تلگرام
اینستاگرام
آپارات
آپارات
فیسبوک
توییتر
گوگل پلاس

حضور نوازندگان ایرانی در شصتمین بی نال موسیقی ونیز

0

نشست مطبوعاتی شصتمین بی نال موسیقی ونیز با حضور نمایندگان موسیقی ایران؛ کارن کیهانی،علیرضا فرهنگ ،مهدی خیامی و ایوان فدله دبیر بی نال موسیقی ونیز (به صورت اسکایپ) در ساز خانه تهران برگزار شد.

در این نشست که با حاشیه های زیادی چون اعتراض برخی از خبرنگاران به عدم حضورشان در جشنواره ونیز همراه بود؛ کارن کیهانی گفت:  کنسرت ما قرار است در روز اختتامیه با حضور سه نوازنده ایرانی برگزار شود؛ طبق برنامه ریزی هایی که انجام گرفته قرار است مهدی خیامی، علیرضا فرهنگ و بنده با آنسامبل «دیوِرتیمنتو» کشور ایتالیا برنامه های مختلفی را برگزار کنیم.

وی افزود: کنسرت با عنوان (از گذشته تا به امروز) شامل دو بخش است در بخش اول هر کدام از ما قطعاتی را برای ساز ایرانی همراه با ارکستر مورد نظر اجرا می کنیم. در بخش دوم هم که رجعتی به موسیقی قدیمی ایران است به شکل کاملا مجزا قطعاتی را به صورت کلاسیک اجرا می کنیم .

درادامه مهدی خیامی با بیان اینکه این پروژه یک سال و نیم پیش به پیشنهاد رهبر آنسامبل دیورتیمنتو مطرح شد گفت : وقتی پیشنهاد این پروژه مطرح شد،بعد از جلسات متعدد به ترکیب ثابت «سازی» دست پیدا کردیم که به وسیله آن بتوانیم در جهت اجرای موسیقی معاصر که سوژه مورد نظر بی ینال موسیقی ونیز است، قطعاتی را اجرا کنیم.

وی افزود: از پیشنهاد های اولیه این بود که سازهای ایرانی را در کنار سازهای غربی قرار دهیم تا به این ترتیب علاوه بر نتیجه موسیقایی به نتیجه فرهنگی نیز دست پیدا کنیم.

خیامی در خصوص نحوه انتخاب اعضای گروه گفت:  ما برای انتخاب آهنگسازان ایرانی تلاش های بسیاری را انجام دادیم تا با توجه به امتیازات هنرمندان ایرانی و ویژگی هایی که دارند نسبت به انتخاب آنها برای شرکت در این دوره از فستیوال اقدام کنیم. آهنگسازان بسیاری دعوت شدند که در نهایت کارن کیهانی و علیرضا فرهنگ مورد تایید قرار گرفتند.

وی در خصوص حمایت های اسپانسر ایتالیا از این پروژه اظهار کرد: چون کنسرت پر هزینه ای است تنها بخش خصوصی برای اجرای پروژه به ما کمک کردند . این پروژه با حمایت های اسپانسرهای ایتالیا کلیک خورد .دفتر موسیقی وارشاد ایران هیچ حمایتی در این زمینه نداشت تمامی مسائل شخصی فقط از طرف بی نیال موسیقی ونیز تامین شده است.

در ادامه نشست از طریق اسکایپ با ایوان فِدِله مدیر هنری شصتمین بی ینال موسیقی ونیز ارتباط برقرار کردند تا به سوالات خبرنگاران پاسخ دهد، وی طی سخنانی گفت: آشنایی من با موسیقی ایرانی به سال ۱۹۹۰ در آکادمی استراسبورگ باز می گردد که در آنجا با ایرج صهبایی آشنا شدم و از همان زمان تاکنون کم و بیش با این نوع موسیقی سرو کار داشتم. در حال حاضر هم دو نفر از آهنگسازانی را که قرار است در فستیوال شرکت کنند را می شناسم چرا که از هنرجویان من در ایتالیا بودند.

ما برای اینکه نشان بدهیم مدرنیته امروز ریشه در تاریخ دارد تلاش کردیم با تمرکز روی آثار آهنگسازانی که در بستر موسیقی اروپا قرار ندارند فضا را به سمتی هدایت کنیم که آنها نیز بتوانند فرهنگ غنی خود را معرفی کنند.

فدله در پایان خاطر نشان کرد:  خوشبختانه تا آنجا که به من اطلاع داده شد بلیت کنسرت مشترک آنسامبل دیورتیمنتو و هنرمندان ایرانی به پایان رسیده و من درصدد برنامه ریزی هایی هستم که بتوانم کنسرت در فضای باز را برای علاقه مندان برگزار کنم.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید

کانال تلگرام هم‌آهنگ