تلگرام
اینستاگرام
آپارات
آپارات
فیسبوک
توییتر
گوگل پلاس

آلبوم «روایت اصفهان» منتشر می‌شود

0

دومین آلبوم از مجموعه دوازده‌تایی «روایت‌ها» که در قالب دستگاه‌ها و آوازهای ردیف موسیقی ایران اجرا می‌شوند با عنوان «روایت اصفهان» ١٢ مردادماه منتشر خواهد شد و این در حالی است که راویان این اثر در همین تاریخ در تالار رودکی روی صحنه خواهند رفت.

امیرعباس ستایشگر (مدیر موسسه پرده هنر موسیقی و ناشر اثر) در این باره توضیح داد: آلبوم «روایت اصفهان» طی روزهای آتی منتشر خواهد شد و هنرمندانی که در این اثر با ساز خود روایتی از مایه اصفهان ارائه کرده‌اند، شامگاه ١٢ مردادماه در تالار رودکی روی صحنه خواهند رفت و قطعات آلبوم را برای مخاطبان اجرا خواهند کرد.

او درباره هنرمندان آلبوم «اصفهان» نیز گفت: حسام اینانلو با ساز کمانچه، پریچهر خواجه با ساز قانون و پویان بیگلر با ساز تار هر کدام برداشت شخصی و موسیقایی خود را از مایه آواز اصفهان ارائه کرده‌اند. در اجرای روز جمعه هم هر نوازنده (به ترتیبِ مشخص شده کمانچه، تار، قانون)حداکثر ۱۵ دقیقه برداشت خود را از مایه آواز اصفهان روایت می‌کند. هر نوازنده در انتخاب کوک، نوع ورود به ضربی‌ها، تعداد ریتم‌های اجرا شده، سرک کشیدن به گوشه‌های مختلفِ مُدِ اصفهان و… آزادی کامل دارد.

ستایشگر درباره معیار دعوت از هنرمندان در پروژه دوازده تایی «روایت‌ها» نیز گفت: تجربه در تکنوازی و سولیست بودن، بیان شخصی داشتن، صاحبِ سونوریته بودن و داشتن تعاریف مشترک از چگونگی اجرای موسیقی دستگاهی معیار ما برای همکاری با نوازندگان مختلف در پروژه روایت‌هاست. هرچند که این موضوع متصل به سلیقه شخصی خودم نیز هست.

مجموعه «روایت‌ها» از اوایل سال ۹۴ توسط موسسه «پرده هنر موسیقی» راه‌اندازی شد. اولین آلبوم این مجموعه در پاییز همان سال با عنوان «روایت ابوعطا» منتشر شد و محمدرضا ابراهیمی با ساز عود، احسان ذبیحی‌فر با ساز کمانچه، سیامک جهانگیری با ساز نی و امیرعباس ستایشگر با ساز سه‌تار هر کدام روایت شخصی خود را از ابوعطا ارائه کردند. این پروسه در حالی طی میشود که هیچ‌کدام از هنرمندان اثر، قطعه یکدیگر را تا قبل از انتشار نشنیده‌اند. مجموعه «روایت‌ها» یک مجموعه دوازده‌تایی خواهد بود و هر آلبوم سه تا چهار اجرا از هنرمندانی را دربرمی‌گیرد که رها از قید هر غرضی به روایت خود از آنچه می‌اندیشند، می‌پردازند. این روایت‌های شخصی و گوناگون تنها یک مشخصه ثابت دارند و آن هم روند دستگاه انتخابی برای هر اجرا است.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید

کانال تلگرام هم‌آهنگ