تلگرام
اینستاگرام
آپارات
آپارات
فیسبوک
توییتر
گوگل پلاس

پیام بحیرایی : برخی تصور می کنند خوانندگان «کُر» سواد موسیقی ندارند!

0

پیام بحیرایی مدرس پیانو و آواز حدود ده سال است که با گروه نامیرا همکاری می کند، به بهانه حضور کر نامیرا در کنسرت اخیر علیرضا عصار با وی گفت وگویی داشتیم که در این میان بحیرایی از رفتار توهین آمیز برخی از موزیسین ها و نگاه آنها به گروه «کر» سخن گفت.

شروع فعالیت های حرفه ای
شروع فعالیت هایم به عرصه موسیقی با ساز سنتوربود. از کودکی علاقه بسیاری به موسیقی داشتم هر بار در این کار وقفه ای می افتاد در این مدت استادان بسیاری عوض کردم آخرین استادم مسعود ابراهیمی بود، رفتن او به اکران شکست بزرگی برای من بود ؛ بعد از این جریان به سمت پیانو و کیبورد رفتم ، مدتی نزد استاد منوچهر رضایی آموزش های لازم را دیدم تا آنکه به صورت اتفاقی با فرهاد هراتی سرپرست گروه نامیرا آشنا شدم .

ورود به گروه کر نامیرا
سال ۸۴ فرهاد هراتی آموزشگاه خود را راه اندازی کرده بود؛ ورود من به این آموزشگاه از آنجا شروع شد که در آن زمان متدی از او دیدم که این موضوع به شدت در من تاثیر گذاشت و موجب شد برای یاد گیری آن به سمت علوم آهنگسازی بروم . بعد از آنکه فرهاد هراتی تصمیم گرفت گروه شایگان را با نام نامیرا تشکیل دهد؛در آن زمان به عنوان هنر جو به گروه کر نامیرا پیوستم و برای نخستین بار در فرهنگسرای ارسباران به روی صحنه رفتیم .

شاید در ابتدای کار با آواز و علوم خوانندگی آشنا نبودم ، اما به مراتب با شرایط جدید آشنا و علاقه مند شدم . سبک کار هراتی ویژه بود ؛ دوره آواز را نزد فرهاد هراتی و سودابه شمس گذراندم. در کر مبحث آهنگسازی وجود ندارد کارهایی که از قبل ساخته شده است اجرا می شود.

اجرا درسالن های بزرگ
در این ده سال نامیرا در تمام سالن های درجه یک تهران اجرا داشته است .در زمینه مخاطب شناسی اقدامات خوبی شده است؛ شاید نخستین کنسرت های ما مخاطبان خاصی نداشت به دلیل سبک کاری که هراتی داشت توانستیم مخاطب عام را جذب کنیم . ما اجراهای مختلفی داشتیم نخستین اجرای ما کار اتوپیا بود ؛ برای این اجرا گروه کر نامیرا با گروه دیگر ادغام شدند. مجوز اجرای کار را درتالار وحدت نمی دادند؛ تا آنکه در تالار رودکی کار را اجرا کردیم ؛ همانطور که می دانید ورود به تالار وحدت شرایطی دارد بعد از این اجرا در زمان دیگری توانستیم به سالن وحدت ورود پیدا کنیم وکنسرت خوبی را به صحنه ببریم.

جایگاه «کُر» در ایران
متاسفانه گروه کر در ایران شناخته شده نیست و آن را به اسم هم خوان می شناسند ؛ علیرضا عصار نخستین خواننده پاپی بود که این جسارت را داشت که کنسرت خود را با گروه کرُ به صحنه ببرد تصور می کنم این شروع خوبی برای موزیسین ها است. حضور در صحنه حس خوبی بود چون کارهای اعصار را دوست دارم ؛ امیدوار بودم که گروه ما مورد پسند واقع شود که خوشبختانه هم این اتفاق رخ داد؛ پویا نیک پور سرپرست گروه از حضور گروه کر در کنار دیگر نوازندگان بسیار لذت برد ؛ تنظیم قطعات کرُ هم با فرهاد هراتی بود ، شاید بتوان گفت این قطعات ابداعی از ملودی جدید کرُ بود که توسط فرهاد هراتی ساخته شده است .

به خاطر دارم که آخرین شب اجرای کنسرت علیرضا عصار بود که او گفت انشالله سال دیگر منتظر گروه نامیرا هستم .
کر گروه هم خوان نیست
انتقاد به رفتار برخی از موزیسین ها دارم چرا که عده ای از آنها کرُ را گروه هم خوان می شناسند و تصور می کنند خوانندگان کر سواد موسیقی ندارند؛ اما کسانیکه در ارتباط هستند می دانند که سواد موسیقی لازمه ورود به کر نامیرا است ؛ من شخصا شاهد رفتار توهین آمیز عده ای از آنها بودم؛ مخصوصا در اجرای کنسرتی که گذشت.
من اعتقاد دارم کسانیکه ریشه دارند ،فروتن هستند ؛ رفتاری که عصار ، نیک پور و مقدم با گروه ما داشتند واقعا لذت بخش بود ؛ احساس می کردم  ما هم مانند آنها هستیم و این برای ما نقطه قوت بود.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید

کانال تلگرام هم‌آهنگ