تلگرام
اینستاگرام
آپارات
آپارات
فیسبوک
توییتر
گوگل پلاس

سه هنرمند موزیسین با زبان تجسمی به صحنه می روند

0

نشست خبری کنسرت بزرگداشت پرویز تناولی صبح امروز با حضور کریستف رضاعی، مازیار یونسی، رامین صدیقی مدیر نشر موسیقی «هرمس» و بهزاد حاتم مدیر موسسه «پری صفا» در تالار وحدت برگزار شد.

در این نشست بهزاد حاتم از مجموعه شکل گیری این رویداد گفت: از دو سال پیش قصد داشتم به یاد همسر درگذشته ام که نویسنده موسیقی بود و دوست داشت به هنرمندان کمک کند بنیادی را با هدف آفرینش آثار موسیقایی هنرمندان تاسیس کنم؛ به بهانه بزرگداشت پرویز تناولی که هنرمند محبوب من و همسرم بود این ایده در ذهن من پیش آمد که کنسرتی را با حضور سه آهنگساز برجسته کشور در تالار وحدت برگزار کنم .

وی افزود: از اهداف دیگر بنیاد «پری صفا» ساخت یک سالن تخصصی موسیقی مدرن است که در این زمینه اقداماتی را با خریداری زمینی در حوالی منطقه ونک تهران انجام داده ایم ودرصدد راه اندازی آن در سال های آینده هستیم. همانطور که رامین صدیقی به استعدادهای موسیقی کمک می کند من هم در کنار او هستم تا گوشه ای از کار را بگیرم.

در ادامه کریستف رضاعی از حضور خود در این کنسرت گفت: دورادور با کارهای تناولی آشنا بودم ، این قضیه از 3 الی 4 ماه پیش شروع شد؛ دیداری که با پرویز تناولی داشتم به من کمک کرد تا شخصیت او را بیشتر بشناسم البته که کارهای او در عرصه مجسمه سازی به اندازه ای بود تا منبعی برای ساخت یک قطعه موسیقایی پیدا کنیم.

وی با اشاره به قطعه خود توضیح داد: قطعه ای که نوشتم در قالب دو موومان با نام های «هیچ و کمال» و «شیرها» ساخته شده است که بخش اول کار بر اساس جرقه خلق هنرمند از مرحله کمال به «هیچ» رسیدن است؛ این «هیچ» همان عنصر کارهای استاد تناولی است که این بار تلاش کردم با «سکوت» حرف درونی هنرمند را به مخاطب ارائه دهم ، در موومان دوم هم پیچیدگی های ذهن هنرمند بر اساس استفاده از سازهای بادی برنجی به گوش شنیداری مخاطب ارائه می شود.

 

بهزاد حاتم مدیر موسسه «پری صفا» با توضیحی درباره نمایشگاه پرویز تناولی گفت: نمایشگاه پرویز تناولی درباره شیر ایرانی است که منقرض شده است ولی در فرهنگ و هنر گذشته ایران جایگاه بسیارمهم و ارزشمندی دارد ، این هنرمند هم کلکسیونی از این نقش برجسته را در آثارش دارد.

مازیار یونسی دیگر هنرمندی بود که با اشاره به آثار خود بیان کرد: در دو بخش آثارم را ارائه خواهم داد، بخش اول آن آثار خلق شده استاد تناولی و بخش دوم تحقیقات مختلف این هنرمند در هنر بومی ایران ست که مورد بررسی قرار گرفته است. همیشه آثار این هنرمند برای من خاص بوده است به همین خاطر تلاش کردم با تاثیر از کارهای او این اثر را خلق کنم.

وی درباره جزئیات اثری که آهنگسازی کرده است گفت: کار من در دو عنوان به نام های «شیرهای دشت ارژن» و«تمثال ها و نمودها» ارائه خواهد شد.ارژن نام منطقه ای ست که در آنجا آخرین شیر ایرانی رویت شده است؛ برای ساخت این اثر به جای آنکه روی آثار تناولی تمرکز کنم تلاش کردم شیوه تفکرم متاثر از آثار او باشد این تاثیری که هنرمند برای خلق اثر می گیرد خیلی اهمیت دارد.

رامین صدیقی مدیر نشر موسیقی «هرمس» در ادامه درباره اثری که پیمان یزدانیان ساخته است توضیح داد: پیمان یزدانیان برای این کنسرت یک پوئم سمفونی نوشته است و تلاش کرده که با معرفی نکردن عنوان موومان ها اثر را لو ندهد تا برداشتی را بدون هیچ پیش زمینه ای در اختیار مخاطب قرار دهد و فکر می کنم این موضوع می تواند جالب توجه باشد. درحقیقت این اثر نماد هویتی است چون هویت شیر را در تاریخ ما تا به امروز بیان می کند.
مازیار یونسی با اشاره به پیام این کنسرت به مخاطبان گفت: این کنسرت پیامی دارد و آن این است که هنرمندان باید همدیگر را ببینند وهوای هم را داشته باشند ؛ این اتفاق هم در این سال ها نهادینه شده است و رخدادی ارزشمند است چون موجی را در بدنه هنرمندان به وجود آورده است؛ آنها دیگر به جای دیدن عیب ها می توانند در خلق کردن و آفرینش یک اثر هنری کنار یکدیگر باشند.

در بخش پاسخ به سوال خبرنگاران رامین صدیقی مدیر نشر موسیقی «هرمس» در خصوص اینکه آیا این آثار قرار است به صورت سی دی هم منتشر شود توضیح داد: برای ضبط کار طبیعتا ما امکانات مالی بسیار محدودی داریم اما امیدواریم که در تاریخ های 10 و11 تیرماه که تمریناتمان شروع می شود بتوانیم این کار را انجام دهیم ؛ اگر کیفیت ارکستر به لحاظ صدایی قابل توجه باشد تصمیم داریم که کار را در استودیو ترمیم کنیم اما در حال بررسی برای ضبط کار در استودیوهای مجهز موسیقی کشورهایی چون ترکیه ،چک و.. هستیم که امیدوارم به نتیجه مورد نظر برسیم.

وی درباره ایده شکل گیری این کنسرت اینگونه پاسخ داد: ایده شکل گیری این کنسرت اواسط پاییز مطرح شد ودر دی ماه نخستین جلسه را گذاشتیم در حقیقت اولین جرقه های این کار از بهمن شروع شد؛ خرداد ماه هم طبق زمان بندی کارها به اتمام رسید.

لازم به ذکر است که کنسرت بزرگداشت پرویز تناولی روزهای دوازدهم، سیزدهم و چهاردهم تیر توسط ارکستر آیسو در تالار وحدت برگزار می شود.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید

کانال تلگرام هم‌آهنگ