تلگرام
اینستاگرام
آپارات
آپارات
فیسبوک
توییتر
گوگل پلاس

شیوه نقد ترانه در نشست تخصصی ترانه_آواز کانون ادبی زمستان

0

با توجه به تعریف کانون_زمستان از ترانه که؛ متنی است در خدمت موسیقی که به طور مستقل می تواند شعر باشد یا نباشد، باید گفت ابزار های نقد ترانه نباید صرفا قواعد نقد شعر باشند بلکه ابتدا اِلمان های تحلیل موسیقی برای نقد ترانه ارجحیت دارد، و سپس نقد ادبی می تواند حتی الامکانِ همجواری متن ترانه با شاعرانگی اثر را بررسی کند.

نکته اول)
لازم به ذکر است که اگر متن پیشنهادی برای تولید موسیقی کاملا از قوائد شعر پیروی کند یعنی وزن و عروض و قافیه و … را رعایت کرده باشد و تنها زبان محاوره و شکسته نگارش شده باشد به طور مستقل به آن شعر محاوره گفته می شود. اما متنی که از قوائد شعر پیروی نمی کند و از طرفی برای تلفیق با موسیقی نگاشته شده یا بر اساس ملودی سروده شده باشد به طور مستقل (متن پیشنهادی برای اجرا) نامیده می شود.

نکته دوم)
هر نوشته ای چه شعر باشد، چه متن پیشنهادی یا هر گونه‌ی نوشتاری دیگر پس از تلفیق با موسیقی و اجرا #ترانه نامیده می شود. از طرفی ترانه ها نیز به بر اساس نوع موسیقی و میزان نزدیکی آن با شعر به دسته های گوناگون تقسیم می شوند همانند ترانه های فولک یا ترانه های کوچه بازاری یا ترانه های فاخر و ‌…

 

بنابر این شیوه نقد ترانه در برنامه ترانه_آواز کانون زمستان به ترتیب چنین است؛
۱. اعلام برنامه و معرفی کارشناسان حوزه موسیقی (۳نفر) و کارشناسان بخش ادبی (۳ نفر) برای هر برنامه
۲. دوستانی که مایلند با توجه به مهمانان هر هفته اثرشان نقد و بررسی شود روز برنامه نیم ساعت قبل از شروع یعنی ساعت ۱۶:۳۰ اثر خود را به جناب سیدحسین متولیان برای تعیین سطح می رسانند.
۳. از بین آثار رسیده ۷ اثر برای جلسه انتخاب می شود.
۴. ابتدا ۳ کارشناس محترم موسیقی کارها را با صدای ترانه سرا می شنوند و بر اساس قوائد موسیقی مانند میزان توانایی کلام در تلفیق با موسیقی و جذابیت اثر به لحاظ موسیقایی به هر کدام از آثار امتیاز می دهند.
۵. از بین هفت اثر با جمع زدن امتیاز داوران موسیقی و محاسبه میانگین نمرات، ۲ تا ۳ اثر به مرحله بعد راه پیدا می کند.
۶. در این مرحله سه کار انتخاب شده توسط کارشناسان ادبی مورد نقد و بررسی _ به لحاظ ادبیت اثر_ قرار می گیرد و پس از جمع آوری امتیاز ها یک اثر به عنوان نمونه و الگوی مورد تایید کارشناسان شعر و موسیقی معرفی می گردد.
۷. با توجه به فراهم بودن امکانات موسیقایی در برنامه و حضور اهالی موسیقی بخصوص داوران دو بخش برای ترانه انتخابی ملودی پیشنهادی ترسیم و به صورت کارگاهی ساخته می شود.

 

این شیوه از نقد و بررسی ترانه برای نخستین بار در کشور برگزار می گردد و پیش از این سابقه ی دیگری ندارد. پس باید با همراهی و همفکری هم نواقص را برطرف و نقاط قوت را افزایش دهیم.

یکشنبه ها ساعت ۱۷ خانه_شعر
برای اطلاع از جزییات برنامه ترانه_آواز می توانید به کانال تلگرام یا اینستای کانون به آدرس @kanoonezemestan مراجعه کنید.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید

کانال تلگرام هم‌آهنگ