تلگرام
اینستاگرام
آپارات
آپارات
فیسبوک
توییتر
گوگل پلاس

کنسرت گروه کوچی هفتم شهریور در فرهنگسرای نیاوران برگزار می شود

0

کنسرت گروه «گوچی با سرپرستی و نوازندگی گیتار فلامنکو هوتن وکیلی مقدم هفتم شهریور درفرهنگسرای نیاوران برگزار می شود.

 

به گزارش روابط عمومی گروه موسیقی کوچی٬ نشست خبری کنسرت گروه «گوچی» ظهر امروز دوشنبه 29 مرداد 1397 در خانه هنرمندان ایران برگزار شد. در این نشست هوتن وکیلی مقدم سرپرست گروه، محمد اشرفی نوازنده گیتار بیس و فرهاد خزری خواننده گروه حضور داشتند.

دراین نشست هر کدام از اعضای گروه به بیان دیدگاه‌هایشان درباره اجرای پیش‌رو و البته موسیقی فلامنکو(ژانر موسیقی گروه گوچی) پرداختند.

هوتن وکیلی‌مقدم سرپرست گروه گفت: ما از سال 1391 کارمان را با موسیقی بی کلام و فلامنکو آغاز کردیم. از سال ۹۵ دو خواننده به گروه اضافه شدند. در حال حاضر جیپسی‌فلامنکو، موسیقی تلفیقی و موسیقی امریکای لاتین را اجرا می‌کنیم. خوانندگان گروه قطعه‌های با کلام را به همان‌زبان اسپانیایی می‌خوانند.

 او افزود: از سال 1396 با پیام جوانی نوازنده تار آشنا شدیم و در فضای موسیقی تلفیقی تجربه‌های خوبی داشتیم. از این رو در کنسرت هایمان چند قطعه را با همنوازی گیتار و تار اجرا می کنیم. در اجرای پیش‌رو قطعه‌های با کلام‌مان بیشتر شده است. می‌خواهیم در کنار مخاطبان خاص، مخاطبان عام را هم داشته باشیم.

وکیلی مقدم ادامه داد: از سال ۹۱ تا کنون سالی حداقل یک‌اجرا داشته ایم و این تعداد اجرا برای این فاصله زمانی شاید کم باشد. بخشی از این کم‌کاری به علت بروکراسی‌های اداری است. بخشی دیگر به خاطر علاقه زیاد مخاطبان به موسیقی پاپ است.همه جای دنیا موسیقی پاپ مخاطب بیشتری دارد. اما موسیقی‌های جدی در همه جای دنیا از سوی دولت‌هایشان حمایت می‌شوند.

 او افزود:در سال‌های گذشته سالن‌ها به صورت درصدی با گروه‌ها همکاری می‌کردند و درصدی از میزان بلیت‌فروشی را برمی‌داشتند. اما  در حال حاضرسالن‌ها اجاره‌بهای خود را به صورت ثابت دریافت می‌کنند.ما سه سالن برج آزادی، سالن رودکی و فرهنگسرای نیاوران را در تهران داریم که برای اجرای کنسرت‌های ما مناسب هستند. بقیه سالن ها ظرفیت‌شان زیاد است.

 سرپرست گروه موسیقی کوچی درباره وضیعت گروه های فعال موسیقی فلامنکو گفت:در حال حاضر در کشور به غیر از یک گروه، گروه دیگری را نمی‌شناسم که به صورت مداوم موسیقی فلامنکو اجرا کند. این یک گروه هم‌اجرایی در سال ۹۳ داشته و از آن به بعد اجرایی از آنها ندیده‌ام. شاید تنها گروه در ژانر موسیقی فلامنکو ما باشیم که اکنون حدود هشت سال است به طور مداوم فعالیت‌مان ادامه دارد.

 او افزود:متاسفانه رسانه ملی بیشتر از هر چیز به موسیقی پاپ می‌پردازد. هرگز‌ندیده‌ام گروهی در زمینه موسیقی فلامنکو در تلویزیون به مردم معرفی شود.

 به گفته وکیلی مقدم٬ پیدا کردن خواننده فلامنکو در ایران بسیار دشوار است. درست مثل این است که از یک اسپانیایی بخواهید برای ما در دستگاه شور آواز بخواند.

 او درباره گروهی که اخیرا به عنوان جیپسی‌کینگ به ایران آمده بود گفت: تنها یکی از خوانندگان اصلی گروه جیپسی را به همراه داشت و بقیه هم نوازندگان جوان بودند. اعضای اصلی گروه جیپسی‌کینگ هفت نفر بوده‌اند.موسیقی فلامنکو نوازندگان بسیار قوی‌تری نسبت به کسانی که به ایران آمدند، دارد. بحث بر سر کیفیت نیست، کاور کردن آثار جیپسی‌کینگ برای مخاطب جذابیت دارد و به همین دلیل اجراهایی که با عنوان گروه جیپسی کینگ تبلیغ می‌شوند، معمولا مخاطبان بسیاری دارند.

 او درباره انتشار البومش گفت:چند سال است که می‌خواهیم آلبومی از آثارمان را منتشر کنیم. اما مشغله‌های کاری و سختگیری در کیفیت، ‌باعث شده که به تعویق بیافتد. امیدواریم امسال آخرین سال بدون آلبوم‌مان باشد.

 او درباره دلایل اقبال موسیقی اسپانیایی گفت:موسیقی کشور اسپانیا در سال‌هایی به موسیقی عربی نزدیک ‌می‌شود و این مسئله هم به علت حضور اسلام و اعراب در اسپانیا است.در موسیقی اسپانیا دستگاه هایی هست که خیلی‌جنبه شرقی دارند. عود و قانون سازهایی هستند که در اسپانیا بسیار مورد توجه قرار می‌گیرند. گوش شنونده ایرانی از شنیدن این سازهای در قالب موسیقی اسپانیایی لذت می‌برد. در کل شنونده اهل خاورمیانه از شنیدن موسیقی فلامنکو لذت می‌برد.

 او افزود:مردم ما هم موسیقی اسپانیایی را راحت‌تر از موسیقی کلاسیک درک می‌کنند.موسیقی فلامینکو موسیقی دستگاهی است. وقتی در دستگاهی اجرا می‌کنید باید اصول آن را رعایت کنید.

فرهاد خزری خواننده گروه کوچی گفت: تخصص اصلی من موسیقی کلاسیک است در آواز کلاسیک باید به زبان‌های مختلف آواز خواند. وقتی حضور در گروه «گوچی» به من پیشنهاد شد، فضاهای موسیقی فامنکو را آزمودم و دیدم که نتیجه کار خوب می‌شود.

 او افزود:من‌سعی می کنم که اجرایم چیزی شبیه به زبان اصلی دربیاید. برخی می‌پرسند که چرا برای این ملودی‌ها شعر فارسی انتخاب نمی‌کنید؛ باید بگویم که شعر فارسی بر روی موسیقی فلامنکو خوب نمی‌نشیند. در کل شعر فارسی و آلمانی با موسیقی‌های دیگر به خوبی همراه نمی‌شود.

محمد اشرفی نوازنده گیتار بیس گفت: نقش‌گیتار بیس در موسیقی فلامینکو و موسیقی لاتین، خیلی پررنگ نیست. اما من درون‌مایه های موسیقی جز را وارد اجراهایمان کردم. گروه ما نسبت به گروه های جپسی کم‌‌تعدادتر است. از معدود گروه هایی هستیم که هشت سال است به طور مداوم در کنار هم‌کار می‌کنیم.

گروه «كوچی» از سال ١٣٩١ با سرپرستی و تكنوازی گيتار هوتن وكيلی مقدم  اجراهايی را در سبك فلامنكو و جیپسی فلامنکو به روی صحنه برده است.

 این گروه، در سال های  نخست فعالیتش  قطعات بدون كلام از بزرگان اين سبك مانند «پاكو دلوسيا» و «پاكو پنيا» و همچنين قطعاتي از گروه «جيپسي كينگز» را درسالنهاي شهر تهران اجرا كرد. از سال ١٣٩٥ با توجه و در نظر داشتن سلیقه مخاطبان در این سال ها، ضمن اضافه شدن خواننده به گروه، «كوچي» قطعاتي به زبان اسپانيايي و در سبك «جيپسي فلامنكو» از موسيقی كولیهای اسپانيا را به رو صحنه برد، که با استقبال خوبی از سوی مخاطبان رو به رو شد.

هوتن وکیلی مقدم، محمد اشرفی، نلوفر صادقی، افشین هنرور، پیام جوانی، فرهاد خزری و مصطفی نجفی اعضای گروه «کوچی» هستند.

کنسرت این گروه هفتم شهریور 1397 در فرهنگسرای نیاوران برگزار می‌شود.  علاقه‌مندان می‌توانند بلیت‌های این کنسرت را در سایت ایران کنسرت تهیه کنند.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید

کانال تلگرام هم‌آهنگ