تلگرام
اینستاگرام
آپارات
آپارات
فیسبوک
توییتر
گوگل پلاس

از باغ پر برگی «ذوالفنون» تا عصر آبی

0

نیما ضرغامی خواننده موسیقی راک که به تازگی آلبوم عصر آبی خود را منتشر کرده است با موسیقی سنتی به عرصه موسیقی ورود پیدا کرد و در کنار استاد ذوالفنون فعالیت های حرفه ای خود را دنبال کرد اما بنا به علاقه ای که به موسیقی راک داشت در نیمه های راه مسیر خود را تغییر داد و به سمت این موسیقی رفت ؛ بااین خواننده در خصوص تغییر سبکش تا فعالیت های اخیرش گفت وگویی داشتیم که در ادامه می خوانید:

چگونه به عرصه موسیقی ورود پیدا کردید؟
فوق لیسانس معماری دارم از نه سالگی با موسیقی سنتی و نوازندگی تنبک شروع کردم و سازهایی چون دف،پرکاشن و کاخن را یاد گرفتم؛ از اواسط نوجوانی سراغ گیتار آگوستیک رفتم.
از سال ۸۸ الی ۸۹ موسیقی را به صورت حرفه ای در کنار جلال ذوالفنون شروع کردم ؛ در سالهای پایانی عمر استاد ذوالفنون یعنی تقریبا حدود سه سال به همراه او درسالن های تالار وحدت ،ایوان عطار،فرهنگستان هنر و… اجراهای صحنه ای داشتیم ؛ همچنین دو آلبوم «باغ پُر برگی» و «آسمان» هم از دیگر کارهایی است که منتشر کردیم.

با توجه به اینکه با موسیقی سنتی فعالیت های خود را شروع کردید چطور شد که تصمیم گرفتید سبک خود را تغییر دهید؟
علاقه بسیاری به موسیقی کانتری و بلوزداشتم ؛ با کمک استاد حمید بهزادیان توانستم بین موسیقی سنتی و راک ارتباط برقرار کنم .

چون قبلا در موسیقی سنتی کار کرده بودم به استاد بهزادیان کمک کردم که بخش های موسیقی ایرانی مثل دشتی ،شور،ماهور و… را در قالب موسیقی سنتی کار کند .

از استاد ذوالفنون تجربیاتی کسب کرده بودم ؛ او با محمد علی خواجه نوری موسیقی تلفیقی کار کرده بود به این خاطر به این موسیقی خیلی علاقه مند بود ؛با راهنمایی های این استاد وگذراندن دوره های سلفژ نزد او توانستم با این موسیقی ارتباط برقرار کنم. در این زمینه اطلاعاتم را بالا بردم وفعالیت هایم را بیشتر کردم .

با مجوز در فرهنگسراهای مختلف موسیقی «راک» و«پاپ راک» را اجرا کردیم ؛ همچنین سال گذشته آلبوم سنتی (غوغای دل) را با پیانو وتنبک اجرا کردیم.
چطور شد که تصمیم گرفتید نخستین آلبوم راک خود را منتشر کنید؟
سال گذشته دنبال مجوز آلبوم عصر آبی بودم تا آنکه امسال توسط شرکت باربد توانستیم این آلبوم را منتشر کنیم در جمع آوری آلبوم حمید اسفندیاری کمک کردند.
در آلبوم عصر آبی ما نتوانستیم موسیقی فیوژن داشته باشیم ولی طبق برنامه ریزی هایی که انجام دادیم قرار شد در آلبوم بعدی این موسیقی را به کار ببریم .
در دو ترک این آلبوم از ساز کوزه استفاده کردیم ،حتی هارمونی پیانو را یک مقدار به موسیقی پاپ سنتی نزدیک کردیم که بتوانیم با شنوندگان ارتباط برقرار کنیم؛ طبق برنامه ریزی که انجام دادیم در آلبوم بعدی اتفاقات بهتری خواهد افتاد .

زمانیکه قصد داشتید سبک خود را ازسنتی به راک تغییر دهید با مخالفت روبه رو نشدید ؛ منظورم مخالف از سوی دوستان واطرافیانتان است که تلاش کنند نظرشما را تغییر دهند؟
دید بزرگترها و اساتید ما زیاد جالب نبود و حتی عده ای دوستان به من گفتند ورودم به عرصه راک هتک حرمت به استاد ذوالفنون است ؛ وقتی این موضوع را به استاد گفتم از من خواست این کار را حتما انجام دهم ؛با راهنمایی های او وارد عرصه راک شدم .

معتقدم اگر کسی توانایی این را داشته باشد که در چند عرصه کار کند ایرادی ندارد؛ آشنایی با موسیقی راک برای من زمان بر بود ؛از کودکی علاقه شدیدی به آثار کوروش یغمایی ، کاوه یغمایی و همچنین کارهای اریک کلپتون مثل لبه تاریکی و …داشتم ؛این موضوع باعث شد که بتوانم بیشتر در این فضا و حوالی قدم بردارم .

در صحبت های خود اشاره کردید به آلبوم عصر آبی و آلبوم جدیدخود؛در ابتدا می خواهم درباره ایده شکل گیری آلبوم عصر آبی وسپس آلبوم تازه خود توضیح دهید؟

نخست خود را ترانه سرا بعدآهنگساز و خواننده می دانم آلبوم عصر آبی از همکاری من با گروه های دیگرشروع می شود؛ ترانه ها ی آلبوم عصر آبی را در قالب موسیقی راک وکانتری جمع آوری کردم.
متاسفانه حوزه کانتری هنوز برای ما ایرانیان آنطور که باید شناخته شده نیست، از دید خیلی از افراد این حوزه کسل کننده است؛ با وجود آنکه ما می توانیم وکال فارسی داشته باشیم اما خوانندگان ما از کلمات غربی در این موسیقی استفاده می کنند ؛ البته به جز خوانندگانی چون کاوه یغمایی .
ما باید وکالی را برای مردم اجرا کنیم که سردرد آور نباشد در قالب ترانه نو این کار را انجام دهیم. کارهایی که در بازار می شنیدیم بیشتر اشعار بزرگانی چون فروغ فرخ زاد و استاد سپهری با غزل هایی از حافظ بود. هدف من این بود که با زبان ساده با مخاطبینم صحبت کنم برای همین تلاش کردم اتفاقات روز را در قالب ساده اجرا کنم . دردو ترک آلبوم عصر آبی که یکی از آنها قطعه گناه است؛ از دو قالب راک و کانتری استفاده کردیم.

پس به همین دلیل است که نخستین ترک آلبوم را با قطعه گناه شروع کردید؟
شروع آلبوم بر اساس آهنگسازی نبود ؛ قطعه گناه آغاز گر آلبوم است، تنظیمات فرزاد رضایی بسیار تاثیر گذار بود ؛البته او بیشتر مسترینگ کار را برعهده داشت. نادر فلاحیان هم از دیگر کسانی بود که در این کار ما را یاری کردند. آخرین ترکی که ما کار کردیم قطعه لنگر بود که در حقیقت ریسکی روی این قطعه وجود داشت که توسط دورا حسن زاده که بسیار جوان هم هست این کار انجام شد؛ آهنگ ماه هم قدیمی ترین ترک در این آلبوم است که از سال ۸۹ ساخته شده است.

دومین آلبومتان در چه فضایی است؟
آلبوم دوم هم در فضای راک است ؛با توجه به فضا سازی امنیتی که در برخی از ترک ها ی آلبوم عصر آبی همچون سرما و لنگر وجود دارد؛ شاید برای آلبوم تازه باز به شعر های کهنه ای مثل اشعار مولانا هم سری بزنیم چون برنامه ریزی ما بر این اساس است و می خواهیم در آلبوم جدیدمان از سازهای سنتی استفاده کنیم ؛اگر توانایی آن را داشته باشیم که فیوژن را به تمام معنا کار کنیم صد درصد این کار را انجام می دهیم. این آلبوم فعلا در مرحله تنظیم است که میکس مستر آن هم بر عهده خودم بوده است.
با وجود آنکه سبک خود را از سنتی به راک تغییر دادید ولی هنوز در کارهایتان رگه های موسیقی سنتی دیده می شود علت آن چیست؟
با مشاهده موسیقی راک کشورهایی چون ترکیه وهند و… در می یابیم که هنوز موسیقی آنها کاملا راک نیست؛ ما اگر می خواهیم وارد حوزه ای شویم حتما باید فرهنگمان هم وارد کنیم ؛اگر اشعار ما کاملا غربی باشد این موسیقی غربی نیست چون برای مردم ما سر سام آور می شود؛ و این موضوع موجب می شود مردم از این موسیقی فرار کنند و ترجیح دهند اصل اثر را گوش دهند. در آلبوم عصر آبی فرصت و ریسک این را نداشتم که وارد مسئله فیوژن شوم .به گفته اساتیدمان نخست باید تجربه کسب کنیم بعد وارد هر حوزه ای شویم . در حال حاضر فکر می کنم در آلبوم عصر آبی آزمون خطا وجود داشت، الان فرصتی هست که با همان وکال و تنظیم اتفاقات خوبی در این زمینه بیافتد.

برای اجراهای صحنه ای چه برنامه ای پیش رو دارید؟
بر خی از دوستان که قبلا با من همکاری می کردند به دلایل مختلفی چون عدم حضور در عرصه موسیقی ،خروج از کشوریا همکاری با گروه های دیگر در کنار ما نیستند به همین دلیل طبق برنامه ریزی گروه تازه ای را فراهم کردیم انشالله برای اجراهای فرهنگسراها آماده می شویم ؛ اگر با استقبال مردم روبه رو شویم در آینده اجراهای بزرگی خواهیم داشت.
در پایان امسال ممکن است یک اجرا در فرهنگسرایی داشته باشیم ولی برنامه ریزی کردیم که در کنارتولید آلبوم اجراهای بزرگی هم داشته باشیم .

به عنوان هنرمندی که در حوزه راک فعالیت می کنید به نظرتان آیا می توان راک را یک سبک مستقل دانست ؟

راک سبک مستقل است اما شامل چندین سبک هم می شود ؛ پاپ راک را نمی توان با راک قیاس کرد چون تقسیمات خود را دارد. مثلا موسیقی راک جدید با قدیم فرق دارد در حقیقت باید یک ژانر متفاوتی را برای موسیقی راک در نظر گرفت ؛ در چارچوب وزارت فرهنگ وارشاد اگر بتوانیم در این سبک اجرایی داشته باشیم مطمئنم راک در جامعه بازخورد خوبی خواهد داشت ، چون مردم تشنه کارهای جدید هستند.
به نظرتان با توجه به این محدودیت ها می توان گفت موسیقی راک در کشوراز جایگاهی برخوردار است؟
موسیقی راک موسیقی عمیقی است، مانند پاپ نیست که دائم در هر مکانی پخش و اجرا شود و مورد پسند عموم مردم قرار گیرد؛ ولی اگر ما روندی را در پیش بگیریم که بتوانیم پیشرفتی در کارمان داشته باشیم شاید بتوانیم شاهد اتفاقات باورنکردنی باشیم که منجر به استقبال مردم از این موسیقی می شود.
در عرصه راک شاهد کارها و اجراهای خوبی بودیم مثلا اجرای آخر کاوه یغمایی و اجرای دوستانی که مجوز گرفتند وکار کردند ، در جامعه بازخورد خوبی داشت ؛ اما باید اهالی راک دست به دست هم دهند تا این موسیقی را بیشتر به نمایش بگذارند؛ البته برای این کار نیاز به زمان داریم. روزگاری کسی باور نمی کرد که رپ در بین مردم رواج پیدا کند اما این اتفاق افتاد به طوریکه الان هر نوع موسیقی غیر مجاز و سخیف به اسم رپ به نمایش در می آید، که این آفتی شده است. البته موسیقی رپ خوب با مضامین اجتماعی هم هست که کار می شود.
موسیقی راک مردمی است چون از عشق ،درد ،رنج واتفاقات صحبت می کند، کلیپ کوتاهی را برای حادثه پلاسکو کار کردم که بسیار مورد استقبال قرار گرفت؛ باور نکردنی بود که این کارمورد نظر دوستان قرار گرفته بود و به سرعت در کانال های مختلف پخش شد. بعضی وقت ها کلام باید سنگین باشد نیاز نیست درباره کلام های سبک و ساده صحبت کنیم باید عمیق مثل موسیقی سنتی ما باشد مردم هیچ وقت موسیقی سنتی خود را رها نکردند.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید

کانال تلگرام هم‌آهنگ