تلگرام
اینستاگرام
آپارات
آپارات
فیسبوک
توییتر
گوگل پلاس

بهار ایلچی : «ستاره قطبی» می خواهد سفیر بانوان در دنیا شود

0

هم آهنگ – گروه موسیقی بانوان «ستاره قطبی» (پولاریس)، به سرپرستی «بهار ایلچی»از سال ۹۲ فعالیت حرفه ای خود را شروع کرده است وتاکنون اجراهای بسیاری را پشت سر گذاشته است ،این گروه قرارست در تاریخ های ۴ و ۵ شهریور ماه (ساعت ۱۵ تا ۱۷) در تالار وحدت اجرایی داشته باشند ، به همین مناسبت با بهار ایلچی سرپرست گروه گفتگویی داشتیم که در ادامه می خوانید:

گروه ستاره قطبی از چه سالی شکل گرفته وفعالیت های خود را شروع کرده است؟ 

گروه ستاره قطبی از سال ۸۸ فعالیت های خود را شروع کرده است.  تقریبا سه سال طول کشید ،که موفق شدیم  مجوز رسمی خود را از وزارت ارشاد بگیریم واز سال ۹۲ فعالیت خود را به صورت حرفه ای شروع کردیم .اولین اجرای ما در تالار وحدت بود.

سبک موسیقی گروه شما چیست؟

سبک گروه ما پاپ است ،با پنج خواننده کار می کنیم که به زبان های مختلفی چون عربی ،کردی ،آذری ،لری ،گیلکی و… می خوانند .نوازندگان ما همه تحصیلات آکادمیک دارند.

 به هر حال همه ما در شروع هر کاری با موانع ومشکلاتی روبه رو شدیم ؛شما هم قطعا با این موانع مواجه بودید ،برای گذر از این موانع چه کردید؟

زمانیکه  می خواستیم کار را شروع کنیم ؛ نوازنده موسیقی پاپ خانم خیلی کم بود ،به همین خاطر با مشکلاتی مواجه شدیم .بنا بر نیازی که گروه احساس می کرد از بچه هایی که متخصص موسیقی بودند در رشته های مختلف درخواست کردیم تا کسانی که مورد احتیاج هستند را پیدا کنند .بعد از پیدا کردن این افراد ، آنها را آموزش دادیم تا قابلیت لازم را داشته باشند. در آن  زمان نوازنده گیتار الکتریک نداشتیم ، تنها خانم فهیمی تخصصشان ساز گیتار کلاسیک بود به همین دلیل برای حضور در کنسرت ما گیتار الکتریک را یاد گرفتند.همچنین نوازنده پر کاشن هم وجود نداشت ؛برای همین تلاش کردیم به  نوازندگان سازهای کوبه ای سازپر کاشن را آموزش دهیم ، در درام هم نوازنده زیادی وجود نداشت ؛ به همین منظور نوازندگانی را آموزش دادیم  و  توانستیم این توانایی ها را به حد استاندارد برسانیم.

از سوی دیگر متخصصان فنی خانم (صدابردار،نور،میزانسن )هم کم بودنند ؛سالن هایی هم که در اختیار ما قرار می دادند محدود بود .این معضل هنوز هم ادامه دارد امیدوارم متخصصان خانم در این حوزه بیشتر شوند تا  محدودیت هایمان کم تر شود .

 نسبت به گذشته گروه ستاره قطبی با چه تغییراتی روبه رو شده است؟

نوازنده وخواننده های بسیاری آمدند ورفتند.در ابتدا ما زبان های فارسی (محلی )،هندی و انگلیسی داشتیم .با پیشنهاد هایی که داشتیم وخواننده هایی که معرفی شدند زبان های دیگری هم به کار ما اضافه شد .در زمینه نوازنده ها زمانی که داشتیم گروه را تاسیس می کردیم نوازنده خانم سازهای پاپ خیلی کم بود ؛اما در حال حاضر بیشتر شده ودست ما هم برای انتخاب  بازتر شده است .گروه ما راهی را برای فعالیت بانوان باز کرد ونشان داد که خانم ها می توانند روی پای خودشان بایستند .

خیلی از کسانی هم که از گروه من رفتند توانستند برای خودشان گروه تشکیل دهند این برای من اتفاق خوشایندی بود.با تمام سختی هایی که متحمل شدیم در نهایت توانستیم  راهی را برای فعالیت بانوان باز کنیم.

برای حمایت از گروه تا کنون از اسپانسری کمک نگرفته اید؟

به خاطر دارم اولین کنسرتی که برگزار کردیم  بدون کمک از ارگان خاصی هزینه ها ی گروه را شخصا پرداخت کردم .بعد از اولین اجرا با چندین شرکت صحبت کردیم  که در نهایت توانستیم چندین اسپانسر وحامی پیدا کنیم. خیلی خوش شانس بودیم که با افشار مدیر شرکت رنگ روغنی  آشنا شدیم؛ واو تهیه کننده گروه ستاره قطبی شد. گروه ما تا کنون اسپانسر های مختلفی چون هایپر استار بود.را داشته است.  داشتن حامی واسپانسر اتفاق خوبی بود که برای گروه ستاره قطبی رخ داد . امیدوارم در آینده هم ادامه پیدا کند .

به نظر می رسد که کنسرت بانوان در زمان نامناسبی برگزار می شود ،شما اعتراضی به ساعت  برگزاری این کنسرت ندارید؟

کنسرت بانوان در تالار وحدت ساعت سه ودر فرهنگسرای نیاوران ساعت چهار برگزار می شود . همیشه تصور می کردم زمان مناسبی را به اجرای کنسرت بانوان اختصاص نداده اند، اما بعد از مدتها  تجربه به این نتیجه رسیدم که اجرا در این زمان مناسب است. این ساعت زمانی است که بانوان بعد از انجام کارهای خود به راحتی می توانند بیایند واجرای ما را ببینند . تجربه نشان داده است که  این ساعت از نظر رفت و آمد بهترین زمان خروج از منزل  است.ساعت ۳ تا ۵ از خیلی جهات برای ما مناسب  است.

 استقبال به چه صورت بوده است؟

کنسرت ما تا کنون با  استقبال خوبی مواجه بوده است . ابتدای کار نگرانی داشتیم . از آنجایی که ما برای راحتی بانوان محدودیت های مکانی خاصی را داریم  ،  وقتی چنین مکانی برای بانوان فراهم می شود از آن استقبال می کنند.

برای مجوز گرفتن تا کنون با مشکلاتی مواجه نشده اید؟

خدا رو شکر برای گرفتن مجوز تا کنون با مشکلی مواجه نشده ایم و وزارت ارشاد هم  با ما همکاری داشته است . متاسفانه در شهرستان ها هنوز امکان برگزاری کنسرت برای ما فراهم نشده است .تلاش می کنیم این امکان را فراهم کنیم؛ .پیگیر کارها هستیم که این اتفاق رخ دهد؛ در اصفهان وشیراز مذاکراتی صورت گرفته است .امیدوارم در آینده شاهد اتفاقات خوبی باشیم.

لطفا کمی هم از برنامه ای که برای اجرای کنسرت آینده خود در نظر گرفته اید بگویید؟

در این کنسرت تغییراتی صورت گرفته است ،۶۰ الی ۷۰ درصد نوازنده ها و خواننده ها تغییر کرده اند. قطعاتی هم اضافه شده است قرارست در این کنسرت اتفاقات تازه ای رخ دهد.۲۱ و ۲۲ مرداد در فرهنگ سرای نیاوران وهمچنین ۴ و۵ شهریورماه درتالار وحدت  اجرایی داریم ؛ قرار است  به منظور حمایت ازانجمن سر در یکی از این شبها کنسرت داشته باشیم.

تغییر وتحول در ترکیب نوازندگان به گروه آسیبی وارد نمی کند؟

به نظر من هر تغییر به سمت تکامل وبهتر شدن پیش می رود ؛ ما هم با چنین ذهنیتی این کار را انجام داده ایم.

تغییراتی در صحنه ایجاد کرده ایم ،چون بعد از اجرای ما در سالن  تئاتر برگزار می شود؛ زیاد نمی توانیم در صحنه تغییراتی ایجاد کنیم .چیدمان صحنه تئاتر برای ما محدودیت ایجاد می کند ولی این باربا هماهنگی  می خواهیم در صحنه تغییراتی به وجود بیاوریم. در این اجرا گروه ما ۱۶ نفره است.

اسپانسر کنسرت جدیدتان را می توانید  معرفی کنید؟

علاوه بر شرکت هایی که تاکنون با آنها همکاری داشته ایم ،چند اسپانسر هم پیدا کردیم ، که فعلا نمی توانم اسامی آنها را ذکر کنم.

صحبت پایانی؟

هدف ستاره قطبی رشد بانوان ایرانی وبالا بردن پرچم آنها در دنیا است. ستاره قطبی زبان های مختلف را بیان می کند، چون زبان ابزار ارتباط است گروه ما می خواهد  سفیر ارتباط در دنیا شود.اگر کسی عاشق کاری باشد قطعا می تواند در آن کار موفق شود.

 

 

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید

کانال تلگرام هم‌آهنگ