تلگرام
اینستاگرام
آپارات
آپارات
فیسبوک
توییتر
گوگل پلاس

«عاشق کیست» با صدای «شهرام ناظری» در سکوت هرچه تمام تر رونمایی شد

0

مراسم رونمایی آلبوم موسیقی «عاشق کیست» به مناسبت هزاره «ابوسعید ابوالخیر» در ساعت 13 روز دوشنبه 22 آبان ماه در فرهنگسرای نیاوران برگزار شد. آهنگسازی این آلبوم را «امیر پور خلجی» برعهده دارد، همچنین ارکستر سمفونی مترو پلیتن پراگ در کشور جمهوری چک «شهرام ناظری» را در این مجموعه همراهی می کند. «ارداون جعفریان» نیز به عنوان تهیه کننده این آلبوم در این مراسم حضور داشت.

مراسم این آلبوم با سکوت به احترام درگذشتگان زلزله زدگان غرب کشور آغاز شد. «شهرام ناظری» خواننده این آلبوم در این مراسم ضمن ابراز اندوه و تاسف فراوان از این حادثه از جانفشانی های گذشته اقوام کرد سخن به میان آورد. وی در ادامه صحبت هایش این چنین گفت : فکر کردم مراسم امروز لغو می شود اما به اصرار دوستان که فرمودند شاید انتشار این آلبوم خبری مسرت بخش باشد این مراسم را از سرگرفتیم پس لطفا چند لحظه به یاد این قوم داغدیده سکوت کنیم.

خواننده آلبوم «عاشق کیست» با قرائت رباعی ای از ابوسعید ابوالخیر وی را از پایه های اساسی فرهنگ ایران دانست و در ادامه اینچنین بیان کرد : ابوسعید در محیط بسته ای می آید و تفکرات ایرانی را زنده نگه می دارد، وی درس های بزرگی می دهد. همیشه علاقه داشتم که بتوانم اثری به یاد ابوسعید خلق کنم، همانطور که آثاری درباره مولانا و فردوسی ساخته ام. در این میان با امیر پورخلجی آشنا شدم آهنگساز جوانی که ادبیات را خوب می شناسد چون ادبیات مادر همه هنرهاست و کسی که ادبیات می داند در زمینه موسیقی هم بسیار کارآمد می شود.
این خواننده مطرح در بخش دیگری از این مراسم با انتقاد از شرایط فعلی گفت :آواز خواندن که فقط صدای خوب داشتن نیست بلکه فکر و اندیشه هم در ماندگاری آواز نقش مهم دارد. همانطور که می بینیم بسیاری از آثار امروزی فقط 3 ماه تاریخ مصرف دارند اما آثار ماندگار از 40 سال پیش همواره طرفدار دارند.

اما «امیر پورخلجی» آهنگساز این آلبوم هم ضمن ابراز همدردی با حادثه دیدگان جای استاد «شفیعی کدکنی» را در این مراسم خالی دانست و ابوسعید ابوالخیر را از نوآوران رباعی دانست. لازم به ذکر است که وی متولد 1361 است و موسیقی را از کودکی با نواختن ویلن آغاز کرده است و در آهنگسازی آثارش همواره به عوامل تاریخی، اساطیری و بومی می اندیشد. از دیگر آثار وی می توان به اجرا و ضبط توسط ارکستر سمفونیک اوکراین، رهبری ارکستر فیلارمونیک بلغارستان ، «سوئیت های سمفونی آرش کمانگیر، « اپرای حافظ» و… نام برد.
اردوان جعفریان تهیه کننده این آلبوم هم در این مراسم سخنانی را به میان آورد : برای من افتخار بزرگی بود که کنار استاد ناظری کار کنم و به عنوان تهیه کننده این اثر لازم است بگویم که این اثر هیچگونه سود مادی برای استاد ناظری نداشت و ایشان سه سال از وقتشان را صرف ضبط و اجرای این اثر کرده اند و هم اکنون این انتظار از نهاد های دولتی می رود که به جای پرداختن به ادبیات سطحی و سمفونیک های یک شبه، به سرمایه های ارزشمند بپردازند.
آلبوم موسیقی «عاشق کیست» بر اساس رباعیات ابوسعید 13 قطعه را شامل می‌شود که عبارتند از: «عشق تو»، «در سلسله»، «در دل»، «عاشق کیست»، «خرقه خون آلود»، «آفتاب»، «اینترلود»، «عاشق»، «امید وصال»، «گفت‌وگو»، «ای عشق»، «خاک»و «باده شوق».

صدابرداری این آلبوم در استودیو موسیقی تلویزیون دولتی چک توسط «پاول ریدوسکو» با همکاری «رومن اسکلنار» دستیار صدابرداری و «مارکتا یانوکووا» ناظر ضبط ارکستر، ضبط آواز در استودیوی شخصی آهنگساز و همچنین میکس نهایی و مسترینگ آن توسط «امیر پورخلجی» انجام شده است.
این آلبوم توسط شرکت موسیقی «ایران گام» و پخش «هنر شهر» از روز دوشنبه 22 آبان در سراسر کشور منتشر می شود و در اختیار علاقه مندان قرار می گیرد.

در ادامه عکس های علی رزمخواه را ببینید:

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید

کانال تلگرام هم‌آهنگ