت قدم ترین افراد در زمینه آواز ایرانی است. صدای وی ریشه ی عرفانی دارد و به اشعار جلای عارفانه میدهد ‌. سراج یکی از خوبان هنر ما است.
در ادامه حسام الدین سراج سخنرانی کرد که ضمن آن گفت: من کاري نکرده ام که ارزش قدردانی داشته باشد . من دوست دارم که تا آخر عمر شاگرد باشم همان گونه که استاد شجریان که خدا به او سلامتی دهد همیشه می گفت «سعی کنید شاگرد باشید» هر چه شاگرد تر باشیم زمینه پیشرفت برای ما فراهم تر می باشد. او ضمن تشکر از برگزار کنندگان جشنواره اثر جدیدش را که آهنگساز آن «عباس ابو حمزه»است را اجرا کرد.
سپس در ادامه برنامه گروه موسقی فلامنکو به رهبری پژمان نور به روی صحنه رفت و چهار قطعه را اجرا کرد.
در این مراسم شاعرانی چون محمد سلمانی ، مهرنوش قربان علی، محسن انشایی،احسان افشاری، بهروز یاسری و….اشعار خود را براي حاضران خواندند.
پس از آن محمد رضا شالبافان بیانیه هیئت داوران که در آن به نزدیکی شعر و جامعه پزشکی و نیز ارتباط شعر با سلامت روح و جسم مردم تأكيد شده بود را قرائت کرد . سپس برگزیدگان این دوره از جشنواره شعر سلامت اعلام شد و از آنها تقدیر به عمل آمد.
آخرین اجرای موسیقی در این جشنواره اجرای سیامک عباسی، خواننده اي که این روز ها تهیه کنندگی تئاتر خروج ممنوع را نیز به عهده دارد بود .او سه قطعه عشق،خوشبختیت آرزومهو دچاررا خواند.

این جشنواره حاشیه هایی هم داشت از گلایه ی شاعر جوان روح الله سرطاوی نسبت به بازداشت شاعری طنزپرداز در مشهد به جرم سرودن شعری طنز در خصوص شورای شهر مشهد و آرزوی آزادی برای او و عصبانیت مصطفی توفیقی دیگر شاعر شرکت کننده که با لحن بدی و ضمن مخاطب قرار دادن شاعران و دفاع از حزب اصلاح طلبان گفت : در این شرایط که اصلاح طلبان تا این حد تحت فشار هستند شما دیگر شایعه پراکنی نکنید اگر همین اصلاح طلبان نبودند شما نمی توانستید بیایید اینجا شعر بخوانید باید قدردان هم باشید .
تا چهره طنز کشور صابر قدیمی که با مطرح کردن سخنان اخیر حسن عباسی در مورد شرایط صلح با آمریکا که آن باید حجابش را رعایت کند و مسلمان شود و.. باعث خنده ی شرکت کنندگان شد .پیشنهاد قدیمی تغییر نام حسن عباسی به تاب تاب عباسی بود که سنخیت بیشتری با او دارد.مورد دیگری که وی به آن اشاره کرد شخص محمود احمدی نژاد بود که در اقدامی عجیب پیروزی تیم بیسبال آمریکا را در صفحه خود در تویتر تبریک گفته بود. در این نمونه ی نادر هم پیشنهاد صابر قدیمی صادر کردن احمدی نژاد به آمریکا به عنوان سرمایه ای ارزشمند بود.
در این مراسم پوستر دومین جشنواره با حضور دکتر ایازی معاون اجتماعی وزارت بهداشت، محمد پورسینا مدیرعامل موسسه هنر آوای سلامت، سجاد عزیزی آرام دبیر جشنواره و دکتر محمدرضا شالبافان دبیر علمی جشنواره رونمایی شد.

دومین اختتامیه جشنواره شعر سلامت با حضور شاعران ترانه سرایان و هنرمندان توسط کانون زمستان به مدیریت سجاد عزیزی آرام برگزار شد.

در ادامه عکس های سما یعقوبی را ببینید:

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید

کانال تلگرام هم‌آهنگ