تلگرام
اینستاگرام
آپارات
آپارات
فیسبوک
توییتر
گوگل پلاس

تشکیل ارکستر مجلسی ایران ادامه پروژه «ایرانم» است

0

منوچهر صهبائی رهبر ارکستر مجلسی ایران و منیژه صهبائی همسر و مدیر برنامه های صهبائی در نشست رسانه ای که صبح امروز در تالار وحدت برگزار شد در خصوص اجرای پیش روی خود توضیحاتی ارائه کردند.

در ابتدای این نشست منوچهر صهبائی از شکل گیری این ارکستر گفت:تعدادی از نوازندگان علاقه‌مند به موسیقی سمفونیک از من خواستند ارکستری راه اندازی کنم ولی من قبول نکردم چون تشکیل یک ارکستر نیازمند داشتن نوازندگان حرفه ای وتمرینات طولانی است اما از یکسال ونیم پیش همسرم که مدیر برنامه‌هایم نیز است، پیشنهاد داد که ارکستری تشکیل دهیم تا رپرتوارهایی که کمتر اجرا شده‌اند اجرا شوند . برای همین ما هم تصمیم گرفتیم ارکستر مجلسی تشکیل دهیم.

وی با تشریح عنوان ارکستر مجلسی بیان کرد: ارکستر مجلسی شامل گروههای 2 نفره یا 12 نفره است که قطعات کلاسیک را در مکان های کوچک اجرا می کنند البته این گروهها به تدریج می توانند با نوازندگان بیشتری هم کار کنند .ارکستر مجلسی ما از 21 نوازنده متعهد و جدی به کار تشکیل شده است . ما سعی کردیم نوازندگان‌‌مان را از بین بهترین ها که در تهران داریم انتخاب کنیم.

صهبائی درباره قطعاتی که قرار است در این کنسرت اجرا شود گفت: ابتکاری که ما در برنامه کنسرت خود داشتیم اجرای یکی از قطعات خیلی معروف موسیقی باروک ایتالیا یعنی «چهارفصل» ویوالدی است. در این کار تلاش کردیم 4 سولیست که بخش تکنوازی را انجام می دهند از میان ارکستر انتخاب کنیم ، این کار مشکلی است چون هر کدام علاوه بر نوازندگی در ارکستر به طور جداگانه هم باید به تکنوازی بپردازند.

رهبر ارکستر مجلسی ایران درباره بخش دوم این کنسرت توضیح داد: در بخش دوم هم برنامه ای از ادوارد گریک، آهنگساز رمانتیک نروژ را داریم که قرار است در این بخش سوئیت پرگینت و هوبرگ اجرا شود.

منیژه صهبائی در ادامه از اهداف این ارکستر گفت: نگاه ارکستر ما ارائه موسیقی علمی و جدی است. ما در این ارکستر حرفه ای بودن ونظم را ملاک کار خود قرار می دهیم کسانیکه برای همکاری به گروه ما دعوت می شوند علاوه بر تکنیک ساز از اخلاق حرفه ای هم برخوردارند.

منوچهر صهبائی در بخش دیگری از سخنان خود درباره تامین هزینه های این ارکستر گفت: وزارتخانه ها با مشکل پرداخت روبه رو هستند برای همین تمام هزینه های این ارکستر را از درآمدی که مدتها از کار کردن در ارکسترهای اروپا دریافت کرده ام تامین می کنم ، طی 35 سال کار در اروپا، آن هم در بالاترین سطح هنری آنقدر درآمد دارم که بخش زیادی از آن مانده است و من می‌توانم آن را سال‌ها برای چنین ارکستری صرف کنم. امروزه همه دغدغه مالی دارند. من هرجا رهبری ارکستری برعهده داشتم، بزرگترین خرج‌ها و بزرگترین بودجه آن کنسرت حقوقی بود که به من می‌دادند. اما اینجا من چیزی نمی‌خواهم و هیچ‌ حقوقی برای خود در نظر نمی‌گیرم. دغذغه بزرگ من سطح نوازندگی در ایران است باید نوازندگانی داشته باشیم که در کارشان تخصص ومهارت داشته باشند ما برای اینکه بتوانیم آثار را به خوبی اجرا کنیم نیاز به نوازندگان خوب داریم. از شروع تاریخ موسیقی کلاسیک در ایران ما هر وقت خواستیم کار جدی انجام دهیم همیشه از تعدادی نوازنده خارجی دعوت کردیم ولی به دلیل مشکلاتی آنها به کشورشان بازگشتند وکار ما بی ثمره ماند .

رهبر ارکستر مجلسی ایران از برنامه های آینده این ارکستر گفت: برای امسال 4برنامه در فصل‌های بهار، تابستان، پاییز و زمستان خواهیم داشت اگر چه به خاطر مشکلات برنامه بهار اجرایی نشد و به تابستان موکول شد برای همین تاکنون نتوانستیم با سالنی برای اجراها هماهنگ کنیم و در زمان نامناسبی هم اجرا می رویم .به هر حال امیدواریم این خلا برنامه ریزی به سمتی کشیده شود که گروه ها و مجموعه های مستقل موسیقایی بتوانند برنامه سالانه ای داشته باشند تا بر اساس آن نسبت به برگزاری کنسرت ها اقدام کنند.

منیژه صهبائی در پایان با اشاره به پروژه «ایرانم» گفت: تشکیل ارکستر مجلسی ایران ادامه پروژه «ایرانم» است که بر اساس آن آثار آهنگسازان ایرانی در خارج از کشور ضبط و و توسط ارکسترهای خارجی اجرا شد. صهبائی در قالب این پروژه تحقیقات بسیاری وسیعی درباره ارکستر سمفونیک انجام داد که بعدها تمام انرژی خود را روی ایده اش که تاریخچه وموسیقی سمفونیک بود گذاشت. امیدوارم تشکیل ارکستر مجلسی ایران و ادامه پروژه ایرانم با سرنوشت خوبی مواجه شود.

لازم به ذکر است که ارکستر مجلسی ایران 8 و 9 تیرماه ساعت 21:30 در تالار وحدت به صحنه می رود.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید

کانال تلگرام هم‌آهنگ