تلگرام
اینستاگرام
آپارات
آپارات
فیسبوک
توییتر
گوگل پلاس

10 شهر به میزبانی جشنواره موسیقی نواحی می روند

0

نشست رسانه ای دهمین جشنواره موسیقی نواحی، صبح امروز با حضور فرزاد طالبی مدیرکل دفتر موسیقی، احمد صدری دبیر علمی جشنواره، محمدرضا علیزاده مدیر کل فرهنگ و ارشاد استان کرمان و مهدی وجدانی مدیر روابط عمومی جشنواره موسیقی نواحی در تالار وحدت برگزار شد.

 

موسیقی نواحی نیازمند حمایت است
در ابتدای این نشست فرزاد طالبی در خصوص جشنواره موسیقی نواحی وجایگاه و اهمیت آن گفت: امیدواریم جشنواره موسیقی نواحی در سال 96 هم بتواند قدمی در حوزه صیانت موسیقی ایران بردارد؛ موسیقی نواحی حوزه ای است که نیازمند ومستحق حمایت است؛ موسیقی که هم از لحاظ شکلی ومحتوایی بخشی از هویت ملی وسرچشمه موسیقی ایران است؛ به اضافه اینکه مفاهیم مرتبط با حوزه هویتی را هزاران سال توانسته به نسل های بعد منتقل کند وبخشی از موسیقی ایران است که قابلیت عرضه وارایه در صحنه های بین المللی را دارد، یعنی ساکنین کشورها وفرهنگ های دیگر می توانند با آن ارتباط برقرار کنند به همین خاطر می توان گفت این موسیقی قابلیت ارایه به جهان را دارد.

وی افزود: جشنواره موسیقی نواحی بعد از چند سال تعطیلی، از سال گذشته آغاز به کار کرد. ضمن اینکه امسال با زحمات بسیاری که دوستان متحمل شده اند تغییرات مناسبی داشتیم؛ امیدوارم این جشنواره پُربارتر از سال گذشته ادامه داشته باشد. یکی از اهداف حمایتی ما تاسیس مکتب خانه ها ست که سال گذشته این کار صورت گرفت امسال هم امیدوارم در سه استان دیگر این اتفاق رخ دهد؛ این مکتب‌خانه‌ها نقش بسیار مهمی در حمایت از موسیقی نواحی دارند چون بخش آموزشی این موسیقی را پوشش می دهند.

 

محدودیت منابع و اعتبارات جشنواره
وی درباره کمبود منابع مالی و تاثیرگذاری آن در روند اجرای برنامه‌ها متذکرشد:‌ جشنواره‌های استانی و منطقه‌ای با تمرکز بر موسیقی نواحی در برخی استان‌‌ها و شهرها برگزار شد.این جشنواره‌ها در سال گذشته مورد حمایت دفتر موسیقی بودند. محدودیت منابع و اعتبارات ممکن است حرکت حمایت از موسیقی نواحی را کم کند اما متوقف نمی‌کند.

وی درباره برگزاری هفته فیلم در استان های دیگر گفت: ما امسال همزمان با جشنواره کرمان، سه هفته‌ فیلم نیز در سه استان کشور خواهیم داشت. این هفته‌های فیلم با تمرکز بر فیلم‌هایی برگزار می‌شود که موضوع شان موسیقی نواحی است.

 

راویان رسالت از اصلی ترین بخش های جشنواره است
فرزاد طالبی با اشاره به جزییات جشنواره گفت: امسال از برخی کشورها آثاری به نمایش در می‌آید؛ از کشورهایی چون افغانستان، آسیای میانه و ترکیه اجرا خواهیم داشت ودر کنار آن نشست‌های پژوهشی هم برگزار می‌کنیم. بخش راویان رسالت از اصلی ترین بخش های جشنواره است که در آن 37 نفر حضور دارند؛ در بخش جمعی هم شاهد اجرای گروه های موسیقی نواحی خواهیم بود؛ همچنین در بخش جنبی هم 18 گروه از استادان موسیقی نواحی به روی صحنه می‌روند.

 

10 شهر به میزبانی جشنواره موسیقی نواحی می روند
محمدرضا علیزاده طی سخنانی گفت: دهمین دوره از جشنواره نواحی کشور از 6 تا 9 تیرماه در کرمان برگزار می شود. استان کرمان به دلیل موقعیت جغرافیایی وتنوع اقلیمی از شرق تا غرب، موسیقی متنوعی دارد که جای تحقیق و پژوهش دارد. به غیر از شهر کرمان در 9 شهر دیگر چون بم، برسیر، رفسنجان، نرماشیر، سیرجان، زرند، انار، شهربابک و جیرفت اجرا خواهیم داشت که همزمان با کرمان میزبان جشنواره موسیقی نواحی هستند.

وی در ادامه افزود: در حوزه اجرا تلاش کردیم انسجام خوبی در برگزاری جشنواره ایجاد کنیم به همین منظوربخش اجرایی آن را به موسسات مرتبط که اجرای صحنه ای وبزرگ را برعهده دارند واگذار کردیم، ما هم به عنوان ناظر حضور خواهیم داشت. نکته دیگر در خصوص ایجاد دبیرخانه جشنواره موسیقی کرمان است که با حمایت فرزاد طالبی این اتفاق رخ داد که خوشبختانه از همان ابتدا تعامل وارتباط دبیر خانه با هنرمندان برقرار شد هر چند که تا رسیدن به نقطه ایده آل راه زیادی مانده است.

 

مکان های برگزاری جشنواره

مدیر کل فرهنگ و ارشاد استان کرمان در خصوص محل برگزاری اجراها توضیح داد: از مکان های اختصاص داده شده به جشنواره می توانم به فضای باز پارک مادر وتعدادی از مراکز تفریحی کرمان اشاره کنم ؛ در بخش رقابتی هم تلاش کردیم از سالن های خوبی استفاده کنیم برای همین امیدوارم جشنوراه با کیفیت مناسبی برگزار شود.
علیزاده در ادامه ازاتفاقات خوب جشنواره نهم که نمونه بارز آن تولید آثار برگزیده موسیقی نواحی به صورت یک مجموعه بود سخن گفت.

 

منظومه خوانی موضوع محوری جشنواره

احمد صدری با اشاره به موضوع محوری این دوره از جشنواره گفت: در این دوره از جشنواره منظومه خوانی موضوع محوری است در کنار آن راویان اصالت هم خواهیم داشت که این بخش مربوط می شود به کسانی که کارهای شان کم تر دیده شده است .
وی با اشاره به مهم ترین رویداد جشنواره امسال گفت: ما از کل برنامه ها پخش آنلاین خواهیم داشت که مخاطبان و علاقه مندان می توانند با یک اختلاف ده دقیقه ای این اجراها را مشاهده کنند. تلاش داریم در بهترین سطح کیفی این اتفاق رخ دهد.

در خاتمه این نشست فرزاد طالبی در پاسخ به سوال خبرنگاران در خصوص بودجه جشنواره گفت: بودجه جشنواره 500 میلیون تومان است که 250 میلیون از بودجه‌ امسال را دفتر موسیقی و بقیه را استان کرمان تامین می‌کند. کل بودجه هم 250 میلیون تومان است.

 

او در ادامه در پاسخ به این سوال نیز که چه لزومی دارد هرسال جشنواره در کرمان برگزار شود توضیح داد: تفاهم‌نامه‌ای سه ساله بسته شده که جشنواره موسیقی نواحی در کرمان برگزار شود. براساس همین تفاهم‌نامه امسال دومین جشنواره‌ای است که در کرمان برگزار می‌شود.من معتقدم که این جشنواره می‌تواند در استان‌های دیگر هم برگزار شود. علاقه‌مند هستیم که استان‌های دیگر هم میزبان این جشنواره باشند. اما لازم است که استان میزبان آمادگی و تمایل برای برگزاری جشنواره را داشته باشد.

این نشست با رونمایی از پوستر دهمین جشنواره موسیقی نواحی که طراحی آن را پرویز بیانی انجام داده بود پایان یافت.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید

کانال تلگرام هم‌آهنگ