تلگرام
اینستاگرام
آپارات
آپارات
فیسبوک
توییتر
گوگل پلاس

نشست رسانه ای سی دومین جشنواره موسیقی فجر برگزار شد

0

نشست رسانه ای سی دومین جشنواره موسیقی فجر صبح امروز ۳۰ آذرماه با حضور حمیدرضا نوربخش دبیر جشنواره و مهدی وجدانی روابط عمومی جشنواره در ساختمانن وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

در ابتدای این نشست حمید رضا نوربخش با اشاره به جشنواره های گذشته یاد آور شد: یکی از دغدغه های اصلی من این بود که این جشنواره ،جشنواره ای شود که بتواند عرض اندام کند .جشنواره فراز ونشیب هایی داشت،هنرمندان اقبالی نشان نمی دادند که در جشنواره موسیقی فجر حضور داشته باشند ،در موسیقی مثل سینما همکاری وجود ندارد.
وی افزود: ما ریل گذاری جدیدی را از سال گذشته انجام دادیم که به هدفمان برسیم،تلاش کردیم از فعالان موسیقی وبزرگان این عرصه دعوت کنیم تا جشنواره رونق داشته باشد.ما از هر نقدی استقبال می کنیم ،نقد ها باعث می شود که بتوانیم به بهترین نحو جشنواره را برگزار کنیم.امیدوارم امسال جشنواره خوبی داشته باشیم.
وی با اشاره به جزئیات جشنواره توضیح داد: از ۲۲ دی تا اول بهمن جشنواره برگزار می شود.سال گذشته تالار وحدت،رودکی،نیاوران ،برج میلاد و نمایشگاه بین المللی مکان های برگزاری جشنواره بودند، برج آزادی امسال هم اضافه شده است.البته ما روی ۶ سالن برنامه ریزی کردیم، ممکن است که یکی از سالن ها حذف شود.

نوربخش افزود: ‌ مانند سال گذشته در سالن نمایشگاه میلاد مجموعه پاپ، تالار وحدت ورودکی بخش ارکسترال ،بین الملل وایرانی ، فرهنگسرای نیاوران بخش موسیقی بانوان وبخش هایی از موسیقی ایرانی ونواحی ،برج آزادی وارسباران موسیقی نواحی وتلفیقی ودر برج میلاد هم بخش ارکسترال وبین الملل را داریم.ما امسال موسیقی ایرانی ،پاپ ،تلفیقی ،نواحی وکودک داریم.
دبیر سی ودومین جشنواره موسیقی فجر با اشاره به بخش تاثیر گذار جشنواره خاطر نشان کرد: امسال جشنواره توجه ویژه ای به موسیقی نواحی داشته است ،حدود ۱۰ اجرا در موسیقی نواحی داریم .تلاش کردیم نگاه ویژه ای به موسیقی نواحی داشته باشیم ؛ ازگروههای ویژه بانوان هم برای حضور در جشنواره دعوت کرده ایم.
وی در ادامه از دیگر بخش های سی ودومین جشنواره موسیقی فجر گفت: باز خوانی موسیقی ۴دهه اخیر را خواهیم داشت که بخش پر رنگ آن موسیقی دوران انقلاب است .
این موسیقی برگرفته از آثار چاوش ها است. ارکستر ملی قرار است در جشنواره امسال فعالیت رسمی خود را با اثر جاودانه ای از استاد احمد پژمان وبا صدای علیرضا افتخاری اجرا کند؛ همچنین با ارکستر ایتالیا اجرای مشترکی هم خواهد داشت.
وی با بیان اینکه ما امسال تلاش کردیم بخش پژوهشی هم در جشنواره داشته باشیم گفت: در واقع در این بخش ۵ عنوان با موضوعاتی چون بررسی موسیقی آکادمیک در دانشگاهها،تغییر مدرنیته پژوهشهای موسیقی وطبقه بندی آن ،نو آوری موسیقی وجود دارد.

مدیر عامل خانه موسیقی از بخش ویژه جشنواره گفت: از دیگر برنامه های این جشنواره حضور واجرای برگزیدگان جشنواره های موسیقی معاصر ،جوان و نواحی است.

رئیس سی دومین جشنواره موسیقی فجر درباره جایزه باربد گفت: سال گذشته در بخش رقابتی جایزه باربد داشتیم ،این جایزه در سالهای متوالی محور اصلی جشنواره بود ،مبلغ این جایزه مانند سالهای پیش ۲۵۰ میلیون تومان است.

وی در خصوص داوری های جشنواره توضیح داد: سال گذشته تعداد داوران زیاد بود امسال فکر کردیم بهتر است تعداد داوران را کم تر کنیم،در بخش های مختلف بین ۵ تا ۹ داور خواهیم داشت؛ طبیعتا با این کار ما آیین نامه داوری را تکمیل ونقاط ضعف وقوت را بررسی کردیم،در بخش داوری ها تمام آلبوم هایی که تولید می شود؛ از مهر تا مهر را رصد کردیم.
نوربخش خاطر نشان کرد: پارسال گفتیم داوران هم می توانند اثری در بخش رقابتی داشته باشند ولی امسال این اتفاق نخواهد افتاد.نکته دیگر ما در جشنواره سالهای پیش بخشی به نام نسلی دیگر داشتیم ،چون می خواستیم این بخش نادیده گرفته نشود وبه خوبی دیده شود ؛ از جشنواره موسیقی حذف کردیم وآن را به جشنواره کلاسیک منتقل کردیم.
مدیرعامل خانه موسیقی از دلایل برگزاری جشنواره درپایتخت گفت: ما دوست داشتیم جشنواره هم در استان های دیگر برگزار شود؛ اتفاقا منتظر درخواست استان ها هم بودیم ولی چون درخواستی از سوی آنها نداشتیم جشنواره را مثل سالهای پیش در تهران برگزار کردیم.
وی درباره سایت بلیت فروشی جشنواره توضیح داد: فکر کردم شاید درست نباشد بی ضابطه با یک سایت کار کنیم به همین منظور سال گذشته از همه سایت ها کمک خواستیم وسه سایت قرار شد مسئولیت بلیت فروشی جشنواره را برعهده بگیرند. امسال هم طی مذاکراتی که داشتیم قرار شد سایت هایی که برای بلیت فروشی جشنواره داوطلب می شوند به جشنواره پیش پرداخت وهمچنین درصدی از فروش بلیت خود را دهند.سایت هایی که این شرایط را داشته باشند با جشنواره همکاری می کنند. قیمت بلیت کنسرت هیچ فرقی نخواهد کرد به طورمتوسط ۵۵ هزار تومان خواهد بود.

وی درپایان در پاسخ به این سوال که برخی از هنرمندان کمپینی به اعتراض از جشنواره فجر راه انداخته اند نظرتان در این خصوص چیست توضیح داد: ما به هیچ عنوان در جشنواره تبعیض قائل نشدیم با توجه به بودجه ای که به ما داده اند جشنواره را برگزار می کنیم واز گروهها ی مختلف دعوت کرده ایم که در جشنواره حضور پیدا کنند.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید

کانال تلگرام هم‌آهنگ