تلگرام
اینستاگرام
آپارات
آپارات
فیسبوک
توییتر
گوگل پلاس

فراخوان هشتمین جشنواره بین المللی دف نوای رحمت اعلام شد

0

فراخوان هشتمین جشنواره بین المللی دف نوای رحمت که حد فاصل عید سعید قربان تا عید سعید غدیر و در سنندج برگزار می شود، از سوی حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان منتشر شد.

حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان در راستای تحقق اهداف والای انقلاب اسلامی فراخوان هشتمین جشنواره بین المللی دف نوازی «دف نوای رحمت» باشعار «هنر، همگرایی، مهربانی» که شهریور ماه 97 در سنندج برگزار می شود، را اعلام کرد.
رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان در خصوص چگونگی برگزاری این جشنواره بیان کرد: جشنواره دف نوازی «دف نوای رحمت» به عنوان یکی از مهمترین و با سابقه ترین جشنواره های موسیقی عرفانی در کشور هر ساله توسط حوزه هنری استان کردستان با هدف ترویج مضامین و مفاهیم رفیع اسلامی و انسانی، کشف و حمایت از استعدادهای جوان درراستای مقابله با تهاجم فرهنگی، خلق و تولید آثار هنری فاخر و نمونه برای ابلاغ تعالیم اسلامی، توجه به موسیقی‌های خانقاهی و عرفانی در فاصله بین عیدین سعیدین قربان وغدیر برگزار می شود.
امین مرادی بیان کرد: بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته هشتمین دوره این جشنواره از 31 مرداد لغایت دوم شهریور در سنندج با حضور دف نوازان برتر ایران و گروه هایی از دیگر کشورها برگزار می شود.
وی در خصوص بخش های جشنواره گفت: جشنواره هشتم شامل دو بخش بین الملل و سراسری می باشد که در آن با گروه نوازان و تک نوازان دف در دو رده سنی جوانان و بزرگسالان آقایان و خانم ها با هم به رقابت می پردازند .
مرادی با اشاره به استقبال بسیار بالا از جشنواره در طول سنوات گذشته، افزود: امسال نیز به منظور ایجاد شور و نشاط برنامه های متنوعی در بخش جنبی جشنواره پیش بینی شده است که هرشب در یکی از مراکز تاریخی سنندج با حضور گروه هایی برتر دف نوازی از استان های گیلان، بوشهر، لرستان، کردستان و یک یا دو گروه خارجی و یک برنامه ویژه میزبان علاقه مندان موسیقی خواهیم بود.
رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان در خصوص شرایط عمومی و تخصصی جشنواره گفت: بخش بین الملل جشنواره به صورت غیر رقابتی بوده و امیدواریم که در این دوره شاهد حضور گروه هایی از چند کشور آسیایی و اروپایی باشیم.
وی عنوان کرد: بر اساس برنامه ریزی صورت گرفته با دعوت از اساتید مطرح از دانشگاه های معتبر موسیقی از کشورهای مطرح پنل هایی تخصصی را با موضوع بررسی مقام های موسیقی خانقاهی، تاثیر موسیقی در آئین ها، دف و سازهای کوبه ای هم خانواده آن در جهان را برگزار می کنیم.
وی با بیان اینکه بخش سراسری به صورت رقابتی خواهد بود، گفت: بخش گروه نوازی شامل بخش اصلی و بخش ویژه مولودی خوانی خواهد بود و با توجه به هویت جشنواره تنها ساز دف (که اولویت اصلی جشنواره می باشد) و سازهای دو طبله و تاس (با توجه به جایگاه آئینی) مجاز به شرکت هستند و سازهای به اصطلاح ملودیک (ایرانی و غیرایرانی) حق شرکت ندارند.
در این فراخوان بخشی از قوانین جشنواره به صورت زیر خواهد بود و هنرمندان شرکت کننده باید در این چهارچوب آثار خود را به جشنواره ارسال کنند.
در گروه نوازی اعضای گروه حداقل 4 و حداکثر 6 نفرمی باشد اما در بخش ویژه محدودیتی در تعداد اعضاء وجود ندارد . • تعداد قطعات در گروه نوازی 2 قطعه است
• امکان حضور رده های سنی مختلف در گروه نوازی بلامانع است .
• دربخش ویژه جشنواره حضور تک خوان الزامی و حضور هم خوان (ها) اختیاری می باشد .
• در بخش گروه نوازی هر گروه تنها می تواند در یکی از بخش های اصلی یا ویژه شرکت نماید .
در این بخش گروه نوازی علاوه بر شرایط عنوان شده موارد ذیل نیز مورد بررسی داوران در دو بخش مقدماتی و نهایی قرار خواهد گرفت که باید مد نظر شرکت کنندگان قرار گیرد .
آهنگسازی؛ مواردی همچون جمله بندی و ترکیب ریتم ها، پلی ریتم و…استفاده (خلاقانه) از ریتم های خانقاهی و … حجم صوتی؛ نوانس ها و … هماهنگی در اجرا؛ حفظ تمپو و … آداب صحنه؛ در هنگام ورود، اجرا وخروج موارد تخصصی مورد نظر داوران (با توجه به هر ترکیب داوری متغییر خواهد بود). در بخش ویژه علاوه بر موضوعات فوق اشعار، تکنیک و کوک خواننده و کرال نیز به صورت مجزا مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت. جشنواره این حق را برای خود محفوظ می دارد تا اثر برگزیده در هر بخش گروه نوازی را برای یک اجرای زنده مورد استفاده قرار دهد . مدت زمان اجرای برنامه در گروه نوازی حداقل 7 دقیقه و حداکثر 10 دقیقه خواهد بود و در بخش ویژه حداکثر 15 دقیقه می باشد. – شرایط جشنواره در بخش تک نوازی که دو رده سنی 13تا 19 سال (نوجوانان) و 19 سال به بالا (بزرگسالان) می باشد و سن افراد شرکت کننده در رده سنی نوجوان باید تا تاریخ برگزاری جشنواره از محدوده سنی 13 تا 19 سال کمتر و بیشتر نباشد .
– دبیرخانه جشنواره در صورت مغایرت موضوع در هر مرحله مجاز به حذف شرکت کننده از مسابقه خواهد بود.
– در بخش تک نوازی حداقل زمان اجرا 3 دقیقه و حداکثر 5 دقیقه در نظر گرفته شده است و در آن شناخت مقام های خانقاهی دف و ریتم خوانی و ریتم نوازی، در بخش تک نوازی از بخش های اصلی مسابقه و دارای امتیاز برابر است .
علاقه مندان و شرکت کنندگان می توانند برای دریافت فایل فراخوان ودیگر شرایط جشنواره به آدرس www. Artsanandaj.ir مراجعه و یا با شماره تلفن 33243624 و33227125 با پیش شماره 087 تماس حاصل فرمایند .
رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان در خصوص تقویم زمان بندی جشنواره نیز گفت : مهلت ارسال آثار تا پایان تیر ماه 97 تعیین شده است و تا 10 مرداد ماه پس از داوری مقدماتی راه یافتگان بخش نهایی جشنواره معرفی می شوند.
امین مرادی ادامه داد: صبح روز چهارشنبه 31 مرداد ماه 97 پذیرش شرکت کنندگان صورت خواهد گرفت و پس از رقابت شرکت کنندگان در بخش های مختلف بعد از ظهر جمعه دوم شهریورماه با معرفی برگزیدگان به کار خود پایان خواهد داد .
آدرس دبیرخانه جشنواره: سنندج – خ فلسطین – روبروی فرمانداری – حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان – تلفن 33243624- 33227125- 33243646-087، کد پستی 53348-66166

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید

کانال تلگرام هم‌آهنگ