تلگرام
اینستاگرام
آپارات
آپارات
فیسبوک
توییتر
گوگل پلاس

کیفیت نوازندگان خارجی بیشتر است

0

پیمان سلطانی گفت: توانایی اجرای نوازندگان ارکستر سمفونیک غیرایرانی، به طور مثال ارکستر فیلارمونیک ارمنستان با نوازندگان و ارکسترهای ایران قابل قیاس نیست. متاسفانه یا خوشبختانه آن‌ها بسیار تواناتر هستند.

پیمان سلطانی ( موسیقی‌دان، نوازنده و رهبر ارکستر)  موزیسین‌های ایرانی را نقد و از نبود حاشیه‌ امن برای فعالیت هنری انتقاد کرد.

کیفیت پایین و نبود حاشیه امن

پیمان سلطانی با اشاره به اینکه منکر کیفیت پایین نوازندگان‌مان نیستم گفت:  اعتقاد دارم خارج از کشور نوازندگان از نظر لحن، آوا و تلفظ به  استاندارد بین‌المللی نزدیک‌‌تر هستند. همچنین کیفیت ضبط هم آن‌‌جا بهتر است و البته حاشیه‌ای هم هنرمندان‌شان را تهدید نمی‌کند.

چاره‌ای جز این برایم نمانده است

وی افزود: ترجیح می‌دهم خارج از کشور در فضایی آرام آثارم را ضبط کنم. معتقدم آن‌جا موضوع با موسیقی شروع و با موسیقی تمام می‌شود. دوست دارم به عنوان موزیسین از هزینه و زمانی که صرف این کار می‌کنم، نتیجه بهتری بگیرم. البته باید اعتراف کنم: به هیچ‌وجه دوست ندارم هنرم و سرمایه‌ام را جایی خارج از ایران ببرم اما چاره‌ای جز این برایم نمانده است.

اثر باید تداعی‌کننده‌ خاک و خانه باشد

این نوازنده در خصوص هویت ملی اثر توضیح داد: اثر باید ریشه در فرهنگ سرزمین داشته باشد و تداعی‌کننده‌ خاک و خانه باشد. یک اثر هنری نمی‌تواند چندگانه باشد. هویت ملی که از آن دم می‌زنم با نژادپرستی تفاوت دارد: بحث بر سر فرهنگ زیستی است.

وی در پایان افزود: ما در ایران تحت شرایط خاص فرهنگی، اقلیمی، تاریخی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی رشد کرده‌ایم و شکل گرفته‌ایم. زبان ما، تمام شاخصه‌های فرهنگ این مرز و بوم را دارد. به همین دلیل شعر کلاسیک ایرانی هنوز در عین آن‌ که به گذشته‌ای دور باز می‌گردد، معاصر است و جایگاه جهانی دارد، ولی موسیقی ایرانی نتوانتسه جایگاهی درخور بیابد چرا که در بسیاری از مواقع، با زبان خاص خود سخن نمی‌گوید.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید

کانال تلگرام هم‌آهنگ