تلگرام
اینستاگرام
آپارات
آپارات
فیسبوک
توییتر
گوگل پلاس

رهبر ارکستر ایتالیا:موسیقی ایرانی سابقه ای چند هزارساله دارد و شناخت آن کار ساده ای نیست

0

هم آهنگ- نشست خبری اجرای مشترک ارکستر سمفونیک تهران و ارکستر فستیوال راونای ایتالیا عصر امروز با حضورعلی اکبر صفی پور«مدیرعامل بنیاد رودکی» ،شهرداد روحانی و ریکاردو موتی  در تالار وحدت برگزار شد.

در ابتدای این نشست علی اکبر صفی پور درباره این اجرا گفت: اتفاقی  که پنج شنبه ساعت 7 شاهد آن هستیم حاصل یک فعالیت 9 ماه است که از مهرماه سال گذشته شروع شده است ، خوشبختانه با حمایت وهمراهی عزیزان توانستیم آن را به نتیجه برسانیم . این اتفاق تحت عنوان «جاده های دوستی» در کشورهای مختلف فقط یک بار اجرا شده است. این سبک اجرا در جهان توانسته جایگاه ویژه ای را کسب کند .19 کشور میزبان این ارکستر بودند خوشبختانه این اتفاق برای ما هم رخ داد که جزء بیستمین کشور باشیم.

وی افزود: شهرداد روحانی این برنامه را مدیریت کرد و در 6 ماه گذشته توانست کار را پیش ببرد از ایشان تشکر می کنم امیدوارم این حرکت باعث برخورد قابل توجه از سوی هنرمندان وجامعه مخاطب شود. این اجرا به طور مستقیم از تلویزیون ایتالیا هم پخش خواهد شد.

در ادامه شهرداد روحانی گفت: خوشحالم که ارکسترسمفونیک تهران به سطحی رسیده است که می تواند با همکاران ایتالیایی اجرای مشترکی داشته باشد.

ریکاردو موتی رهبر ارکستر ایتالیا دیگر سخنرانی بود که درباره حضور خود در ایران اینگونه توضیح داد: برای نخستین بار است که به ایران می آیم بسیار خوشحالم که با ارکستر ایران این برنامه را اجرا می کنیم ،وظیفه خود می دانم که ازحامیان این برنامه  شهرداد روحانی ودکتر صفی پورکه کمک کردند این برنامه در ایران و ایتالیا اجرا شود تشکر کنم.

وی افزود: بسیار راضی وخوشحالم از این اجرای مشترک؛ گروه ما و سمفونیک تهران به نام موسیقی مرزی نمی شناسند هر دو از طریق موسیقی احساسات خود را به مخاطبان القاء می کنند. خوشحالم که نه تنها شهروندان تهران بلکه ایتالیا هم می توانند شاهد این رخداد باشند.

رهبر ارکستر ایتالیا در ادامه درباره ارکستر سمفونیک تهران گفت: در برخورد اول اصلا توقع نداشتم که با نوازندگان خوبی مواجه شوم ، متوجه شدم که استاد روحانی نوازندگان  گروه خود را به خوبی  آماده کرده است و آنها شناخت خوبی از موسیقی کلاسیک دارند.

وی در پاسخ به این سوال که شما چقدر با موسیقی ایرانی آشنا هستید توضیح داد: باید به عدم شناخت خود به موسیقی ایرانی اعتراف کنم چون تخصص کاری من موسیقی کلاسیک است.موسیقی ایرانی سابقه‌ای چند هزار ساله دارد و شناخت آن کار ساده‌ای نیست.

موتی از رپرتوار انتخابی این اجرا گفت: من آثار جوزپه وردی را انتخاب کردم چون چهره جهانی است وآثار او را همه دنیا دوست دارند او تنها موسیقیدانی است که جان و روح موسیقی ایتالیا را به ما نشان داده است. جوزپه وردی برای ما ایتالیا است البته نه از نظر سیاسی بلکه از لحاظ روح و جان این کشور این موضوع را می گویم امروز هم وردی ایرانی است.

در پایان این نشست موتی در پاسخ به این سوال که چرا آثار آهنگسازان ایرانی را اجرا نمی کنید گفت: بار اول است که چنین سوالی از من می‌شود. ما این برنامه را 20سال است که اجرا می کنیم در حقیقت ایتالیا دست دوستی به سمت کشور های دیگر دراز می کند ؛امیدوارم ایران نیز روزی دست دوستی خود را به سمت ما دراز کند.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید

کانال تلگرام هم‌آهنگ